Island – výlet z oblasti Dimmuborgir přes sopku Hverfjall do kempu u jezera Mývatn
Na zhruba 11 km dlouhou trasu s převýšením i klesáním cca 250 m jsme vyrazili z parkoviště Dimmuborgir parking, které je východiskem k jedné z nejpopulárnějších turistických atrakcí. V jeho okolí je rozsáhlé území, plné lávových skalisek nejrůznějších tvarů a velikostí.
V těchto místech bývaly bažiny a jezero až 10 metrů hluboké. Přibližně před 2300 lety tudy tekla láva. Jak se dostala do těchto mokřin, voda začala vařit, pára vytlačovala tuhnoucí lávu na povrch a vytvořila tak různé mosty od několika centimetrů do několika metrů, které se časem zhroutily a vznikly tak bizardní lávové tvary až několik metrů vysoké. Minimálně jeden takový oblouk stále stojí. Jezero se vysušilo, takže tyto lávové skály se nachází pod úrovní okolní krajiny. V této oblasti je nyní zřízen asi 1 km dlouhý okruh Hallarflöt.
V těchto místech bývaly bažiny a jezero až 10 metrů hluboké. Přibližně před 2300 lety tudy tekla láva. Jak se dostala do těchto mokřin, voda začala vařit, pára vytlačovala tuhnoucí lávu na povrch a vytvořila tak různé mosty od několika centimetrů do několika metrů, které se časem zhroutily a vznikly tak bizardní lávové tvary až několik metrů vysoké. Minimálně jeden takový oblouk stále stojí. Jezero se vysušilo, takže tyto lávové skály se nachází pod úrovní okolní krajiny. V této oblasti je nyní zřízen asi 1 km dlouhý okruh Hallarflöt.
Nedaleko parkoviště je velké infocentrum, kde je možnost občerstvení, kde jsou i toalety zdarma. V jeho blízkosti je i několik vyhlídek, kde je i řada tabulí, které popisují a ukazují vznik těchto útvarů. Vzhledem k tomu, že je oblast snadno dostupná, je okruh poměrně plný lidí. Ještě víc jich snad bylo v infocentru a na vyhlídkách.
My jsme na okruh vyrazili z parkoviště směrem vpravo. Je zajímavé pozorovat tyto útvary. I když vím, jak vznikly, stejně je to skoro nepochopitelné, co ta příroda dokáže. Okruh jsme opustili pod skalním mostem. Najednou jsme na trase sami. Všichni se z okruhu vrací na parkoviště. Stejně jako okruh i další trasa je značená žlutě, tj. občas jsou vidět žluté ťopky na kamenech nebo tyčkách.
Vydali jsme se k sopce Hverfjall Crater (420 m), která se před námi již nápadně zvedá. Vulkán zde propukl asi před 2500 tisíci lety a pak asi o 200 let později.
Cesta až pod sopku vedla skoro po rovině, ale všude v okolí je láva, i když tam už roste něco zeleného. Dokonce i houby. Vypadá to však ponuře. Čím blíž jsme k sopce, tím zeleně ubývá. Cesta nahoru je pevně vyznačená, jinudy se z této strany nahoru nesmí. Cesta nahoru je poměrně strmá a jednotvárná. Zpočátku rovně vzhůru, pak cik cak. Jdeme v jemném sopečném materiálu, který připomíná jemnou škváru. A stoupáme a stoupáme. K vrcholu je to 250 metrů. Cesta je to namáhavá, materiál je sypký, při každém kroku se kousek sklouzneme dolů. Až snad v polovině kopce se občas objeví nějaký kámen, o který je možno se opřít. I když občas ujede i s námi.
Pohled do kráteru je však zajímavý. Má průměr přibližně 1 km a po jeho celém obvodu vede cesta. Je možno si vybrat, kudy jít. Cesta vpravo je trochu delší. Z vrcholu je vidět jezero Mývatn, ale také zasněžené kopce. Kráter opouštíme na opačné straně, kde je zase jediná možná cesta. Vlevo vidíme jezero, pod námi parkoviště Hverfjall. Před námi to vypadá jak uhelné doly. Dokonce v dálce vidíme pářící Hverir.
Na druhé straně je krajina zase jiná, ale láva je zde vidět všude. Na parkoviště nezacházíme. Je tam spousta aut, ale lidi nějak nepotkáváme. Značená cesta tady není, cestu, která vede z parkoviště přecházíme a pokračujeme rovně, možná trochu vlevo. Zase se to začíná zelenat. Mezi zbytky lávy rostou najednou zelené ostrůvky, dokonce tu občas roste i nějaký keřík. Tady se mi docela líbí.
Přecházíme přes další prašnou silnici a jsme na parkovišti Grjótagjá north. Tady už je lidí víc. Zde je totiž další zdejší zajímavost. Hned u parkoviště je malá lávová jeskyně Grjótagjá s termálním pramenem a se skalním jezírkem nádherné průzračné vody. Na počátku 18. století ji ke koupání využíval psanec Jón Markśson, který zde žil. R. 1938 ji znovu objevili angličtí studenti. Až do 70. let 20. století se v ní místní lidé i turisté běžně koupali, i když moc velká není. Během erupcí mezi lety 1975 a 1984 došlo ke zvýšení teploty skoro až k 60°C. Teplota vody postupně klesá, ale koupání je tam stále zakázáno. Asi i proto, že je v soukromém vlastnictví.
Podle mapy to vypadá, že jen kousek na jih je ještě jeskyně Kvennagjá. Tam jsme však nebyli, protože jsme o ní nevěděli. Asi asi není tak zajímavá. To by nám o ní průvodci určitě pověděli.
Další zdejší zajímavostí jsou velmi patrné geologické praskliny mezi americkou a evropskou kontinentální deskou. Tady jsou i zcela viditelné ztuhlé desky lávy, které další láva valila před sebou a lámala. Ani nevím, zda je to zajímavé nebo to spíš působí hrůzostrašně. Nechtěla bych něco podobného zažít.
Odtud naším směrem už zase vede žlutě značená cesta. Ráz krajiny se sice mění, ale její lávový původ je stále viditelný. Přicházíme na rozcestí s vyhlídkou. Tady se žlutá trasa rozděluje. Cesta v přímém směru je prý pohodlnější, vlevo odbočující je delší, náročnější, ale zajímavější. Samozřejmě se necháme zlákat a jdeme vlevo. Přelézáme lávové skalky, šplháme nahoru a hned zase dolů těžkým terénem. Zpočátku občas sbíráme kozáky, kterých tu roste poměrně hodně. Ani je nemusí hledat. Cesta vede tu vlevo, hned zase vpravo. Když si myslíme, že už musíme být na konci, cesta se zase stočí. Ale je pravda, že pohledy na lávové skalky, tady již zarostlé zelení, jsou docela zajímavé.
Cesta vede opět přes prašnou cestu, pokračuje hlubokou roklí, kde je jeskyně Stóragjá, další jeskyně, kde se lidé často koupali. Voda zde však stydne a přístup do jeskyně zarůstá. Je zde už prý jen vidět madlo a lano, které umožňovalo lepší vstup do jeskyně.
Značená cesta končí na parkovišti na silnici č.1, odkud je to do kempu vlevo u jezera Mývatn už jen kousek.
Někdo tvrdí, že Island je krásný. Já zatím stále tvrdím, že není krásný, ale zajímavý. Výlet nebyl tak moc náročný, takže super. Ale když člověk vidí, jak těžko se krajina vzpamatovává, není to zrovna příjemný pocit. Tady bych žít skutečně nemohla.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(65.603, -16.929)
Poslední aktualizace: 22.1.2020
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Island – výlet z oblasti Dimmuborgir přes sopku Hverfjall do kempu u jezera Mývatn
Island - Dimmuborgir
Skalní útvar
Od jezera Mývatn jedeme jen pár minut do oblasti lávových skulptur do Dimmuborgiru, což v překladu znamená temné hrady. Jsou to nádherně tvarovaré útvary lávových polí, vulkanických jeskyní a skalních útvarů,…
0.7km
více »
Lávové město Dimmuborgir, Island
Přírodní památka
Dimmuborgir je zvláštní oblast v severní části Islandu na březích jezere Mývatn, které tvoří jeden z vrcholů tzv. Zlatého trojúhelníku památek na Islandu. V této rozsáhlé oblasti se nachází …
1.7km
více »
Sopečný kráter Hverfjall
Sopka
Kráter Hverfjall se nachází poblíž slavného sklaního města Dimmuborgir v severním Islandu. Kráter je východně od jezera Mývatn a jihovýhodně od městečka Reykjahlíd. Výška je přibližně 420…
2.7km
více »
Mývatn a okolí
Sopka
Mývatn a sopečná aktivita v jeho okolí je stále patrná.
3.1km
více »
Island - jezero Mývatn
Jezero
Předposlední den po snídani jedeme z Akureyri nejdříve k jezeru Mývatn, 4. největšímu jezeru na Islandu. Mývatn v češtině znamená Komáří jezero, protože v letních měsících je zde spousta…
3.1km
více »
Dovolená na Islandu - 4. část - sever ostrova (východní část)
Cestopisy
Pondělí 12. 8. 2019
Projíždíme severem ostrova. Ze západní části se přesouváme k východu. Tuto noc budeme spát u jezera Mývatn. Před jezerem odbočujeme z hlavní silnice po silnici 848 k malý…
3.1km
více »
Island – jezero Mývatn (Komáří jezero), kemp Bjarg-kemp v Reykjahlíð, pseudokrátery Skútustadagígar, jezero Viti crater lake, geotermální oblast Hverir
Tipy na výlet
S cestovkou jsme na dovolené na Islandu. Během 14 dnů objedeme celý ostrov. V kempu u jezera Mývatn dokonce zůstaneme dvě noci, protože je v okolí řada skutečně zajímavých věcí i možnost výletu. Toto čtvrté největ…
3.1km
více »
Termální jeskyně Grjótagjá
Jeskyně
Grjótagjá je přírodní systém jeskyní, které se nachází v oblasti Mývatn v severní části Islandu. Tyto jeskyně jsou z části vyplněné teplou vodou, které je ohřívána magmatem nacházejícím se nehluboku pod povrchem (první kilometry). Jeskyně s termální vodou byla až do 70. let 20. století oblíbeným místem na koupání, ale série erupcí blízké sopky Krafly mezi lety 1975 až 1984 vedla k tomu, že teplota vody v jeskyních stoupl…
4.3km
více »
Island - Reykjahlíd, infocentrum
Infocentrum
Infocentrum v městečku nebo lépe ve vesnici Reykjahlíd je situováno nedaleko břehu jezera Mývatn. Moc se mě líbilo, že je tam vlastně i takové malé muzeum, informace o geologii v dané oblasti, o seismick…
4.7km
více »
Island - Reykjahlíd, kostel
Kostel
Reykjahlídarkirkja - kostel v městečku Rejkahlíd, ležícího na břehu jezera Mývatn, je zajímavý tím, že v r. 1727 se pár metrů od něj zastavila láva z běsníci nedaleké sopky Krafla (…
5.1km
více »
Námafjall - geotermální oblast, Island
Minerální pramen
Námafjall je geotermální oblast nedaleko jezera Mývatn na Islandu, kde se nachází množství fumarol a bahenních bazénků s bahenními sopkami snadno dostupné jízdou autem, jelikož se nachází je…
6.4km
více »
Island (4): Sever (jezero Mývatn, vodopády Dettifoss, Selfoss a Goðafoss, propast Ásbyrgi, maják Hraunhafnartangi, poloostrov Vatnsnes)
Zajímavost
Island (4): Sever (Mývatn, Hverir, Krafla, Dettifoss, Selfoss, Ásbyrgi, Hraunhafnartangi, Húsavík, Goðafoss, Vatnsnes) (07/2017)
Mývatn je velké jezero na severu Islandu a tvoří jakýsi výchoz…
6.4km
více »
Hygiena po islandsku
Fotogalerie
Sprcha nabízí příjemně teplou vodu, takže odvážlivec si může dát venkovní očistu :-D
11.5km
více »
Island - geotermální elektrárna Krafla
Elektrárna
Při návštěvě Islandu jsme se byli podívat v geotermální elektrárně Krafla. Byla budována během let 1974 - 77 s výkonem 30 MW. V r. 1996 byla instalována druhá turbína a tím se…
13.5km
více »
Leirhnjúkur - vrchol, lávové pole a sirné prameny
Sopka
Leirhnjúkur se nachází v severní části Islandu nedaleko sopky Krafla a je součástí toho vulkanického komplexu. K místu sse dostaneme tak, že použijeme silnici č. 863, která se odpojuje z…
14.9km
více »
Krafla
Sopka
Krafla je sopka v severním Islandu. Název se používá i pro celý vulkanický komplex dlouhý až 100 km. Samotný vulkán dosahuje výšky 650 m.n.m. Nejvyšší vrchol komplexu je pak 818 m.n.m. K…
15.3km
více »
Island – 2. výlet v parku Jökulsárgljúfur - z tábořiště Vesturdalur podle řeky Jökulsá á Fjöllum k vodopádům Selfoss a Dettifoss
Cestopisy
Z tábořiště Vesturdalur, které je v severovýchodním vnitrozemí ostrova, vyrážíme na druhý výlet do národního parku Jökulsárgljúfur. Trasa měří cca 22 km. Cestou musíme nastoupat zhruba 650 metrů a klesnout 450 met…
41km
více »
Letiště Husavik
Letiště
Letiště Husavik (HZK) spadá pod město Husavik, které leží ve státě Island.
45.3km
více »
Island - výlet v parku Jökulsárgljúfur - z Ásbyrgi přes Červenou horu Rauðhólar a Ozvěnové skály Hljóðaklettar do tábořiště Vesturdalur
Cestopisy
Národní park Jökulsárgljúfur se nachází v severovýchodní části Islandu – v…
50.3km
více »
Ásbyrgi
Skalní útvar
Ásbyrgi - mohutná ledovcová řeka postupně rozrušovala povrch země, zařezávala se stále hlouběji, až nakonec vytvořila Obrovský vodopád. Ten později změnil - zřejmě v důsledku sopečného vý…
50.3km
více »
Húsavík
Výletní místo
Húsavík má 2500 lidí a patří k nejvěrším na Islandu. Prví kutr s turisty na pozorování velryb vyplul v roce 1995. Úspěšnost výprav je více než 99%. Je to plavba asi na 6 hodin. Oblek proti…
52.5km
více »
Island - jak jsme pozorovali velryby
Ostatní
Ráno vyjíždíme z Akureyri do Húsavíku na pozorování velryb. Po příchodu na loď Salka nám posádka dává obleky. Díky za ně. Já jsem vylezla na horní palubu a tam to navíc i hrozně fi…
52.9km
více »
Island - Húsavíkurkirkja (kostel)
Kostel
Ještě než vyjíždíme na pozorování velryb stihnu v Húsavíku zajít do kostela. Kostel byl postaven podle návrhu architekta Rognvaldura Olafssona ve tvaru kříže ze dřeva dovezeného z Norska. Má 26 m vysokou vě…
52.9km
více »
Island - Húsavík
Městečko
Húsavík je městečko na severu Islandu, které má necelých 2300 obyvatel. Je to malebné městečko a my jsme měli možnost prohlédnout si jen část cestou k přístavu, než jsme vstoupili na loď. Húsavík je znám právě přístavem a rybářstvím (následně pak továrna na zpracování ryb), velrybím centrem, kde se můžete dovědět vše o životě těc…
52.9km
více »
Island - Húsavík - historie a zajímavosti města, pivovar (Húsavik Öl), výprava za velrybami (Gentle Giants)
Tipy na výlet
Při našem putováním Islandem jsme se zastavili i v tomto městečku, které bylo vlastně naší nejsevernější zastávkou. Navíc zde byla možnost vypravit se na moř…
52.9km
více »