Jarní toulky přes podhorskou obec Jasennou
Naše dnešní jarní procházka začíná u autobusové zastávky na dolním konci ve valašské obci Jasenné. Nejdříve jdeme k motorestu u silnice dát si něco na pití, první červencová neděle je velmi teplá. Po pěti minutách vyrážíme přes obec kolem hlavní silnice k Mikuláštíkovu fojtství, kde máme na 15 hodin domluvenou prohlídku. Paní průvodkyně je velmi příjemná, ukazuje nám muzejní expozice v přízemí a vypráví něco o historii jejich rodinné stavby, kde dříve rodina žila. Dnes je v budově fojtství muzejní expozice. Prohlídka pokračovala do patra a na pavlač. Potom jsme scházeli kolem fojtství přes louku dolů k soše fojta, odtud se vracíme k dolnímu konci obce. Cestou obdivujeme spoustu dřevěnic, nádhernou krajinu s dramatickými mraky, občas nás překvapí nějaký pes na procházce, ovečky na louce mezi staveními, z jednoho chlívku mezi dřevěnicemi vykukuje koza. Je opravdu nádherně, ale tlačí nás čas doby mých odpoledních zdravotních vycházek, a tak scházíme k restauraci u dolní zastávky, kde si opět dáme něco k pití a čekáme na autobus do Zlína.
Při procházce obcí vás upoutá malebná valašská krajina, obec se nachází v údolí potoka Jasenka na JV okaji Valašska, kolem ní je spousta nádherných vršků, údolí, kopců i krásných lesů. Nad Jasennou, ležící ve Vizovických vrších se rozprostírá hora Vartovňa s novou rozhlednou tzv. valašskou Eifelovkou a kopec Syrákov. Ač se do obce vypravíte v kterémkoli ročním období, okouzlí vás zdejší valašská krajina, která dodává obci kouzlo. Mezi moderní zástavbou se dochovalo spousta roubenek - dřevěnic. Roku 1468 byla tato podhorská obec majetkem cisterciáckého kláštera ve Vizovicích. V katastru obce byly objeveny předměty již z doby bronzové, halštatské i žárové hroby lidu popelnicových polí. V roce 1610 v obci proběhlo velké povstání poddaných proti vrchnosti. Místní lidé se zapojili i do valašského povstání v roce 1644. Po vyhlášení tolerančního patentu roku 1781 se většina zdejších lidí hlásila k evangelickému vyznání. Obec zkrášlují dva kostely, v horní části stojí barokní kostel svaté Máří Magdaleny, v dolní části vidíte kostel evangelický empírový kousek od zastávky autobusu z roku 1833. U horního kostela stojí socha Fojta z roku 1941. V obci je i ZŠ, MŠ, pošta, obecní úřad, hasičárna, dva hřbitovy, Sokolovna, hřiště, koupaliště, nová prodejna potravin, lyžařský vlek. V obci působí Valašský soubor Portáš. K rekreaci je zde 13 rekreačních chalup. Okolo Jasenné láká návštěvníky krásná zachovalá příroda s množstvím značených turistických tras. Výchozí bod je na kopci Syrákov. Kolem severního okraje obce lze projít po žluté turistické značce vedoucí na vrchol Vartovna, kde stojí vyhlídková věž - tzv. Valašská Eifelovka. Nad obcí vede Naučná portášská stezka. Krajina je zde velmi členitá, kopcovitá s krásnými lesy, údolími, zemědělskou půdou, kde jsou hlavně pastviny a louky, starousedlíci zde chovají ovce. převážně chovají ovce.
Nejvíce však návštěvníky obce upoutá roubená usedlost čp. 60 v horní části obce naproti kostela - Mikuláštíkovo fojtství dříve rychta. Bývala to největší usedlost obce s rozsáhlým hospodářstvím, fojt dohlížel na chod vsi. Mikuláštíkové hospodaří v Jasenné od roku 1663 dodnes. Usedlost je patrová budova s pavlačí, pěti místnostmi a dochovaným typickým zařízením. Dnes je zde muzejní expozice, kde si prohlédnete pamětní síň obce, kroje, staré nádobí, původní nábytek, kachlová kamna, atd. K chráněným památkám obce patří i roubená usedlost čp. 51 se se seníkem, komorou a stodolou. Další ukázka lidové architektury je zdejší komora čp. 81 a dům čp. 153 s hospodářskými objekty. Fojtství je dědictví předků, o které rodina Mikuláštíků, pečuje dodnes, v posledních letech došlo k úpravám střechy, podlah, atd. Lidová stavba - usedlost fojtství v Jasenné byla vyhlášena Národní kulturní památkou, patří k nejvýznamnějším památkám JV Moravy. Vkročíte - li dovnitř, dýchne na vás vůně starých časů.
Obec má i svůj bohatý kulturní společenský život, koná se zde spousta akcí. V lednu jsou to tradiční plesy hasičů, karnevalový sjezd z kopců na čemkoli, jaro přivítá každoročně slet čarodějnic, následuje kácení máje a další akce pokračují až do předvánočního času, kdy se v obci rozsvědcuje vánoční strom - takže obec žije po celý rok spoustou událostí i radostí a veselí.