Jedeme do jižních Čech za rozhlednami a minipivovary – 3. den (zřícenina hradu Pořešín, pěší okruh přes rozhlednu Hradišťský vrch a po NS Údolím Černé, rozhledna Slabošovka a pivovar Studánky)
Sobota 12. října 2019
Už večer bylo ve Svachově Lhotce chladno, k ránu to bylo ještě horší. Zachumlali jsme se do další vrstvy dek a spali dál. Zajímavé je, že zima nezima, golfisté už snad v 8 přijížděli. My jsme se v půl deváté jen přesunuli z polohy v leže do polohy v sedě a odjeli někam za klidem, kde to půjde se na sluníčku nasnídat a převléknout se.
Ani jsme nejeli daleko. Na malém parkovišti na odbočce žluté turistické značky se nám docela líbilo. Auta nás sice trochu rušila, ale sluníčko už krásně hřálo. Houby jsme hned vystrčili na sluníčko, ať prosychají.
První zastávku jsme si naplánovali na zřícenině hradu Pořešín. Ota, který zříceniny až tak nemusí, dokonce nic nenamítá a když zjistil, že od 11 jsou na hradě rybí hody, kde točí pivo Žumberu, tak dokonce zajásal.
Hrad byl vybudován na ostrohu nad řekou Malší, západně od obce. Majitelem byl rod Bavorů ze Strakonic. První zmínka o něm je z r. 1312. Od r. 1423 ho vlastnili Rožmberkové, kteří ho r. 1434 nechali zbořit, aby ho neobsadili husité a nestal se jejich opěrným bodem.
Jediné parkoviště je na návsi, k hradu se musí asi 10 minut po zelené pěšky. Obyvatelé si klid zaslouží. Cestou je odbočka vlevo na bývalou hradní cestu a k vyhlídce na hrad. Volíme tuto možnost. Pohled shora je zajímavý. Ani se nemusíme vracet. Z vyhlídky se nechá k hradu sejít.
Rybí hody začínají. Ota si dal pivo, já domácí limonádu a jdu stát frontu na rybu. K tomu nám hraje příjemná muzika. Já moc hladu nemám, vždyť jsem před chvílí snídala. Dala jsem si jen bavorský vdolek, Ota klasiku - smaženého kapra se zelným salátem, okurkou a chlebem. Na závěr jsme doslova prolezli celou zříceninu. Jsou vidět hradní příkopy, zachovalé zbytky zdí a zlomek gotického portálu. Jednotné vstupné 60,- Kč používají na další průzkum a obnovu hradu, který začal tuším r. 2000. Nepospícháme, ať řidič vstřebá alkohol, i když daleko nejedeme.
Rybí hody začínají. Ota si dal pivo, já domácí limonádu a jdu stát frontu na rybu. K tomu nám hraje příjemná muzika. Já moc hladu nemám, vždyť jsem před chvílí snídala. Dala jsem si jen bavorský vdolek, Ota klasiku - smaženého kapra se zelným salátem, okurkou a chlebem. Na závěr jsme doslova prolezli celou zříceninu. Jsou vidět hradní příkopy, zachovalé zbytky zdí a zlomek gotického portálu. Jednotné vstupné 60,- Kč používají na další průzkum a obnovu hradu, který začal tuším r. 2000. Nepospícháme, ať řidič vstřebá alkohol, i když daleko nejedeme.
Míříme na rozhlednu Slabošovka, je to jen pár km autem. Jenže zrada, opravuje se most, musí se to objet přes Blansko. Dočasně tuto rozhlednu rušíme.
Parkujeme v Blansku, odkud jsme si naplánovali cca 10 km dlouhý okruh - přes rozhlednu Hradišťský vrch u Kaplice a zpátky po NS Údolím Černé. Rozhledna byla zpřístupněna r. 2019 na stejnojmenném kopci v Novohradském podhůří. Její výstavba však byla plánována o 10 let dřív, jen ten záměr se nedařilo zrealizovat. Na vrchu bývalo keltské hradiště, proto i stavba vychází z keltské symboliky a místní historie. Je to 28 metrů vysoká věž, kterou tvoří 5 nosných kovových sloupů (rožmberská pětilistá růže), kterými jsou provlečeny trámy z modřínu (má připomínat ze dřeva spletené příbytky Keltů). Uvnitř skutečně zajímavé věže, která je volně přístupná, je točitě schodiště se 149 schody. Díky kruhovému výhledu je vidět Kaplice, Plechý, Vítkův kámen, Kleť, Budějovická kotlina, Novohradské hory a Slepičí hory, za dobrého počasí Alpy.
Když jsem cestu v létě plánovala, ve změti cest jsem vybírala tu z mého pohledu nejvhodnější. Dnes už k rozhledně vede modře značená turistická trasa. Máme tedy o starost míň. Je to pěkně prudký kopec, ale s hezkým okolím. Už cestou je tedy na co koukat. Panoramatické obrázky nahoře nejsou, ale něco už sami poznáme. Výhledy jsou skvělé. Je to paráda. Sotva jsme si vychutnali tyto výhledy, přihrnul se nahoru dav. Raději mizíme.
Tím jsme měli mít za sebou nejvyšší vrchol a mělo nás čekat jen klesání. Pokračujeme po modré směr Hradiště. U dřevěného přístřešku jsme zjistili, že můžeme jít zkratkou - samozřejmě přes kopec s vyhlídkou. Už jsme se těšili, jak uvidíme rozhlednu v celé její kráse, ale marně. Zahlédli jsme jen její špičku. Ani zkratka moc nevyšla. Klesáme z vyhlídky, na rozcestí by měla podle mapy pokračovat cesta dál z kopce, ale vidíme jen prudký neschůdný terén. Nevadí, odbočujeme vpravo a po chvíli narážíme na žlutou turistickou trasu, po které odbočujeme vlevo k přehradě Hradiště, kde začíná 3 km dlouhá naučná stezka Údolím Černé s 12 informačními tabulemi, které seznamují se zdejší historií.
Nejdřív před hrází odbočuje červená značka, NS má vést za hrází. Přecházíme po hrázi a překvapuje nás, že tu není ani značka, natož nějaké povídání. Cesta tudy však vede. Je vidět, že tudy vedla dřív i ta červená, jenže žádné značení není obnoveno. Jdeme tedy po neznačené cestě okolo zajímavých skal - někde nahoře je zřícenina hradu Sokolčí. Moc tam toho vidět není, tak tam ani nelezeme. Je tady však hezky. Podle mapy má NS ještě kus pokračovat po tomto břehu a někde by se mělo snad nechat přejít na druhý břeh. Raději však přecházíme na druhý břeh dřív po obrovských kamenech a pokračujeme po červené. Je tu skutečně fajn, lidi žádní, krajina zajímavá.
Přicházíme na planinku, kde je spousta cest a kde stojí pár chaloupek a zdá se i nějaké občerstveni, ale otevřené snad aspoň v sezoně. Značení cesty je hodně nejasné. Tady někde má být rozcestník U Dubu – mlýn. Ale kde? Chvilku tápeme, ale nakonec jsme správnou cestu našli. Po úzké cestičce se musí sejít k potoku. Okolí už tady není tak zajímavé, navíc cesta je místy pěkně podmáčená.
U vodní elektrárny Soběnov přicházíme na zpevněnou cestu a konec NS. Přes lávku se dokonce nechá přejet autem. Tady by se Otovi líbilo přespat, mne odrazuje chlad od vody. Už teď je vidět, jak se zde ochlazuje. Najednou sem přijíždí nějaké auto s omladinou, kdo ví, jak to tu bude vypadat.
Čeká nás už jen stoupání do Blanska. Ota pokračuje stejným tempem. Zapomněli jsme vyndat chladící tašku z autozásuvky. Chce ji co nejdřív vypnout. Já jdu svým tempem. Když přicházím k parkovišti, zahlédnu vpravo na zahrádce slepičky. Vždyť ještě nemáme vejce na tu smaženici. U vrátek se téměř srazím s majitelem slepiček. Bez zaváním zdravím a slušně prosím o prodej 3 vajec. Pán je fantastický, dokonce mi je věnuje. Ota žasne, když mne vidí přicházet s vejci v hrsti. Na ráno mu slibuji smaženici. Houby za oknem krásně proschly, takže vše vypadá dobře. I auto nastartovalo.
Po chvilce váhání ještě přejíždíme k ráno vynechané rozhledně Slabošovce u Besednice. Kdyby se nechalo dojet až k ní, bylo by po problému s hledáním místa na spaní. Vzhledem k tomu, že je rozhledna součástí telekomunikačního stožáru, tak je to dost reálné.
Celý stožár je vysoký 36 metrů, na vyhlídkovou plošinu ve výši 24 metrů vede 120 točitých schodů. Výhled při zapadajícím slunci je pěkný – kruhový. Jsou vidět Slepičí hory, Blanský les, Novohradské hory a přilehlá část Šumavy.
K rozhledně se skutečně nechalo dojet. Jenže neustále spíná transformátor a je to docela rachot. Nebýt toho, líbilo by se nám tu. Takhle však odjíždíme zpátky do Blanska. U fotbalového stadionu jsme si vyhlédli místo alespoň na přípravu večeře. Ota škrábe brambory, já chystám květákové placičky. Jíme už za tmy, ale kupodivu není ještě ani moc hrozná zima.
Když jsme to po 19. hodině uklidili, přemýšlíme, co dál. Na spaní je brzy, Ota má žízeň, do Blanska je pěšky kus cesty. Nakonec pokračujeme podle našeho itineráře, jedeme do pivovaru Studánky nedaleko Vyššího Brodu.
Běžně se tam jezdi přes Vyšší Brod, my volíme nejkratší cestu přes Dolní Drkolnou. Názvu obce odpovídá stav silnice. Je úzká a drkotá to. Až z Drkolné do Studánek vede konečně opět pořádná silnice.
Když dorazíme k rodinnému pivovaru, který otevřeli r. 2018, je 20,15 a restaurace zavírá ve 21 hodin. Není čas hledat nějaký vhodný nocleh, navíc je tma jako v pytli. Parkujeme na přírodním parkovišti pod velkým stromem – přímo proti pivovaru a jdeme na pivo. Mají tři druhy, to bude mít Ota co dělat, aby je stačil ochutnat.
Vše dopadlo zcela jinak. Před devátou přišli majitelé, že nemusíme pospíchat, že ještě musí uklidit. Pak si k nám přisedli. V deset nás pozvali podívat se, kde to pivo vaří a tam jsme ještě degustovali nejen pivo, ale i domácí klobásky a uzené. Nakonec jsem porušila své rozhodnutí porvat se s dnou tvrdou dietou. Taková dobrota se nedá odmítnout. I všechna jejich piva jsem ochutnala, i když opravdu jen ochutnala. Nechtěla jsem to přehánět. Jsou skutečně vynikající. Čas utíkal a když jsme se rozloučili, bylo po půlnoci. Loučili jsme se jak staří známí. Byl to skutečně příjemný večer. Snad tu nebude ráno moc rachot. Chceme se vyspat. Ještě nás čeká pěkný výlet.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(48.740, 14.540)
Poslední aktualizace: 16.4.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kaplice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do jižních Čech za rozhlednami a minipivovary – 3. den (zřícenina hradu Pořešín, pěší okruh přes rozhlednu Hradišťský vrch a po NS Údolím Černé, rozhledna Slabošovka a pivovar Studánky)
Hradiště u Kaplice – sloup Nejsvětější Trojice
Socha
Velice zajímavý sloup se sousoším Nejsvětější Trojice a balustrádou můžeme vidět v jihočeském Hradišti u Kaplice. Jedná se o velmi hodnotné barokní sousoší s vysokou kvalitou zpracování z hlediska sochařského i řemeslného. Sousoší pochází z roku 1764. jeho autor zůstává neznámý a dnes bývá považováno za doklad rozšíření tohoto typu zpodobnění Nejsvětější Trojice (tzv.…
0.6km
více »
Skály na Sokolčí
Zábava, atrakce
Na dalších z mých lezeckých výletů jsem se dostal na skály jménem Sokolčí. Sokolčí je okrajová žulová stěna dosahující výšky až 25 m, na temeni s nepatrnými zbytky gotického hradu z 13 stol. Od 16 stol. zpustlého Oblast nalezneme na úpatí Novohradských hor asi 15 km od Kaplice na břeu říčky Černá nedaleko Studenovské přehrady (významná technická památka-propust pro vorovou Dopravu z r. 1924). Přístup: směrem od Tábor přes …
1km
více »
Sokolčí (zřícenina hradu)
Zřícenina
Sokolčí (zřícenina hradu)
14.6.2022 Hrady na Malši okres Český Krumlov, přírodní park Soběnovská vrchovina, katastrální území Děkanské Skaliny, nad říčkou Černou Hrad byl zbořený již v…
1.1km
více »
Sokolčí
Zřícenina
Nevelké zříceniny hradu Sokolčí stojí na strmém skalnatém ostrohu nad pravým břehem říčky Černé východně od…
1.1km
více »
Říčka Černá
Řeka
Říčka pramenící v Rakousku u osady Schwarzau na svahu Barensteinu (1.003 m) je pravostranným přítokem řeky Malše. Protéká Novohradskými horami a svým 17,5 km dlouhým tokem směřuje neustále na severozápad. Odvádí vodu z území o ploše 75 km čtverečních. Do Malše se vlévá asi 3 km pod Kaplicí u osady Žďár. Asi 8 km východně od Kaplice na ní byla u Soběnova vybudována nejstarší jihočeská přehrada.
1.1km
více »
Soběnovská přehrada
Přehrada
Nejstarší funkční vodní přehrada v jižních Čechách přehrazovala tok říčky Černé u Soběnova (asi 8 km východně od Kaplice) od roku 1925 až do srpnových povodní v roce 2002.
Její kamenná hráz byla…
1.4km
více »
Památný dub v Blansku u Kaplice
Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich r…
1.7km
více »
Novohradské podhůří – na kole
Trasa
Příjemný, celkem nenáročný okruh zapomenutým krajem pod Novohradskými horami. Auto necháme v Ličově u Kaplice a jedeme po cyklotrase na jih do Desek. Za nimi je to kousek do kopce a zMeziříčí do Malont pak trošku …
2.7km
více »
Kaplice - panský pivovar a kamenný mostek
Dům, budova
Jihočeská Kaplice je sice jen sedmitisícovým městečkem, ale počtem zajímavých památek může směle konkurovat i mnohým velkoměstům. Jednou z nich je areál někdejšího panského pivovaru nacházející se na ulici Bělidlo …
3.1km
více »
Kaplice – kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Dvoulodní farní kostel sv. Petra a Pavla v jihočeské Kaplici je výjimečný, původně raně středověký, kostel, jehož historie se začala psát již v průběhu 13. století. Dokonce i první písemná zmínka o něm pochází již…
3.2km
více »
Kaplice – kostel sv. Floriána
Kostel
Kaplický kostel sv. Floriána z Lorchu je tím menším ze zdejšího unikátního dvojkostelí. Nachází se na jižním okraji areálu někdejšího hřbitova a jedná se o pozdně gotickou stavbu pocházející z období okolo roku 1490.…
3.2km
více »
Kaplice – socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Socha sv. Jana Nepomuckého v jihočeské Kaplici je součástí někdejšího hřbitovního areálu s kostely sv. Petra a Pavla a sv. Floriána. Socha oblíbeného českého světce je tradičně barokní a pochází z poloviny 18. sto…
3.2km
více »
Kaplice – radnice
Radnice
Radnice v jihočeské Kaplici je původně renesanční budovou nacházející se na zdejším Náměstí (č.p. 70). Vznikla počátkem II. poloviny 16. století a na místě starší stavby stejné funkce. Její západní průčelí je orie…
3.4km
více »
Kaplice – kamenná kašna s pranýřem
Kašna
Mezi pohledové dominanty kaplického Náměstí patří kamenná kašna z roku 1646, v jejímž středu je vsazen pranýř. Ten je údajně ještě starší a kašna jej koncem I. poloviny 17. století jen doplnila. Podle některých in…
3.4km
více »
Kaplice
Městečko
Kaplice leží v Jižních Čechách, jižním směrem od Českých Budějovic. Městečko se rozkládá na rozhraní Šumavského podhůří a Novohradských hor. Město je obklopeno zalesněnými stráněmi kopců a jeho se…
3.5km
více »
Kaplice – sgrafitový dům
Měšťanský dům
Méně známou, ale rozhodně velice zajímavou, památkou jihočeského městečka Kaplice zůstává pozoruhodný měšťanský patrový dům, který najdeme na západní straně zdejšího Náměstí (č.p. 215). Tento řadový dům se sgrafit…
3.5km
více »
Pořešín
Zřícenina
Zřícenina hradu Pořešín stojí na strmém skalnatém ostrohu nad řekou Malší asi 0,5 km od stejnojmenné vsi na Českokrumlovsku v Jihočeském kraji. Hradní jádro bylo obklopeno plášťovou zdí. Na jižní straně byl k hr…
4.2km
více »
Hrad Pořešín nad řekou Malší.
Tipy na výlet
Na vysokém ostrohu nad levým břehem řeky Malše se vypíná zřícenina hradu Pořešín. Jeho vznik je spojen s významným jihočeským rodem Bavorů ze Strakonic. I když první písemná zmínka je z roku 1312, hrad zcela j…
4.4km
více »
Novohradského podhůří
Pohoří
Novohradské hory přecházejí směrem na sever do Novohradského podhůří. To se na našem území člení na pět podcelků.
Kaplická brázda mezi Malší a Českokrumlovskou Vrchovinou (část Šumavského podhůří)…
4.8km
více »
Z Bujanova přes Louzek do Kaplice
Tipy na výlet
Pojedeme vlakem z Českých Budějovic do Bujanova (trať 196 směr Horní Dvořiště). Odtud půjdeme pěšky po žluté a později modré TZ, přes zříceninu hradu Louzek, až do Kaplice na autobusové nádraží, odkud se vrátíme z…
5.1km
více »
Novohradsko české+rakouské,Blockheide,Hohe Wand,Barchan 2.díl
Cestopisy
Ráno volíme směr do zalesněné krajiny, na JZ od nejjižnější silnice v Novohradských horách. Konkrétně od Pohořské nádrže. Stoupáme pohraničním hvozdem cestou Vágnerka, podél hranice PP…
5.3km
více »
Besednice
Městečko
Besednice leží na pomezí okresů České Budějovice a Český Krumlov asi 10 km severovýchodně od Kaplice na severním úpatí Soběnovské vrchoviny (známé též pod názvem Slepičí hory).
Největším…
5.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Louzek (Loužek)
Zřícenina
Zřícenina hradu Loužek stojí v lese na skalnatém ostrohu nad ústím Zdíkovského potoka do Malše. Zřícenina hradu Loužek se nachází na Českokrumlovsku v Jihočeském kraji. Jádro nevelkého hradu nepravidelného půdor…
6km
více »
Rychnov nad Malší
Vesnice
Ves Rychnov nad Malší leží asi 2,5 km severovýchodně od městečka Dolní Dvořiště v okrese Český Krumlov v nadmořské výšce 575 m.
Její historie sahá do 14. století. Nejznámější památkou je kostel svatého Ondřeje. Tato původně gotická stavba byla přestavěna počátkem 18. století.
8.9km
více »
Svatý Kámen
Poutní místo
Asi 3 km východně od Dolního Dvořiště stojí nad tokem říčky Tichá (přítok Malše zprava u Rychnova nad Malší) významná církevní památka - kostel u Svatého kamene.
Tento barokní poutní chrám zasvěcený Panně Marii Sně…
10.3km
více »
Novohradské hory
Pohoří
Novohradské hory se rozprostírají při státní hranici České republiky s Rakouskem na ploše 1…
11.4km
více »
Todeňská hora s Vyhlídkou Oldřicha Fencla
Tipy na výlet
Autor textu i fotografie Oldřich Fencl, vloženo s jeho svolením.
Aktualizace 2016: pan Fencl v roce 2015 zemřel ve věku 85 let. Na místě vyhlídky už není jeho kreslené panorama, ale je tam teď místo pouhé lavičky…
11.6km
více »
Dobrá Voda
Vesnice
Letovisko a poutní místo Dobrá Voda leží na severním úbočí Novohradských hor v nadmořské výšce 695 m. Ves vzdálená 7 km jihozápadně od Nových Hradů spadá do okresu České Budějovice.
Dominantou v…
13.5km
více »
Český Krumlov
Město
Český Krumlov je pěkné historické město, které leží v Jižních Čechách, jižně od Českých Budějovic. Město je vyhledávaným cílem velké řady turistů, je označováno jako perla mezi městy. Českým Krumlovem protéká řeka…
18km
více »
Český Krumlov
Zámek
Hrad a zámek Český Krumlov se nachází v Jihočeském kraji, tyčí se na vysokém skalním ostrohu nad řekou Vltavou a je jedním z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších areálů v Evropě. Tvoří ho 40 budov a palácových stav…
18.4km
více »