Kaplice – kamenná kašna s pranýřem
Mezi pohledové dominanty kaplického Náměstí patří kamenná kašna z roku 1646, v jejímž středu je vsazen pranýř. Ten je údajně ještě starší a kašna jej koncem I. poloviny 17. století jen doplnila. Podle některých informačních pramenů byla dokonce přímo z něj zhotovena, podle jiných však nejde o pranýř, ale o tzv. brzdový kámen. Potom by se ovšem nejednalo o prostředek výkonu trestu, ale o jednu z nejstarších dopravních značek na našem území.
A co tedy vlastně jisté je? Např. to, že se kašna nachází ve středu Náměstí (na počátku II. světové války však byla kvůli vojenským přehlídkám přesunuta na jeho severní okraj, aby se později - ovšem pozor, tzn. teprve roku 2013 - opět vrátila na své původní místo) nebo to, že kašna bývala poměrně často renovována. Stalo se tak v letech 1717, 1755, 1901, 1934 a 1996.
Samotnou kašnu tvoří čtvercová kamenná nádrž, která je složena ze žulových desek na vrcholu spojených nízkou římsou. Kolem nádrže je z kamenných desek složen úzký chodník, který se na jedné straně mění ve „schodiště“ vyrovnávající výškový rozdíl okolní plochy.
Uprostřed nádrže kašny se tyčí hranolový kamenný pilíř s okosenými nárožími a s vývody ve formě úzkých trubek na každé straně. Na pilíři je umístěn kamenný jehlan s vrcholovou koulí, do které je zapuštěna plechová korouhvička s vlaječkou.
Kašna s pranýřem byla mezi naše chráněné kulturní památky zařazena hned v květnu roku 1958. Stalo se tak proto, že je považována nejen za významný prvek, který dotváří prostor hlavního náměstí, ale také za ukázku vysoké úrovně regionálního kamenického řemesla v polovině 17. století. Kašna je rovněž připomínkou způsobu zajišťování pitné vody v době, kdy ještě ve městě neexistoval vodovod. Od listopadu roku 1990 je kaplická kašna navíc součástí zdejší památkové zóny.