Kaplice - panský pivovar a kamenný mostek
Jihočeská Kaplice je sice jen sedmitisícovým městečkem, ale počtem zajímavých památek může směle konkurovat i mnohým velkoměstům. Jednou z nich je areál někdejšího panského pivovaru nacházející se na ulici Bělidlo (č.p. 101). Před bývalým pivovarem navíc můžeme vidět kamenný jednoobloukový most nad Novodomským potokem.
Buquoyský pivovar se nachází na jihovýchodním okraji městského jádra, při levém břehu Malše. Zmíněný Novodomský potok, který protéká před hlavním průčelím objektu, vlastně pivovar odděluje od městské zástavby.
Pivovar vznikl roku 1648, v roce 1718 vyhořel a roku 1732 se dočkal obnovy ve větším rozsahu. V roce 2006 zde proběhla rekonstrukce zaměřená zejména na hospodářské budovy někdejšího panského pivovaru. Dnes je někdejší pivovarský areál, který se považuje za jednu z nejlépe zachovalých barokních staveb ve městě, tvořen hlavním obytným severozápadním křídlem a třemi hospodářskými křídly po obvodu dvora. Průčelí hlavní budovy charakterizují ostranní atikové štíty s volutami.
Téměř monumentální budova bývalého pivovaru je dominantou zástavby ve čtvrti zvané Bělidlo. Rozsáhlý areál zahrnuje hodnotné stavební konstrukce z období baroka (obvodové zdivo, klenby, průčelí) a z 19. století. Navíc je někdejší pivovar významným dokladem vrchnostenského podnikání v 17. století. Proto také byl celý komplex zařazen mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958. Od listopadu roku 1990 je také součástí zdejší památkové zóny.
Na závěr ještě jedna zajímavost: Za vznikem tohoto – již druhého pivovaru v Kaplici, protože městský pivovar na náměstí byl založen mnohem dříve – zřejmě stojí spor místních měšťanů se šlechtou. Když totiž v roce 1628 zvýšila majitelka panství hraběnka Magdaléna Buquoyová poplatek z piva, nechtěli jej kapličtí měšťané odvádět, a proto jim bylo várečné právo odebráno. Vrchnost si následně v roce 1648 postavila nový, vlastní pivovar, ve kterém se pak pivo vařilo až do 50. let minulého století.