TURISTIKU PODPORUJÍ
61 575 turistů a cestovatelů
112 413 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 700,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy DěčínChaty a chalupy  Mapa Děčín

Děčín leží severovýchodně od Ústí nad Labem nedaleko statní hranice s Německem. Děčín leží na obou březích řeky Labe a je zde důležitý říční přístav, odkud lodi doplují až do Hamburku. Děčín vytváří pomyslnou hranici mezi dvěma chráněnými krajinnými oblastmi a to jsou Labské pískovce a České středohoří.

 Trasy Děčín (128)
Děčínsko a Lužické hory
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Děčínsko a Lužické hory
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jedeme do severních Čech – 13. den – Šluknovská pahorkatina: Kamenná hvězda (Strom života), naučná stezka a rozhledna Dymník, Rumburk-vesnická památková rezervace a klášter s kostelem a loretou, Ebersbach-Neugersdorf-rozhledna Bismarckturm, pivovar Kocour

Cestopisy

Kamenná hvězda (Strom života)
Kamenná hvězda (Strom života)  •  Fotografie (92)  • Foto: jircak
Kamenná hvězda (Strom života)

Sobota 25. 7. 2020
Celou noc bylo nezvyklé teplo, až horko. Na léto asi normální, ale po předcházejících studených nocích nás to překvapilo. Až k ránu to konečně kleslo. Dokonce už ani nepršelo.
Cítíme se tu už jako doma, se sousedy se zdravíme. Ještě znovu dávám dobít baterii do foťáku. V sympatickém prostředí tady snídáme. Je tu klid, všichni už odešli. Večer jsme se všimli, že nedaleko jsou kamenné sloupy – na mapy.cz označené Kamenná hvězda. Po snídani se tam jdeme podívat. Je zde 22 žulových obelisků téměř 5 metrů vysokých. Každý váží cca 4 tuny. Byly sem do tvaru hvězdy umístěny v letech 2003 – 2004. Poslední – 23. obelisk – Poutník stojí kousek opodál. Celé této kamenné formaci se říká Strom života.
Je to tu hezky popsané, takže jsme nakonec pochopili význam tohoto díla, tedy aspoň částečně. Tento pomyslný kruh má průměr 30 metrů. Nejedná se však o nějaký novodobý výmysl. Je vytvořen na základě přesných výpočtů, které vycházejí z astronomických poznatků starověkého světa - z doby minimálně 1000 let př. n.l. Vnější kameny představují dvanáct znamení zvěrokruhu. Samozřejmě svůj význam mají i vnitřní sloupy. Jejich význam však nelze jednoduše a krátce popsat tak, aby to bylo pochopitelné. Ještě se zmíním, že jednotlivé sloupy jsou propojeny modravými a načervenalými žulovými chodníky, kdy modrá barva spojuje kameny vzdušných a zemních znamení, červená barva propojuje kameny ohnivých a vodních znamení. Je tak vytvořen labyrint, do kterého se nechá vstoupit ze všech stran. Mělo by se však vstoupit od západu tak, jako se vstupuje do chrámu. Je to zajímavé. S ničím takovým jsme se ještě nikde nesetkali, ani o tom neslyšeli. 
Mezitím také pozorujeme závodníky fotbalgolfu. Je to vlastně golf, který se hraje fotbalovým míčem. I jamky jsou proto větší.
Vracíme se k autu, mezitím se baterka do foťáku plně dobyla. Je to prima. Popojíždíme na parkoviště k restauraci Dymník, odkud odcházíme k rozhledně Dymník. Ota se samozřejmě nemůže dočkat. Po 300 metrech jsme u ní. Cesta byla fajn, protože nejdřív se šlo jen do mírného kopečka a po rozdýchání se začalo prudce stoupat. Tohle mi docela vyhovuje. I tady se setkáváme s čedičovými šestihrany, na jedné straně jsou však nezvykle pokroucené. Už nás to však nepřekvapuje. Rozhlednu z vlastních prostředků postavil zdejší radní August Wenschuh. Otevřena byla v den jeho 60. narozenin. A pojmenována Augustova rozhledna. Pak ji převedl na rumburskou sekci Horského spolku pro nejsevernější Čechy, která ji sice nechala zpřístupněnou turistům, ale neudržovala. Až nakonec musela být uzavřena. V letech 1994 - 1995 došlo k celkové opravě a také k prořezání okolního porostu, který bránil výhledu. K opětovnému otevření došlo 25. března 1995. V té době byla volně přístupná. Co nikdo nehlídá, to se však u nás ničí. Sprejeři se na ní vyřádili, vandalové rozbili okna, aby mohli vytrhat měděné opláštění. Do rozhledny začalo zatékat. Státní podnik Lesy ČR se rozhledny ujal, v létě 2008 ji znovu opravil, ale také zavedl zpoplatněný a tudíž omezený vstup. Tato částečně kamenná a částečně cihlová rozhledna je 15 metrů vysoká. Z plošiny ve výšce 12 metrů, kam vede 83 schodů, je kruhový výhled na Ještěd, Jizerské a Lužické hory, Krkonoše, Bezděz, České středohoří. Jen bohužel zasklená okna nejdou otevřít, takže fotky nejsou tak kvalitní. S tím však nic nenadělám. Máme však štěstí, výhledy jsou nádherné, dokonce i hezky popsané.
Na vrcholu je jedno ze zastavení okružní naučné stezky Dymník, která začíná u koupaliště v Rumburku a měří 3,7 km. Je na ní 14 zastavení, kde se seznámíte s geologickými zajímavosti Šluknovska, s flórou i faunou. Tady jsme se rozhodli, že si ji jako ranní rozcvičku projdeme. Nečeká nás ani velké převýšení. Cesta je pohodlná, převážně vede lesem, ale jako NS nás zklamala. Informační tabuli tvoří z větší části spousta malých obrázků, informací tam moc není, dokonce ani o rozhledně. Na malé mapičce je označeno, kde stojíme, ale další značení není. Kdybych neměla tablet, tak nevím, kde bychom skončili. Cest je tady spousta. Další zajímavostí je, že na prvním 1,5 km je 5 krytých odpočívadel, šesté je asi na 2. kilometru a tím to skončilo. Takže i ta posezení jsou rozmístěna nerovnoměrně.
Jedeme jen kousek - do Rumburku. Ve městě je vesnická památková rezervace s podstávkovými domy, ale také klášter s kostelem a loretou. To obojí nás zajímá. Tato původně pohraniční tržní osada vznikla koncem 12. století na křižovatce obchodní cesty z Míšně do Žitavy a z Lužice přes Českou Lípu do středních Čech. První zmínka je v historické literatuře z r. 1298, kde je o Rumburku psáno jako o městě, ale oficiální zpráva o městě je až z r. 1377. To zde od r. 1352 stál kostel sv. Bartoloměje. Rozvíjelo se město i řemeslná výroba - ke staršímu cechu pláteníků přibylo právo vařit pivo, obchodovat se solí a vínem i další. R. 1566 byl na místě staré tvrze postaven renesanční zámek, převládaly zde dřevěné domy.
R. 1683 byl na západním okraji tehdejšího města založen klášter kapucínů. Tady jsme prohlídku města začali. Zdarma jsme zaparkovali na malém parkovišti na třídě 9. května – hned proti vchodu do klášterního kostela sv. Vavřince. Překvapilo nás, v jak žalostném stavu se zvenku nachází. Nebýt svatého obrázku nad vchodem, ani by mne nenapadlo, že to může být tak hodnotná stavba. I když informace u vchodu naznačují, že by kostel měl být touto dobou přístupný, můžeme dovnitř nahlédnout jen přes otevřené dveře. Kostel byl vysvěcen r. 1690 a měl to štěstí, že stále byl církevním svatostánkem – po zrušení kláštera pravoslavným, od r. 1957 opět katolickým.
Míříme na roh, kde je vchod do barokního původně kapucínského kláštera. K našemu překvapení se dostáváme dovnitř. Vstup je zpoplatněný. Dostáváme tištěného průvodce, pokud chceme průvodkyni, musíme si připlatit. Raději procházíme sami, můžeme se zdržet, kde se nám líbí.
Klášter byl oblíbeným poutním místem až do poč. 20. století. Kapucíni klášter museli opustit, když byl r. 1950 tento mužský řád rozehnán. Až do 70. let 20. století nebyl využíván. Pak se začal upravovat na knihovnu, která je tam i v současné době. Budova kláštera není volně přístupná. Dostáváme se do rajské zahrady a také dovnitř kostela sv. Vavřince. Takže informace u vchodu nelhaly.
Snad nejcennější památkou je Loretánská kaple Panny Marie se sochou Černé madony, která byla do rajské klášterní zahrady vestavěna v letech 1704 až 1709. Je to nejseverněji postavená loreta ve střední Evropě. Původně však byla kaple zasvěcena sv. Janu Nepomuckému, do současné podoby byla přeměněna až r. 1800.
Její prohlídku se necháváme na závěr. Nejdřív procházíme ambitem, kde je opraveno všech 32 nástropních obrazů, stejně jako jednotlivé kaple. Současně však nahlížíme do zahrady a prohlížíme loretánskou kapli zvenku. Figurální výjevy jsou hezky udělané, ve čteném průvodci i hezky popsané.
Pak jdeme na prohlídku města. Třídou 9. května jdeme na Lužické náměstí, kde je infocentrum. Cestou míjíme zajímavé domy. Některé jsou opravené, některé však na opravu teprve čekají – tedy snad. Nejhezčí je severovýchodní strana náměstí, kde je zachované historické podloubí, někde i kamenný portál. V centru náměstí je barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je připomínkou na morovou epidemii na přelomu 70. a 80. let 17. století. Samostatný sloup je z r. 1681, v pol. 18. století byl doplněn souborem soch.
Teď se vydáváme hledat Šmilovského ulici, kde je vesnická památková zóna - 18 podstávkovými domů, kde žili tkalci. Celkem 30 domů bylo postaveno v letech 1786 – 1805. Všechny se bohužel nedochovaly. Jdeme trochu oklikou, ať si město ještě projdeme – Radniční ulicí, Krásnolipskou, Dělnickou, po schodech přecházíme do Okružní a pak pěšinou do zmiňované čtvrtě. Unikátní je v tom, že je zde celý komplex podstávkových domů, štíty jsou zdobené břidlicí, liší se dům od domu. Je to tu hezké, ale shodli jsme se na tom, že podstávkové domy ve Chřibské nás zaujaly víc. Možná to bylo i tím, že ty jsme viděli jako první a od té doby jsme jich viděli víc.
Již nejkratší cestou se vracíme k autu – přes Dobrovského nám., kde je zajímavá budova speciální základní školy a hned vedle další zajímavá budova mateřského centra Koťátko. Dominantou je kostel sv. Bartoloměje, který byl postaven r. 1545 na základech prvního zdejšího kostela. Častokrát vyhořel, takže byl i často opravován. V současné době lze stavbu těžko zařadit do nějakého slohu. Dvoupatrová věž má barokní nástavbu. Zařízení je novorománské z 19. století.
Původně jsme chtěli zajet ke Křížové cestě z konce 19. století, ale máme hlad. Shodli jsme se na tom, že nemusíme vidět všechny křížové cesty a odjíždíme. V klidu nás nechává i symbol pivovaru BBCidre, s.r.o., kde vyrábí pouze cidre z českých jablek. Co je to za pivovar?
Na přípravu oběda jsem vybrala parkoviště u nedaleké německé Bismarkovy rozhledny. Sázím na to, že by to mohlo být podobné jako v Markneukirchenu. Navíc tyto kamenné rozhledny se mi líbí. Ota preferuje české rozhledny, ale díky vidině oběda nic nenamítá. Navíc ví, že by mu to nebylo nic platné. Rozhledna je v Ebersbach-Neugersdorfu - prakticky na hranicích, ale musí se zajet do Německa. Parkoviště je tu veliké, moc lidí tady není, takže místo je skoro ideální. Zvlášť v jednom zastrčeném koutku. Jen na rozhlednu se nedostaneme. Je bohužel otevřená jen v neděli a ve svátcích. Je vysoká 19, 5 m, základy jsou z čediče, vlastní věž z pískovce a cihel. I když výstavba byla naplánována již roku 1879, postavena byla až v době od dubna do října r. 1904. Na vrcholu je domeček s kulatou a vyzděnou měděnou ohnivou pánví – na rozhledně měl plát oheň. R. 1938 platilo dokonce nařízení, že oheň na věži musí plát ještě 10 hodin po setmění. Nad vstupem do věže byl Bismarckův medailon, který se r. 1951 ztratil. Po r. 1945 byla věž z důvodu nevyhovujícího stavu uzavřena, ale opravy se dočkala až r. 1992. Při té příležitosti byl nad vstup připevněn nový medailon.
Za hlavní silnicí je vyhlídka, jdeme se aspoň podívat tam, i když to nevypadá, že tam bylo něco víc vidět. Vypadá to však zajímavě.
Pak už jedeme nejkratším směrem do Varnsdorfu do pivovaru Kocour. Nejblíž je to přes Německo přes Seifhennersdorf.
Pivovar Kocour je jen kousek od hranic. Nemusíme tedy do města. Přejedeme hranice, odbočíme, přejedeme přes trať a jsme tam. Když přejíždíme přes trať, tak jsem si všimla, že zdejší vlaková zastávka se jmenuje Pivovar Kocour. Ota o tom věděl, já žasnu. Zastávku si zde nechal zřídit pivovar. Není však na trati České dráhy, zastavují zde pouze německé vlaky, které přes tento výběžek naší republiky projíždějí. Další zastávka je na druhém konci města Varnsdorf, opět jen kousek od hranice.
Pivovar začal vařit pivo r. 2007. Nabízí velké množství piv – od desítky přes tradiční ležáky až po nejrůznější svrchně kvašená piva i další speciály. Mají zde restauraci s velkou venkovní terasou, nabízí i ubytování - v komfortních pokojích, ale i ve stylových lůžkových vagonech. Mají tady i místo, kde si můžete postavit stan a využít zdejší zázemí – sprchy, toalety. Oblíbeným místem pro požádání svateb je tzv. Svatební kopeček. Děti zaujme pivovarská ZOO, ve které jsou vidět hlavně hospodářská zvířata - ovce, koně, zajímavé druhy kachen, černé slepice a kohout, králíci a řada dalších.
Před areálem je skutečně velké parkoviště. Zaparkovali jsme na jeho nejvzdálenějším konci a usoudili, že bychom tam mohli přespat. Hned jsme šli na pivo. Po obědě a v tom horku máme žízeň. Nabídka piv je skutečně veliká. Ota to bere dle svého zvyku od shora. Začíná desítkou, pokračuje dvanáctkou. Já si vybírám a dávám jen malé, samozřejmě svrchně kvašené. Začínám polotmavým Sumečkem 11 a pokračuji malinovým kyseláčem 10. Kyseláče jsou většinou výrazně dražší, tady ten rozdíl je nepatrný. Některé kyseláče mi moc nechutnají, přesto je ráda ochutnávám. Tenhle  však zabodoval.  Vždy si při pití takového druhu piv musím vzpomenout na pivo v Belgii, která je kyselými druhy piv vyhlášená. Jenže to jsme netušili. Když jsem si objednala jedno typické belgické, donesli mi něco příšerného, co se rovnalu octu. Kdyby k tomu nenosili oříšky, tak jsme to nevypila. Takhle jsem si řekla, že za tu cenu to vypít musím. Každé napití jsem však hned zajedla hrstkou oříšků.
Sedět tu od teď až do noci nechceme, terasa se pomalu zaplňuje. Zarezervovali jsme si místo na 19. hodinu a šli se trochu projít. Je tu hezké okolí, nechá se po pěšině projít do Německa. Prohlížíme si ZOO, svatební kopec i spací vozy. I jsme chvilku uvažovali, zda ve vagonu nepřespíme. Jenže za 500,- Kč na osobu se nám to zdá zbytečně drahé, když můžeme přespat ve svém. Došli jsme samozřejmě i na zastávku. Ota se šel podívat do města, já šla k autu odpočívat. Nějak mne to horko zmáhá. Píšu deníček a málem u toho usínám.
Před sedmou se Ota vrací docela zklamaný. Do centra je to moc daleko, ani tam nedošel, takže ani nic zajímavého neviděl. Jdeme na terasu restaurace. Ještěže máme rezervaci. Je tu narváno. I náš stůl je obsazený, převážně Němci. Když jsme jim ukázali na rezervaci, tak nám kousek místa uvolnili, ale asi moje nevraživé pohledy je nakonec vyhnali. To jsem samozřejmě uvítala. I kvůli koronaviru se má stále udržovat od ostatních odstup. Navíc dělají hrozný kravál.
Ota pokračuje v degustaci tmavým ležákem 12, já chtěla zkusit pivovarskou limonádu. Nechci trápit dnu. Jenže limonáda je prý fakt sladká To nemusím. Dávám si malý višňový ležák a porovnávám ho s rohozeckým, který řadím mezi nejlepší ovocné ležáky. Těžko říct, který by vyhrál. Je jiný, ale také dobrý. I Ota ho ochutnal a kladně zhodnotil. Pít by ho samozřejmě nemusel, přednost dává pořádnému pivu.
Mezitím Ota zjistil, že uvnitř mají pivní orloj. V osm se mi podařilo to vše vidět v plné nádheře. Místo apoštolů tam běhají lahvová piva, místo kohouta půllitr. Dokonce i ozubená kolečka jsou nasvícená. Je to hezky udělané.
Abychom přerušili pití piva, řešíme večeři. Původně jsme se domlouvali, že dáme jen něco menšího, ale Otu honí mlsná. Má chuť na kachnu, na žebra i na koleno. Děláme kompromis, dáme čtvrtku kachny a já mu s ní pomůžu. Volba to byla výborná, kachna měkkoučká. Zapila jsem to kyseláčem 10, Ota dal ještě 14 a zakončil devatenáctkou. Tuto vražednou kombinaci přežil téměř v pohodě, jdeme spát. Venku už je skoro tma, světla tu naštěstí nesvítí, můžu se aspoň trochu opláchnout. Z toho dusna jsem celá upocená.
Zdá se, že nebude takové horko, přesto nechávám větrací škvíru ve dveřích. Kyždý den je jinak, uvidíme, jak bude v noci a hlavně zítra.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.953, 14.555)
Poslední aktualizace: 3.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Rumburk

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,6km od místa

Příspěvky z okolí Jedeme do severních Čech – 13. den – Šluknovská pahorkatina: Kamenná hvězda (Strom života), naučná stezka a rozhledna Dymník, Rumburk-vesnická památková rezervace a klášter s kostelem a loretou, Ebersbach-Neugersdorf-rozhledna Bismarckturm, pivovar Kocour

Rumburk - Dymník - Vlčí hora
Rumburk - Dymník - Vlčí hora
Trasa
opět další turitistická trasa šluknovským výběžkem, která nebude dělat větší obtíže, navštívit přitom můžeme dvě rozhledny. Dymník a Vlčí Horu obě nabídnout pohled do Šluknovské pahorkatiny, ale třeba i Lužické hory a nedaleké Sasko.Za obě rozhledny zaplatí dospělí po 15kč, do hlavní sezony (duben) jsou rozhledny otevřeny pouze o víkendech - Dymník od 10.hod a Vlčárna od 9.hod…
0.1km
více »
Za kamenným mostem v Horním Jindřichově
Za kamenným mostem v Horním Jindřichově
Drobné památky
Za Kamenným mostem v Horním Jindřichově.               Horní Jindřichov je část města Rumburka, která navazuje na hranici se SRN, kde je  hraniční  přechod.             Touto částí protéká i potok Mandava, kter…
0.2km
více »
Webkamera - Rumburk, Lužické náměstí
Webkamera - Rumburk, Lužické náměstí
WebKamera
Webkamera v centru Rumburku snímá pohled na Lužické náměstí s barokním pískovcovým sloupem se sochou Panny Marie Neposkvrněné z r.1681. V pozadí je možné vidět věž kostela svatého Bartoloměje. Obrázek z webkamery …
0.2km
více »
Město Rumburk
Město Rumburk
Město
Město je přirozeným centrem nejsevernějšího výběžku české země. Okolo Rumburku je zajímavě členitá krajina, která má převažující ráz pahorkatiny. Průměrná nadmořská výška se pohybuje mezi 300 až 400 metry. Čeština…
0.2km
více »
Pamětní desky na Lužickém náměstí v Rumburku
Pamětní desky na Lužickém náměstí v Rumburku
Drobné památky
Na severní straně lužického náměstí v Rumburku se nacházejí chráněné měšťanské domy s podloubím. Spolek přátel Rumburku zde umístil dvě pamětní desky. První je věnovaná rumburskému měšťanovi Augustu Wenschuchovi, …
0.2km
více »
Rumburk – unikátní morový sloup Nejsvětější Trojice se sochou Panny Marie
Rumburk – unikátní morový sloup Nejsvětější Trojice se sochou Panny Marie
Socha
Rumburský morový sloup je opravdovým unikátem. Dokonce takovým, že i mnohé seriózní informační prameny o něm často uvádějí údaje – když už ne nepravdivé, tak alespoň – poměrně dosti…
0.2km
více »
Svatá místa Záhvozdu
Svatá místa Záhvozdu
Cestopisy
Šluknovský výběžek nepatří mezi turisticky nejatraktivnější lokality. Zřejmě proto, že leží už jakoby mimo Českou kotlinu na jejím nejsevernějším okraji. Ve středověku jej od zbytku Čech dokonce odděloval prales. Proto se také tomuto kraj říkávalo Záhvozd. Jméno jako z pohádky nebo staré ságy vzbuzuje zvědavost. Právem. Vždyť v sobě skrývá místa doslova zázračná. Za černou madonou do Rumburku První písemná zmínka o Rumbur…
0.3km
více »
Rumburk - město ve Šluknovském výběžku
Rumburk - město ve Šluknovském výběžku
Tipy na výlet
Cílem našeho víkendu nebo dovolené může být třeba právě toto městečko, které v posledních letech rozkvétá. A Rumburk má opravdu co nabídnout.Svým umístěním si zde najde to své opravdu každý. Dostanete se sem, vl…
0.3km
více »
Rumburk - Loreta s černou madonou
Rumburk - Loreta s černou madonou
Poutní místo
První písemná zmínka o Rumburku pochází z roku 1298. Ve středověku vešel ve známost svými solnými trhy a těžbou drahých kovů. Z pozdější doby pochází jeho zřejmě nejvýznamnější památka – …
0.3km
více »
Rumburk a kostel sv. Bartoloměje
Rumburk a kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Přirozeným centrem nejsevernějšího výběžku české země je Rumburk, okolo něhož je zajímavě členitá krajina s převažujícím rázem pahorkatiny. Patrně nejznámější místní sakrální stavbou je Kostel sv. Vavřince a kompl…
0.3km
více »
Naučná stezka Dymník/Rumburk
Naučná stezka Dymník/Rumburk
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka Dymník Nově otevřená Naučná stezka Dymník (10/2010 Lesy České republiky)tvoří nikterak náročný okruh přes 4 km dlouhý. Nabízí nenáročný terén(Kromě odbočky na samotnou rozhlednu Dymník). Cesta v…
0.3km
více »
Rumburk - mariánský sloup
Rumburk - mariánský sloup
Socha
Mariánský Morový sloup se nachází na Lužickém náměstí. Vztyčen byl roku 1681 na připomínku morové epidemie, která zemi postihla rok před tím. Sochařská výzdoba pochází z pozdějších let. Panna Marie z roku 1755, svatý Florián 1725, svatí Vavřinec, Josef a Jan Nepomucký 1726, Jan Křtitel 1774 či 1775. U původních soch svatého Antonína a svatého Bartoloměje je datování nejisté,…
0.3km
více »
Rumburk - kostel svatého Bartoloměje
Rumburk - kostel svatého Bartoloměje
Kostel
Kostel svatého Bartoloměje se nachází nedaleko Lužického náměstí. Přístupný je pouze v rámci bohoslužeb. První zmínka o kostelu je z roku 1388, ten byl však těžce poškozen za husitských válek. Současný kostel je pak zmiňován roku 1545. Z atypické dispozice se usuzuje, že byl původně…
0.3km
více »
Rumburk - klášter kapucínů s kostelem svatého Vavřince a loretou
Rumburk - klášter kapucínů s kostelem svatého Vavřince a loretou
Klášter
Klášter kapucínů s kostelem svatého Vavřince a loretou se nachází na rohu ulic Třída 9. května a Komenského. Klášter s kostelem byl postaven v letech 1683 až 1690. Po dokončení stavby kláštera a kostela byla v areálu vybudována věrná kopie Svaté chýše v Lorettu, místa, kde se údajně…
0.3km
více »
Rumburk
Rumburk
Město
Rumburk leží v Severních Čechách, severovýchodním směrem od města Děčín a v blízkosti hranice s Německem. Město se rozkládá v Šluknovské pahorkatině a v jeho okolí je vybudováno několik…
0.4km
více »
Bývalé sanatorium Frankestein Rumburk - nyní nemocnice
Bývalé sanatorium Frankestein Rumburk - nyní nemocnice
Dům, budova
Bývalé sanatorium Frankestein v Rumburku             Okolo r. 1901 bylo v Rumburku postaveno v secesním pojetí v romantickém prostředí, obklopeno lesem, sanatorium. Toto sanatorium bylo slavnostně otevřeno za úča…
0.4km
více »
Rumburk - Šmilovského ulice
Rumburk - Šmilovského ulice
Ulice
Šmilovského ulice v Rumburku je památková vesnická zóna tvořená 18 roubenými tkalcovskými domy z 18. až 19. století. Svým rozsahem se jedná o zcela unikátní doklad plánovitého založení…
0.5km
více »
Strážný vrch v Rumburku a jeho památky
Strážný vrch v Rumburku a jeho památky
Kaple
Kostelík sv.Jana Křtitele na Strážném vrchu v Rumburku.               V Rumburku za Lužickým náměstím, směrem k Jiříkovu, se nachází kopec se jménem Strážný vrch, kam místní lidé chodí rádi na procházky, nebo v …
0.5km
více »
Rumburk, sloup Nejsvětější Trojice.
Rumburk, sloup Nejsvětější Trojice.
Socha
Sloup je ozdobou Lužického náměstí a patří mezi zajímavé sakrální památky města. Připomíná morovou epidemii v 17. století. Sloup je raně barokní práce a na náměstí byl umístěn v roce 1681.…
0.5km
více »
Rumburk-Skřivánčí pole- Vlčí Hora-Kyjovské údolí- Hely-Krasná Lípa
Rumburk-Skřivánčí pole- Vlčí Hora-Kyjovské údolí- Hely-Krasná Lípa
Trasy
Trasa vedoucí z Rumburka přes Skřivánčí pole na Vlčí horu , Kyjovské údolí, Hely až do Krásné Lípy.Nabidne necelých 22 km z 95 % v přírodě po okraji zadního Českého Švýcarska. Není nikterak náročná, spíše taková příjemná prochàzka, pokud je pro vás 20 km standard. Pokud půjdete s dětmi v úseku Kyjov - Hely dbejte zvýšené opatrnosti , jdete mezi výběhy pro dobytek s elektrickými…
0.5km
více »
Šmilovského ulice v Rumburku.
Šmilovského ulice v Rumburku.
Ulice
Jistě překvapí, že výše jmenovaná ulice je jedinou vesnickou památkovou rezervací na Děčínsku a to od roku 1995. Je v ní pouze 18 podstávkových stavení, která stále slouží k bydlení. Je…
0.5km
více »
Rumburk - Loretánská kaple Panny Marie (Svatá chýše)
Rumburk - Loretánská kaple Panny Marie (Svatá chýše)
Kaple
Loretánská kaple Panny Marie v Rumburku bezesporu patří k největším klenotům severočeské barokní architektury. Tato krásná kaple se nachází na nádvoří někdejšího kapucínského kláštera, byla postavena v letech 1704…
0.5km
více »
Rumburk - kaple Svatých schodů s kaplí Kalvárie
Rumburk - kaple Svatých schodů s kaplí Kalvárie
Kaple
Rumburská kaple Svatých schodů vznikla v letech 1767 až 1770 a patří k nejzajímavějším a nejcennějším památkám tohoto severočeského města. Jedná se o součást někdejšího klášterního areálu, která svou – až rokokově…
0.5km
více »
Rumburk – balustráda se sochami příbuzenstva Ježíše Krista před kapucínským klášterem
Rumburk – balustráda se sochami příbuzenstva Ježíše Krista před kapucínským klášterem
Socha
Příhraniční jedenáctitisícové město Rumburk nabízí svým návštěvníkům až překvapivě velké množství zajímavých historických památek. Jednou z nich je také soubor devíti kamenných plastik představujících příbuzenstvo Ježíše Krista, který je umístěn na balustrádě situované před vstupem do areálu někdejšího kapucínského kláštera. Údajně tento pískovcový soubor vznikl v roce 1808 a je dílem (neo)klasicistním. Některé informačn…
0.5km
více »
Loretánská kaple v Rumburku.
Loretánská kaple v Rumburku.
Kaple
Když bych měl odpovědět na otázku, která sakrální stavba v této oblasti je nejkrásnější, jmenoval bych loretánskou kapli v Rumburku. Tak je tato mimořádná barokní svatyně popisována ve…
0.5km
více »
Lužické náměstí s morovým sloupem v Rumburku
Lužické náměstí s morovým sloupem v Rumburku
Dům, budova
Lužické náměstí a Morový Sloup v Rumburku.               Uprostřed lužického náměstí se nachází raně barokní pískovcový sloup se sochou Panny Marie Neposkvrněné z r.1681. Byl vztyčen na místě pranýře po velké mo…
0.6km
více »
Rumburk - památník Rumburské vzpoury
Rumburk - památník Rumburské vzpoury
Památník
Památník Rumburské vzpoury se nachází v parku Rumburské vzpoury při Třídě 9. května v Rumburku. Socha s názvem Nepokořen je dílem Vendelína Zrůbeckého a do parku byla umístěna v roce 1951.Rumburská vzpoura vypukla spontáně mezi českými vojáky náhradního praporu 7. střeleckého pluku r…
0.6km
více »
Rumburská Loreta - Kostel sv. Vavřince a komplex kláštera s Loretánskou kaplí Panny Marie
Rumburská Loreta - Kostel sv. Vavřince a komplex kláštera s Loretánskou kaplí Panny Marie
Poutní místo
Nedaleko Lužického náměstí v Rumburku se nachází zajímavý a rozsáhlý komplex sakrálních staveb. Kostel sv. Vavřince byl spolu s kapucínským klášterem vybudován v letech 1683 - 90. Objekt bývalého kapucínského kláš…
0.6km
více »
Loreta v Rumburku
Loreta v Rumburku
Klášter
Přijedeme-li vlakem, tak z nádraží v Rumburku se vypravíme směrem do centra, v námi hledaném objektu jsme za deset minut. Je na pravé straně, za parkem, trochu stíněn kostelem.V létě je loreta otevřena od úterý do…
0.6km
více »