Loading...

Jedeme do severních Čech – 21. den – Jestřebí – zajímavosti obce a zřícenina hradu Jestřebí, cca 5 km dlouhý výlet okolo Jestřebí po skalách a skalních vyhlídkách

Cestopisy

Neděle 2. 8. 2020
Nakonec se v noci přece jen trochu ochladilo a spalo se dobře. Ráno to na změnu počasí nevypadá. Je jasno a teplo i ve stínu. Den začínáme koupačkou. Mysleli jsme si, jak tam ráno nikdo nebude, že ani plavky potřebovat nebudeme, ale rybník je obležen rybáři. Máme sice obavy, že nám vynadají, že jim plašíme ryby, ale to už mají smůlu. Jen musíme až na druhý konec, aby nás nechytili místo ryb.
Po snídani začínáme výrazně měnit plány. Vynecháváme 16 km dlouhou trasu z obce Zahrádky do 2. části NPP Peklo. Tu 1. část jsme si prošli včera.  Je to teď trochu z ruky. Navíc se nám v této oblasti líbí, někdy sem na pár dnů musíme ještě přijet. Teď už moc času nemáme, ve středu musíme být doma.
Vymýšlíme kratší trasu. Zaparkujeme v Jestřebí a nejdřív zajdeme na stejnojmennou zříceninu hradu, kterou jsme včera viděli z ornitologické pozorovatelny. Kupodivu i Ota se těší.
Již r. 1295 se píše o obci s názvem Krušina, nad ní na dvou skalních plošinách byl kolem r. 1400 postaven hrad Jestřebí. Jeho část byla vytesána do skály. Jediný přístup k němu byl po dřevěném schodišti. To bylo vždy v případě nebezpečí odstraněno. Majitelé hradu se střídali, r. 1426 ho dobili husité, ale i nadále byl obýván. Až r. 1547 je označován jako pustý. V 18. století byl rozebírán na stavbu domů. Tím byla narušena statika a uvolněné skalní bloky začaly ohrožovat okolí. R. 1825 musely být v podhradí zbourány tři domky. Ve 2. pol. 19. století byl nebezpečný i přístup k hradu. Před dalším zřícením byl snad hrad zabezpečen, i když bohužel i nyní kusy pískovce odpadávají, naposledy dne 1. října 2009. Pak byl hrad nějaký čas uzavřen, už je však opět volně přístupný.
Původní obec Krušina byla až někdy okolo r. 1480 přejmenována podle hradu na Jestřebí. To zde byl mlýn, od 16. století i pivovar.
Parkujeme u kraje silnice, která vede ke hradu. V obci je řada moc pěkných domů, převážně zděných. Na návsi je dominantou opravený barokní farní kostel sv. Ondřeje, který byl postaven v letech 1780–1781 na místě původního vyhořelého kostela. Cestou ke hradu míjíme roubený domek a na hřbitově opravenou zvonici. Je to pozůstatek původního farního kostelíka, který se nacházel ještě v obci s názvem Krušina. V přízemí je malá márnice. U jedné ze zdí hřbitova je barokní, místy poškozená křížová cesta se sedmi výklenkovými kapličkami.
To už stoupáme ke hradu. Do dnešních dnů se dochovala zhruba ¼ původní velikosti hradu. Zbytky hradu jsou 25 metrů vysoké. Vstup je umožněn prudkým schodištěm v bývalé hradní studně. Na horní plošinu je nutno vystoupat celkem 77 schodů. Pak se otevře krásný kruhový výhled do okolí. Hrad se nechá obejít. Je to pískovec, takže všude je spousta písku, na jednom místě je vidět, jak se kus zdi utrhl. Dole jsou kusy pískovce, nahoře je vidět vyštíplá díra.
Z obce jsem ráno naplánovala krátkou cca 5 km dlouhou nenáročnou procházku po převážně neznačené cestě okolo skal přes tři vyhlídky. Takhle jsem to vyčetla z mapy a tak to Otovi slibovala.
Auto necháváme, kde je, a kousek jdeme po červené. U hlavní silnice je nádherná roubenka - roubená venkovská usedlost z 18. století, kde je obytné stavení a výměnek. Dnes zde najdete hostinec Na rychtě. Jdu se podívat dovnitř a jsem tím nadšená. Až se vrátíme, zajdeme na oběd. Teď ještě hlad nemáme.
Přecházíme silnici a na kraji lesa odbočujeme po neznačené cestě vpravo. Jdeme po skoro rovné pohodlné pěšině, občas vlevo i vpravo vidíme skaliska. Na okraji lesa se nám otevírá i hezký výhled.
Podle plánu naše cesta odbočuje vlevo a úzkým kaňonem stoupá. To se Otovi ještě líbí. Na první vyhlídce – na Pruském kameni je výhledy doslova nadšen. Pak se dostáváme víc do skal a cesta je čím dál náročnější. Občas klesneme, abychom o to výš vyšplhali. To se líbí mně. Ota fakt asi už stárne. Pořád má nějaké připomínky, moc se mu to nelíbí. Ale nevdává to. Po dalším skoro horolezeckém sestupu a následném ještě náročnějším výstupu se dostáváme na druhou - Medvědí vyhlídku. Ota tam samozřejmě byl dřív a vítá mne slovy, že dál se jít nedá, že to budeme muset zase slézt zpátky. Toho se tiše děsím, zpátky bych to už nezvládla. Zatím se však kocháme. Ještě snad hezčí než výhledy je zajímavý povrch jinak rovné skály. To jsme ještě neviděli. Skoro se dá říct, že je to jak plastická mapa. Nevím, jak to na fotce bude vypadat, ale skutečnost je nádherná. Popsat se to však nedá. Chvíli dokonce zapomínáme na to, co nás čeká a kocháme se.
Já pak se studuji mapu a samozřejmě se nechci smířit s tím, že cesta dál nevede. Vždyť čárkovaná pěšina na mapě vede kousek od vyhlídky. Tam se prostě musíme dostat. Zpátky nejdu. S tabletem v ruce se procházím po plošině a porovnávám mapu se skutečností. Najednou objevuji dolů vedoucí vytesané schody. Vedou k pískovcovému sedátku. Jak je možné, že taková krása je ukrytá uprostřed neznačené cesty? Když jsem se opět pokochala, zahlédla jsem pod skalami pěšinu a pak něco, co jako pěšina vypadalo a kudy by se nechalo docela dobře slézt. I Ota to ocenil. Už prý nedoufal, že se z toho tak snadno dostaneme. Takže nakonec mne i pochválil. Ale tak je to s ním často - nejdřív musí brblat, pak to vstřebá a nakonec je spokojen. Na jsem si už zvykla.
Po této pěšince jsme se dostali na červenou turistickou trasu, kterou jsme před víc jak hodinou opustili. Na rozcestí Dlouhý hřeben odbočuje vlevo již značená cesta na další vyhlídku. Bylo to po rovině, aspoň zpočátku, a bylo vidět, že na slibovaných 300 metrech už skály asi nebudou. Shodli jsme se však na tom, že vyhlídek jsme si užili dost, že už tam nemusíme.
Cestou již po značené cestě jsme v lese objevili další zajímavost. V pískovcové skále je vytesané korýtko s příčnou rýhou - známkou toho, že se možná přehrazovalo. Je to však na kopci, kde by se tady vzala voda? Chvíli na to koukáme, ale na nic rozumného jsme nepřišli a tak pokračujeme. Za 15 minut jsme byli v Jestřebí a s hrůzou zjistili, že je tři čtvrtě na čtyři. To jsme to pěkně natáhli. Trvalo nám to víc jak 2 hodiny. Je pravda, že jsme se také zdrželi sběrem borůvek. Bylo jich tu hodně.
Jdeme teď na oběd nebo už na večeři? Restaurace je v té úžasné roubence, ale také naproti. Jenže obě zavírají v 16 hodin. To máme asi smůlu, budu muset něco uvařit. Jenže jsme byli mile překvapeni. Ujali se nás, místo jsme si vybrali na venkovní terase, v pohodě se nám věnovali, stejně jako všem, co přišli ještě po nás. Až úderem 16. hodiny zrušili venku stojící ceduli, vrata přivřeli a tím dali najevo okolo jdoucím, že je zavřeno. Nikoho z nás, co jsme byli uvnitř, nevyhazovali, ani nedávali najevo, že už nic nedostaneme. I kávu po jídle by nám ještě donesli. To bylo fakt příjemné. Navíc to snad byla první restaurace, kde jsem si na svou dnu mohla objednat dobré dietní jídlo. Krůtí maso s grilovanou (ale ne mastnou) zeleninou, šťouchaným bramborem a čerstvou zeleninou. Moc jsem si pochutnala.
Po jídle jsme už nechtěli experimentovat a vrátili se na ranní nocležiště k Provodínské pískovně. Je to jen 5 km. Zatahuje se, má pršet. Ještě za sluníčka jsme se stačili vykoupat a s prvními kapkami deště jsme se u auta převlékali. Skoro náhodně jsme zaparkovali u závory, která se už dávno nepoužívá. V autě vozíme autoplachtu, tak jsme ji ze střechy, kde máme "tykadla" jako držáky na nosič, natáhli k závoře a udělali si malou stříšku, kde můžeme sedět i v křesílkách a můžeme i do obou bočních dveří. Zadní jsou zvedací, tam nám neprší. I když to vypadalo, že je času ještě dost, za chvíli se silně rozpršelo.
Vše tedy vyšlo perfektně, přežili jsme výlet, dobře se najedli, vykoupali a večer sedíme u piva. Máme zásobu méně alkoholických piv, tak si to taky užívám. Nejdřív 10 Sommer ALE z lounského Žichovce, pak 10 APA Jezdec od Borna. Trochu se ochladilo, ale zatím se venku sedět nechá. Vydrželi jsme až do tmy. Jen doufáme, že zítra nebude pršet. Přece jen je to bez deště příjemnější.
Poslední aktualizace: 13.11.2020
Jedeme do severních Čech – 21. den – Jestřebí – zajímavosti obce a zřícenina hradu Jestřebí, cca 5 km dlouhý výlet okolo Jestřebí po skalách a skalních vyhlídkách na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jedeme do severních Čech – 21. den – Jestřebí – zajímavosti obce a zřícenina hradu Jestřebí, cca 5 km dlouhý výlet okolo Jestřebí po skalách a skalních vyhlídkách

Máchův kraj - 37,5 km
Máchův kraj - 37,5 km
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/odkazy/XIV-…
0.2km
více »
Jestřebí nedaleko Máchova jezera – zřícenina hradu
Jestřebí nedaleko Máchova jezera – zřícenina hradu
Zřícenina
Skalní hrad Jestřebí lze objevit ve stejnojmenné vesnici ležící mezi…
0.2km
více »
Skalní hrad Jestřebí
Skalní hrad Jestřebí
Tipy na výlet
Skalní hrad Jesřebí je nejlépe dostupný po hlavní silnici mezi Českou…
0.3km
více »
Jestřebí -Staré Splavy (Máchova cesta)
Jestřebí -Staré Splavy (Máchova cesta)
Tipy na výlet
Tip na pěší výlet (Českolipsko),který vede od zříceniny hradu Jetřebí …
0.3km
více »
Jestřebí-hrad budovaný do skály
Jestřebí-hrad budovaný do skály
Tipy na výlet
Na výlet jsem vyrazil do krásného Máchova kraje na zříceninu skalního hradu Jestřebí.Díky dobrému dopravnímu spojení se sem dobře do…
0.3km
více »
Jestřebí
Jestřebí
Tipy na výlet
Autem po silnice z obce Doksy směrem na Českou Lípu. Asi čtyři kilometry…
0.4km
více »
Ze Starých Splavů do Jestřebí
Ze Starých Splavů do Jestřebí
Tipy na výlet
Ze Starých Splavů se západním směrem vydávají tři barevně odlišené…
0.4km
více »
Z Jestřebí do Zahrádek
Z Jestřebí do Zahrádek
Tipy na výlet
Vzdálena jen několik metrů od silnice z České Lípy do Doks táhne se lesem (a někdy…
0.4km
více »
Na kole napříč oborou Židlov
Na kole napříč oborou Židlov
Tipy na výlet
Při slově obora si leckdo představí oplocené území, do kterého je řa…
0.4km
více »
Provodínská pískovna
Provodínská pískovna
Rybník
Českolipsko poskytuje svým návštěvníkům širokou paletu výběru zajimavých…
1.5km
více »
Z Jestřebí na Bezděz
Z Jestřebí na Bezděz
Trasa
 Trasa dnešního výletu nás povede romantickou krajinou v těsné blízkosti…
1.5km
více »
Z Provodína do Hradčanských stěn a zpět
Z Provodína do Hradčanských stěn a zpět
Tipy na výlet
Stánky už byly vesměs postaveny pro slavnost, která se tu dneska měla odehrávat (Den Provodína), pódium přichystáno, Pavlínu zaujali…
1.5km
více »
Brejle - provodínské přírodní koupaliště
Brejle - provodínské přírodní koupaliště
Koupaliště
Brejle je přírodní koupaliště, které vzniklo těžbou písku. Voda je čistá,…
1.5km
více »
Provodín
Provodín
Vesnice
Provodín obec mezi Českou Lípou a Máchovým jezeremSkály. Můj vztah k těmto skalním útvarům lze shrnout pod jeden výraz - fascinace.…
1.6km
více »
Dlouhým dolem do Zahrádek
Dlouhým dolem do Zahrádek
Tipy na výlet
Na dnešní výlet vyrážíme od autobusové zastávky v Jestřebí , obce vzdálené…
1.9km
více »
Lysá skála
Lysá skála
Skalní útvar
Lysá skála, podle svého tvaru připomínající siuletu spící dívky také…
3km
více »
Dlážděná cesta (Pavlovice)
Dlážděná cesta (Pavlovice)
Technická památka
Když v roce 1623 získal Albert Valdštejn navozámecké…
3.2km
více »
Srní u České Lípy - Pískovcové skály
Srní u České Lípy - Pískovcové skály
Skalní útvar
Malá vesnička Srní u České Lípy je dnes katastrální části obce Provodín, od které je vzdálená asi 2km severozápadním směrem.…
3.3km
více »
Novozámecký rybník v ohrožení
Novozámecký rybník v ohrožení
Rybník
Novozámecký rybník je,- dnes ale musíme užít slůvka "byla"-,…
3.4km
více »
Novozámecký rybník
Novozámecký rybník
Rybník
Protože tento rybník je silně zarostlý rákosím, nabízí vodnímu …
3.4km
více »
zavřít reklamu