Novozámecký rybník v ohrožení
Turistické cíle • Příroda • Rybník
Novozámecký rybník je,- dnes ale musíme užít slůvka "byla"-, nepřehlédnutelná vodní plocha, která upoutala každého, kdo jel po silnici č.9 z České Lípy směrem na Litoměřice, nebo na Jestřebí a dále. Na okraji obce Zahrádky, před vjezdem na křižovatku jsme se mohli obdivovat rozsáhlému rybníku, jehož vodní plocha dosahoval rozměrů přes 42ha.
Původně měl tento rybník daleko větší rozměry. V době založení císařem Karlem IV. v druhé polovině 14.století byla jeho velikost téměř srovnatelná s Velkým rybníkem u Doks, dnes známým jako Máchovo Jezero. Jeho hladina dosahovala až k Jestřebí a prakticky všude, kde se dnes rozkládají rozsáhlé rákosové porosty, býval původní rybník. Českolipsko samé bylo v historií uznávanou rybníkářskou oblastí s mnoholetou tradicí. Hned po jihočeské oblasti zaujímaly českolipské rybníky důležité místo v zásobování českého trhu rybami. Zdejší rybníky měly svůj nezastupitelný význam v celém ekosystému a vodním hospodařstvím. Regulovaly přirozenou cestou tok mnoha vodních zdrojů, na jejich březích nacházelo úkryt a možnost hnízdění velké množství vodního ptactva a dalších živočichů.
Není divu, že Novozámecký rybník, byl v roce 1933 bylo místo chráněno jako ornitologická rezervace a od roku 1991 je území rybníka zapsáno do seznamu mezinárodně významných mokřadů v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Na území chráněné ptačí rezervace o rozloze více než 300ha, hnízdilo na 200 významných chráněných a vážně ohrožených ptačích druhů. Jedná se hlavně o bukače velkého, nebo o orla mořského. Není to tak dávno, kdy zde hnízdily velké kolonie racka chechtavého.
Rybník je unikátní i z hlediska historicko- technického. Málokde se zachovala ukázka původního rybníkářství. Jelikož se rybník nalézá v oblasti skalnatého podloží, bylo třeba vést výpusť i přívod hlubokými a dlouhými skalními průrvami. Voda do rybníka tak byla přiváděna z Bobřího potoka Mnichovickou průrvou, pojmenované po zaniklé vsi Mnichov a veden Novozámeckou průrvou dlouhou 175metrů a hlubokou okolo 15 metrů do Robečského potoka. Voda rybníka je vedena přes důmyslný systém stavidel, která byla v nedávné době zrekonstruována dle původních plánů.
Pohroma pro Novozámecký rybník započala silnými povodněmi v roce 2010. Při následném částečném vypuštění rybníka při pravidelném výlovu se zjistilo vážné narušení sypané hráze v délce 110 metrů. Kdyby došlo k její protržení, následek by byl katastrofální pro zdejší nejlidnatější část Zahrádek. Rybník byl ihned zcela vypuštěn a začalo se s opravami. Ale jak bývá při podobných akcí zvykem, do nekonečna se protahovaly dohady s investory a s ekologickými institucemi. Je paradoxem, že největší škody v tomto směru dopadají právě na konto Agentury pro ochranu přírody a KRAJINY. Svým laxním přístupem a neustalými šarvátkami s investory, je rybník více než rok bez vody na což doplatily tisíce chráněných škeblí rybničních, které jaksi nikdo neměl zájem převést do jiného blízkého napuštěného rybníka. A to nemluvím o škodě způsobené tím, že tisíce ptáků zvyklých zde hnízdit odlétlo jinam a bude trvat léta, než se opět navrátí k svým původním hnízdištím.
Hráz je dnes opravena, provedly se úspěšně i tlakové zkoušky, ale kdy bude rybník opět napuštěn dnes nikdo ještě s jistotou neví. Na jaře se na dně vypuštěného rybníka, údajně zahnízdili ptáci z rodu bahňáků a tak se kvůli ním nemohl rybník napustit. Jaký důvod se nalezne příště? Jak dlouho ještě bude člověk,- pán všeho tvorstva, neustále ve své pýše a namyšlenosti ohrožovat přírodu ?