Fotografie (1)
• Foto:
Holly
Třemošnice je vlastně hodně mladá, statut města získala teprve v roce 1994. I když první zmínka o ní pochází z roku 1564, z původních staveb se dochoval pouze zámeček na místě dřívější tvrze. I tak ale městečko působí příjemným dojmem.
1.den
Po příjezdu vlakem jsme se ubytovaly v internátu SOU a s nadšením zaznamenaly fakt, že na dosah ruky je pěkné koupaliště. Byly totiž nejteplejší dny léta a na teploměru třicítka....I tak jsme ale nemarnily čas koupáním a po obědě v restauraci u náměstí s posezením venku a skvělým jídlem jsme vyrazily na hrad
Lichnice.Nejprve po modré a pak po červené značce stále do kopce. Malá zastávka u památného Žižkova dubu, údajně je až 800 let starý a pamatuje tak doby, kdy se hrad stavěl..... Přes velkou dutinu v kmeni stále dýchá životem a zaslouží si tak obdiv.
V Podhradí je díky vedru nutná taky zastávka na studené pivo v hospůdce, která nás trochu vyděsí vážně myšlenými komunistickými relikviemi a tak raději svižně dokončíme výstup k hradu.
Hrad Lichnici, původně Lichtenburk, dal asi okolo rok 1250 postavit Smil ze Žitavy, později zvaný z Lichtenburka. Jména pánů z Lichtenburka z rodu Ronovců, jejichž znak černých zkřížených ostrví ve zlatém poli i s klenotem kapra je nově proveden v kameni a osazen v průjezdu hradní brány, často zasahovali do dějin přemyslovského státu.
Když se v roce 1197 stal Přemysl Otakar I. českým králem, získal Smil a jeho synové Jindřich a Častolov úřady na Žitavsku a Budyšínsku a rozsáhlé majetky v severních Čechách. V polovině 13. století Jindřichův syn Smil zakládá na kopci Světlicí zvaném kamenný hrad Lichtenburk.Hrad pojmenoval tehdy módním německým názvem Lichtenburk, což odpovídá českému názvu Světlice. Ze jména Lichtenburk se potom v českém prostředí záhy vyvinul dnešní název Lichnice. Hrad má trojúhelníkovou dispozici. Areál hradu byl opevněn kamennou hradbou zesílenou na východní a západní straně parkánem , příkopem a valem. Vstup do hradu byl ve východní hradbě a chránila ho mohutná okrouhlá věž o průměru 12 metrů. . Kromě hlavní obranné funkce měla věž asi i funkci obytnou. Palác chránila hlavně hradební zeď, místy 7 metrů silná, k níž byl přistavěn. Od nádvoří byl palác oddělen ještě příkopem, v němž byla též hradní studně Vzhledem k pozdějším zásahům do této části hradu nelze již přesnou podobu paláce rekonstruovat . Z původní stavby Lichtenburka, který byl dokončen před rokem 1261, kdy Smil poprvé použil přídomku " z Lichtenburka", se zachovaly části hradební zdi a části obvodového zdiva věže a paláce.
Hrad působí velmi impozantně, je z něj nádherný výhled na Lovětínskou rokli a Dívčí kámen nad ní, a nejhezčí asi z hradebního valu porostlého trávou do celého kraje....Je to jedno z míst, na která se člověk znovu rád vrátí....
Vedro ale bylo opravdu nesnesitelné a tak hurá pro plavky a na koupaliště :-)
2.den
Vydáme se po zelené Hedvičiným údolím Zlatého potoka kolem Hedvíkovských železáren, které jsou úzce spojeny s dějinami Třemošnice již od roku 1816. Nezapomeneme proto pozdravit bronzovou sochu dělníka u cesty, které místní říkají Otrok :-)Část cesty podél tovární zdi opuštěných hal je zajímavá a ta další údolím kouzelná....dovede nás až k rybníku v Pekle. Odtud pokračujeme po žluté, lesy a loukami až k přehradní nádrži Seč. Cestičkou podél vody (stále po žluté) dojdeme na pláž, kde se je konečně čas na plavání a odpočinek....
Po obědě pokračujeme tunelem pod hradním kopcem, kde stával hrad Vildštejn na hráz s úctyhodnou výškou a dál na hrad
Oheb ze 14. století, ze kteréhoje kouzelný výhled na přehradu. Krásně by se tam sedělo, ale čas letí a tak se vydáváme zpátky po silničce do městečka Seč. Cesta není dlouhá, ale ve vedru a bez stínu je to docela očistec..... Proto v Seči uvítáme studené pití a hlavně autobus, který nás sveze do Starého Dvora. Odtud je to z kopečka po zelené kousek a jsme opět v Hedvičině údolí a koupaliště v Třemošnici na dosah :-)
3. den
Vlakem se vydáváme na zámek Žleby, který nás opravdu nadchnul. Hlavně tedy prohlídka zámku, v parku totiž nenajdete jedinou lavičku, na které by se dalo posedět. Ale zámek vadu bohatě vynahrazuje...
Je to raně gotický zámek postavený někdy kolem roku 1289 Jindřichem z Lichtemburku. Vybraly jsme si k prohlídce velký okruh, trvá 2 hodiny a uvidíte kapli, místnosti východního křídla a kuchyni a navíc ještě navštívíte několik místností v západním křídle zámku a prohlédnete si i zámeckou věž s vyhlídkou do okolí, apartmány pro hosty a se sklepeními, také navštívíte nově zresturované zámecké divadlo se zázemím.S příjemnou mladu průvodkyní se smyslem pro humor nezapomenutelný zážitek :-)
4.den
Cesta vlakem domů... Kousek za Třemošnicí už počtvrté obdivujeme stavbu bývalé vápenky v Závratci. Památka je to sice technická, ale na zajímavosti jí to neubírá.
Poslední aktualizace: 31.3.2009
Kolem Třemošnice na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Kolem Třemošnice
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!