Loading...
Objevte skrytá místa, kde se o svůj prožitek nebudete muset dělit s davy turistů. O to bude hlubší a silnější. Dechberoucí horská panoramata, vybrané jídlo a pití a vyhlášené wellness, to vše patří do jihotyrolského erbu nejsevernější italské provincie jaksi samosebou. V průzračné podobě najdete jejich kořeny v nedotčených horských vsích.
Lungiarü, první horalská vesnice v Dolomitech, leží ve výšce 1 398 metrů ve stejnojmenném jihotyrolském údolí na kraji většího Gaderského údolí. To se táhne od St. Martina in Thurn jihozápadním směrem. Vůkol se tyčí dolomitské štíty, z jedné strany skupina Peitlerkofel, ze druhé Geislerspitzen a ze třetí Puez. Označení „Bergsteigerdorf“, kterým se pyšní, se už v Alpách dokonce vžilo jako „oficiální“ termín.
Okolní území tvoří přírodní park Puez-Geisler, který patří do kulturního dědictví UNESCO. Mezi mnoho zdejších přírodních pokladů patří i fenomén ladínské kultury a jazyka unikátní enklávy, čítající ještě dnes asi třicet tisíc obyvatel. Mnoho interesantních souvislostí nastudujete v Ladínském muzeu Ćiastel de Tor v St. Martinu.
V zimě se odtud vyráží hlavně na skialpy na trasy nejrůznější obtížnosti. Mezi ty nejvyhlášenější patří ty k vrcholům Capuzineru (2738 m, přes 4 hodiny dlouhá), Piza de Medalghes (2454 m, do 4 hodin s minimálním lavinovým nebezpečím), nebo Piza de Antersasc (2471 m, asi 4 hodiny).
Pro zpestření lze vyzkoušet i výpravu na sněžnicích, z Ví do Gömy vede slunečnou stranou svahů, naopak na Pré dai Corf se chodí za měsíčního svitu. Z chaty Ütia Ciampcios se pak můžete spustit dolů na saních.
V létě jsou oblíbené túry Roda dles viles do ladínské vsi, nebo až na půvabnou horskou boudu Munt d´Adagn a také z Cialdires na pastvinu pod Antersaskem. Náročnější štreka vede na Zwölferkofel (2 384 m s převýšením 800 m), vyznačená je i třídenní túra z Pares přes Regensburgerhütte a Glatschalm zpět do Lungiarü. Napojit se lze i na část Dolomitského Höhenweg High Mountain Trailu 2, který vede z Brixenu a dá se natáhnout až na 185 km dlouhou čtrnáctidenní pouť až do Benátska! Lezci se vydovádějí ve třech sektorech nedaleko Cialdires, neobvyklou lokací se pyšní „pětka“ na Crëp dal Ora (2361 m).
Jako tipy na ubytování zde doporučujeme prověřený komfortnější Horský hotel Sanvi, Les Dolomites Mountain Lodges anebo apartmány se snídaní v chalet Morná.
Pfelders najdete v horní části údolí Val Passiria v přírodním parku Gruppo di Tessa ve výšce okolo 1600 metrů, tedy českého vrcholu Sněžky. Typická dřevěná stavení a farmy vytvářejí kulisy půvabné vsi s necelými dvěma stovkami stálých obyvatel na konci světa.
Teď v zimě tady najdete výjimečně klidné, až zádumčivé, běžecké tratě. Kvalitně upravený je tu vždy pětikilometrový Innerhütt ski trail, devíti či dvanáctikilometrový Lazinsertal valley trail, všechny samosebou pro skejt i klasiku. Sami uprostřed zimy a nádherných hor, to ticho má zde zcela ohromující zvuk! A pak si dáte za odměnu Jagertee v Innerhütt Inn. Lákavě vyhlíží i sáňkařská dráha Grünboden, tříkilometrová stezka do údolí pro celou rodinu. Nahoru se můžete vyvézt vyhřívanou sedačkou. Sjezdovky využívají pro klidný trénink i špičkoví závodníci ze světového poháru.
Okolní vrcholy tvoří výzvu pro letní pěší túry, oblíbeným cílem jsou nádherná plesa Laghi di Sopranes. Ráj tu najdou i bikeři, vyšplhat se dá až do „zmrzlinového“ Passo Gelato/Eisjöchl v 2895 metrech, odkud se přehoupnete do Schnalstal/Val Senales.
Pfelders vyniká také dalším zaznamenáníhodným aspektem, a to, že sem nesmějí (jezdit) auta. Přesněji dojedete, zaparkujete před apartmánem, nebo na veřejném parkovišti u vjezdu do vsi, a pak už chodíte po svých. Naše tipy na ubytování znějí: Hotel Pfeldererhof, hotel Bad Fallenbach nebo Apfelhotel Torgglerhof.
Další dosud utajená místa, doporučení pro skutečně individuální turistiku jsou Trafoi ve Vinschgau, Pflerschtal/Val di Vizze západně od Gossensass/Colle Isarco anebo Pfitschvalley u Sterzingu/Vipitena.
Nechte se zlákat k objevování, stojí to za to.