Jihotyrolské léto v sedle
Ne každému se zamlouvá představa dovolené strávené poleháváním na pláži. Pro ty, kteří upřednostňují spíše aktivní dovolenou v sedle horského nebo silničního kola, je ideální Jižní Tyrolsko. Nejsevernější italský region je protkaný šesti sty kilometry kvalitních cyklostezek - ty v údolí si oblíbily hlavně rodiny s dětmi, horské pak ti zkušenější a profesionálové, i náročnými traily a singletracky pro milovníky adrenalinu. To vše v dechberoucí přírodě a pod horským sluncem.
Ze široké škály cyklistických tras si tu vybere každý. Cesty vedou malebnými údolími, ovocnými sady a viničními oblastmi i horskými sedly. Čím výše se člověk pustí, tím náročnější výzva ho čeká. Systém cyklostezek tu doplňuje i místní železniční dráha, která je přes léto určená cyklistům, kteří si díky ní mohou zkrátit dlouhé přejezdy.
Via Claudia Augusta
Na příkaz císaře Drasuse započala v roce 15 před naším letopočtem stavba silnice propojující jih Apeninského poloostrova se severem a Evropou. Cesta přes Alpy byla dostavena roku 47 našeho letopočtu. A právě tu dnes kopíruje cyklostezka Via Claudia Augusta. Je to jedna z nejpopulárnějších cest, která vede přes Německo, Rakousko, Švýcarsko a Itálii. Její jihotyrolská část je dlouhá přibližně 80 km a vede malebným údolím Etschtal a historickými vesničkami, okolo známých jezer Raschensee a Haidersee, ovocnými sady, kolem mnoha zámků, hradů a kostelů. Dobré podloží cesty, které je zpevněné, štěrkové či asfaltové, slibuje příjemnou jízdu. Skvělým výchozím bodem ke zdolání této trasy je farma Falatschhof, ležící v její blízkosti, v městečku Glurns. Statek je schován uprostřed ovocných sadů, daleko od jakýchkoliv ruchů. Hosté si tu mohou navíc bezplatně zapůjčit kola.
Podél řeky Drávy
Jedna z nejmodernějších cest vede z italského Innichenu do rakouského Lienze. Tuto 44 km dlouhou trasu si lze prodloužit a začít už v Niederhofu či Toblachu. I tato stezka je ideální pro rodiny s dětmi či nepříliš zkušené jezdce. Je široká, asfaltovaná a s četnými odpočívadly. Výškový rozdíl činí pouhých 55 metrů a vede údolím Pustertal, jež je proslulé krásnou krajinou. Přímo u této cesty leží v Innichenu statek Huberhof, kde si hosté odpočinou a díky tradiční kuchyni, kterou zdejší farmářka svým hostů ráda připravuje, naberou sílu pro další výlety.
Za panoramaty na Sieser Alm
Největší evropskou vysokohorskou pastvinou vede cyklotrasa dlouhá 28 km, na níž se jezdci kochají panoramatickými výhledy na okolní Dolomity. Cesta začíná v obci St. Cristina a pokračuje do St. Ulrich/Ortisei, odkud vede lanovka na Sieser Alm. Po náhorní plošině se jezdci dostanou přes Monte Pana zpět do místa startu. Střechu nad hlavou, delikátní domácí výrobky i bezplatné zapůjčení kol, to vše nabízí statek Tiscion ležící v obci St. Ulrich.
Sella Ronda – výzva pro každého vášnivého a zkušeného cyklistu
Stejně jako je možné horský masiv Sella objet v zimě na lyžích, je možné jej v létě zdolat na kole. Možnosti jsou různé, lze si vybrat mezi silnicemi, šotolinovými cestami a singletracky, nebo využít pomoci lanovek. Cesta je dlouhá zhruba 51 km s výškovým rozdílem 1 749 m. Jezdci musí zdolat čtyři horská sedla, Passo Gardena (2 121), Passo Campolongo (1 875), Passo Pordoi (2 239) a Passo Stella (2 100), do nichž se vyjíždí z údolí ležících zhruba ve výšce 1 600 metrů nad mořem. Okruh je mezi jezdci proslulý a koná se na něm hned několik cyklistických závodů jako je Sella Ronda Bike Day či Sella Ronda Hero, který je dlouhý 80 km a patří k nejtěžším v Evropě. Ideálním místem pro načerpání sil na další výlet v této oblasti je historická farma Maierhof, která leží ve Wengenu.
Adrenalinové singletracky
Tyto extrémní sjezdy se těší stále větší oblibě a tak jich na svazích sjezdovek vzniká mnoho. Na Plose je možné projet trail dlouhý 6,6 km vedoucí od horní stanice lanovky v nadmořské výšce 2 050 m do té dolní ve výšce 1 067 m. Ve středisku je možné si pro zdolání středně náročné točité trasy zapůjčit jak kolo, tak veškeré vybavení. Lahůdkou je pak singletrack Herrnsteig freeride trail na Kronplatzu. Ten je dlouhý 8 km, s převýšením 1 300 m. Je plný ostrých zatáček, skoků, dropů a klopenek. Pokud před honosnými hotely upřednostňujete spíše tradičnější formu ubytování, i v Brunecku, jenž leží nedaleko Kronplatzu, má zastoupení sdružení jihotyrolských farem Roter Hahn. Nachází se zde statek Christlrumerhof, jehož majitel rád doprovází své hosty na cyklistických výletech v horách.
O značce kvality Roter Hahn
Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1 600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času. Návštěvníci si mohou vybrat od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2016 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva a půl milionu noclehů. Kromě ubytování na farmách provozuje sdružení Roter Hahn rodinné restaurace umístěné přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn (v češtině, němčině, angličtině, italštině a polštině) najdete zde: www.roterhahn.cz/cz.