Město Duchcov a Casanovské slavnosti
Duchcov a Casanovské slavnosti.
Jednou jsem četla o Strážnických slavnostech.Musí to být krásné, zvlášť,když je tam vidět spousta krojů.
V městě Duchcově jsou také slavnosti-zas Casanovské. A kdo by neznal Casanovu- velkého milovníka žen? A protože strávil posledních 13 let svého života na Duchcovském zámku,pořádá toto město každý rok na jeho počest a v době jeho úmrtí Casanovské slavnosti.Věřte mě,je to velká sláva!!
Kdo to byl vlastně Casanova?
Giacomo Girolamo Casanova , se narodil 2.4.1725 v Benátkách a zemřel 4.6. 1798 v Duchcově na zámku. Byl to italský kněz,špion,intrikán,diplomat , neúnavný cestovatel,čímž byl pro některé právě velký dobrodruh a světoběžník a také se říká,že to byl největší spisovatel 18.století. Ale jak jsem již předeslala a na což se nejvíce vzpomíná, byl to v prvé řadě velký milovník a svůdce žen! Jméno Casanova již samo o sobě vyřčené, mluví za všechno.Jeho pověst s ním jde po staletí.Pověsti svůdce se hlavně těší podle svého literárního autobiografického díla „ Dějiny mého života“.Casanova měl pohnutý život plný dobrodružství, také „úpěním“ v nesčetných žalářích,dále cestováním po celém světě,souboji,útěky a hlavně okořeněný mnoha flirty se ženami.
Před závěrem svého života přijal místo knihovníka hraběte Valdštejna na Duchcovském zámku.Tam trávil poslední a smutné roky svého života,neboť byl ponížen rolí služebníka a ještě k tomu považován za přežitek zmizelé epochy.Jeho jedinou radostí bylo sepsání autobiografie.Byl tím doslova posednutý,jako kdyby tušil již blízký konec . Zemřel,jak již bylo výše uvedeno 4.6.1798 na zámku, pochován byl na bývalém hřbitově u kaple Sv.Barbory.Hřbitov je již zrušen, na jeho místě je park, kaple zůstala a na kapli u vchodových dveří je náhrobní deska Casanovy. Naproti přes silnici je rozsáhlý rybník zvaný též Barbora. Sv.Barbora byla mimo jiné i patronkou havířů,proto tolik pojmenování po ní,neboť se zde kdysi těžilo uhlí. A jenom zmínkou - v úpatí rybníka se nachází socha německy píšícího nejoslavovanějšího lyrického básníka a potulného pěvce Walthera von der Vogelweide /1170-1230/-jedna z největších postav německého minnesangu /německá tradice lyrických básní a písní /.Bývá sice tradičně považován za němce,narozeného v Tyrolích,ale podle Dr.H.Hallwicha se měl narodit v okolí Duchcova,neboť se toto jméno několikrát vyskytuje v městské knize ohledně majetkových převodů dvou dvorců.Všechno jsou ale jen hypotézy. Jeho další socha se nachází ještě v Bolzanu v Itálii.
A k rybníku Barbora se váže také pověst.Ta vznikla tak,že údajně v rybníce někdo viděl podivného tvora.Hovořilo se o krokodýlovi,tuleňovi a taky o hrochovi.To se stalo v r.1899.V březnu se shromáždilo několik stovek lidí a pozorovali podivného tvora v rákosí,odkud se ozývaly zvuky jako bučení krávy. Následující den, kdy se ozbrojení lovci shromáždili u rybníka, zjistili,že domnělým krokodýlem je Bukač Velký.Je to brodivý pták a staví si velká hnízda z rákosí a trávy.Bukač také vydává hluboký zvuk,připomínající bučení a to zvlášť za Jarních nocí, kdy nastává období rozmnožování.Lidská fantazie skutečně nezná mezí a tak způsobila zvěst o krokodýlovi rozruch po celém městě.Byla vydaná i pohlednice zachycující hon na krokodýla.Cesta okolo části rybniku Barbora byla pojmenována Krokodýlí stezka,ale to bylo později zrušeno.Ale i nadále mezi místním lidem byl tento název používán. To jen tak okrajem, abych Vám moje vyprávění trochu okořenila.
Ale ke Casanovu.
Zkrátka Casanova měl ohromné kouzlo a to nejenom u žen.Jak jsem se již výše zmínila,město na jeho počest pořádá každoročně Casanovské slavnosti.Je zde zřízena také turisticko-cyklisticko- pěší naučná stezka, která nese jméno nejproslulejší historické osobnosti svázané s městem. Ta Vás provede nejen zámeckou zahradou a místy,která viděl italský svůdník a literát,ale uvidíte zde i rodné domy pozoruhodných osobností Duchcova, např.rodný dům dobrodruha Antona Martina,který zahynul v začátku 19.stol.v Africe,dále hudebního skladatele F.X.Partsche, nebo malíře Josefa Vogela,atd,atd. Naučná stezka Vás také upozorní na nejvýraznější sakrální stavby ve městě.Seznámíte se i s výtvory barokního sochařství nebo díly novodobých sochařů. Také se dozvíte něco o zapomenutých duchcovských uličkách a pověstech rybníka Barbory.
A ke Casanovským slavnostem.
Samotného Casanovu i kněžnu,při Casanovských slavnostech, která mu dělá doprovod, ztvárňují herci ústeckého divadla , a zahajují tím 3 denní „velké šou“.Casanova s kněžnou přijede na duchcovské staré nádraží, tam ho čeká kočár ,jenž ho odveze na zámek.Za doprovodu hudby a mažoretek pak vchází do prostoru zámecké zahrady k podiu, kde zahajuje Casanovské slavnosti, které začínají vždy okolo data jeho úmrtí.
Když se vydaří počasí, tak je to ohromná sláva! Program je bohatý, je tu spoustu atrakcí,v zámeckém rozlehlém parku lze strávit celý den a nemusíte být závislý jen na programech ,kde se střídají známí zpěváci,vystupují dětské soubory atd.Park je velice rozlehlý,jsou tu rybníky, kde se na jednom z nich dá plout na lodičkách, jídla, pití dostatek,různých stánků s různými nabídkami řemesel,kolotoče,houpačky pro děti, zkrátka v celém areálu lze prožít den podle své chuti.Navíc krásné panorama okolo …Krušné hory!
My jsme tam byli vloni, kdy tam hnízdili na polosuchém stromě čápi a měli mladé, pozorovali jsme, zda se dočkáme krmení.Letos jsem si to znovu zopakovala,protože jsem si nestihla vyfotit vloni Casanovu,přijeli jsme pozdě a tentokrát jsem si ho sice vyfotila ale zase už ne v kočáře, bohužel. Nechtělo se mě jít mu naproti, byla jsem již nedočkavá a bála jsem se, abych ho opět nezmeškala. Tak snad do třetice se mě to na přesrok povede.
Jméno Casanova nese také na jeho počest kavárna na naměstí a penzion naproti kapli,kde je Casanova pochován.
A ještě dodám něco o Duchcově a jeho zámku.
Město Duchcov má okolo 9.tisíc obyvatel.Leží na úpatí Krušných hor 8 km západně od Teplic.Krušné Hory zde dosahují 850 m nadm.výšky.Jeví se jako mohutná hradba přímo z roviny.Na protilehlé straně, která je vzdálenější, je na obzoru vidět homole vyhaslých sopek Českého středohoří. Město má také bohatou hornickou tradici.Přímo na hranici města se těží povrchově hnědé uhlí. Uniklo jen ztěží zkáze, když zásoby uhlí měly být pod ním vytěženy. Nyní je celý střed města vyhlášený za památkovou zónu.
A k zámku: Ze zámeckého areálu / Zámek byl vystavěn v letech 1675 –
1685 Janem Bedřichem z Valdštejna na místě lobkovického sídla.V r.1707 byl zámek rozšířen o dvě boční křídla v barokním slohu a v letech 1812 – 1818 byl klasicistně upraven. Výrazný zásah do areálu zámku byla likvidace barokního špitálu z důvodů povrchové těžby uhlí.Okolo zámku je rozsáhlý přírodní park a také barokní zahrada, která patřila k nejpozoruhodnějším svého druhu.Podle projektu J.B.Matheye vzniklo zámecké nádvoří s navazujícím čestným dvorem.Oba prostory jsou odděleny ozdobným plotem, členěnými pilíři se dvěma vázami a čtyřmi sochami z Braunovy dílny.V r.1731 rozšířením areálu vznikla Knížecí zahrada.
V r.1967-68 byla barokně rekonstruována.
V zámku mohou návštěvníci shlédnout rodovou Valdštejnskou galerii, expozici v biliárovém křídle,dále tam jsou tři místnosti zámeckého personálu a muzeum , které je věnované osobnosti Giacoma Casanovy.
A ještě k historii města.
Před jeho vznikem tu byl hradní dvorec, který patřil Hrabišicům.Kolem něj vyrostla před koncem 12.století ves Hrabišín.Ta se rozrůstala až se z ní stalo ve 13.století město Duchcov. Střídali se majitelé. V r.1527 za vlády Lobkoviců zde vznikl renesanční zámek. Od. R.1641 jej zase vlastnili Valdštejnové, kdy vznikla barokní přestavba zámku. Na výzdobě zámku se podílel i Matyáš Braun a V.V. Reiner.
Město Duchcov bylo v r.1426 zničeno husity.V r.1436 byl původní duchcovský hrad přestavěn na renesanční zámek.R.1634 bylo město vypáleno Švédy a v r.1709 tu byl opět veliký požár,kdy skoro zaniklo celé město,zůstalo jen 10 domů.
V l.polovině 19.století se zde rozvíjel průmysl a nastal příliv českého obyvatelstva.V r.1867 se prudce zvýšila těžba uhlí.
R.1945,kdy byl konec války, byl vypálen zámecký kostel sovětskými vojsky.Za své vzaly oltářní obrazy V.V.Rainera a dřevěné nadživotní plastiky Matyáše Brauna.V současné době je kostel využíván k výstavám výtvarných děl a taktéž o Vánoční mši na divadelní představení.
Jednu zajímavost bych chtěla ještě podotknout.Když v r.1590 zemřel zdejší pán Jiří Popel z Lobkovic, zvony z kostela prý zvonily samy od sebe.Jestli je to pravda anebo jen pověst, kdoví?
Rozepsala jsem se trochu víc,ale i tak je to jen ve zkratce okolo historie a dění se různých událostí ve městě Duchcově.
Duchcov se zkrátka řadí k turisticky atraktivním místům Severních Čech, které stojí za to navštívit!
Zdroj:www.zamek.duchcov.cz/