Novoroční výstup na Doubravský hrad
Novoroční výstup na hrad Doubravku.
Další z hradů, který se nachází v úpatí Krušných hor, je hrad Doubravská Hora,ale většinou se jí říká Doubravka.Vypíná se nad Teplicemi a dělá se na ní každý rok novoroční výstup.Je to také oblíbené místo lázeňských hostů.
Přijela mě na vánoční svátky vnučka a tak abych ji trošku zpestřila program,vyrazily jsme spolu na Doubravku.Ale moc se jí to nelíbilo,spíš byla otrávená.Zajedno není zvyklá chodit na túry a pak, kamarádky tady neměla a co dělat okolo paneláku?A se mnou zábava pro ni asi nebyla veškerá žádná, i když jsem se snažila. Zkrátka děti potřebují zase děti a tak se nudila. No ale sedět doma jsem nechtěla a tak jsme se vydaly na výšlap…kousek jsme popojely trolejí,ta nás ale „vyhodila“ o jednu stanici dřív,než jsem předpokládala.Ale už to nebylo tak daleko.
Dorazily jsme pod Doubravku,kde už se začínali scházet turisti,byl šrumec,každý čekal toho svého známého , ale my jsme se vydaly spolu k hradu nahoru sólo,prošly jsme zbytky hradní brány a já doufala, že se s mojí „turistickou bandou“během výstupu někde nahoře setkám.
Napadlo trochu sněhu,taky přimrzlo a protože jsem si již „vyrobila“ dříve při uklouznutí v zimě nějakou tu zlomeninu, tak jsem se trochu bála, aby se to neopakovalo,a šla jsem opatrně.Naštěstí vše dopadlo dobře.Účast byla veliká,kolik jich ale bylo ve skutečnosti ani nevím.Šlapali mrňaví caparti,větší děti,mládež , střední generace ale i důchodci,zkrátka to byl mix.I psí doprovod se nenechal zahanbit a pobíhal okolo nás se svými páníčky.Já toho svého ale nechala radši doma.Zajedno aby ho nezábly packy,když bude delší dobu venku, na což on je háklivý a za druhé abych s ním opravdu neupadla, protože neumí chodit pomalu.Pejsci,co běhali okolo nás, asi čekali,jestli jim někdo něco nehodí na zub.Ale dočkali se a i my ostatní.Nám sice nikdo nic nehodil,jako psovi, ale pěkně podal. Dobrý horký čajíček nahoře na hradě, rum v něm sice nebyl, ale i tak zahřál….. a i cukrovíčko, však byly Vánoce,tak se napeklo a někdo donesl nahoru na zakousnutí.Kdo měl chuť, tak se posilnil, horkým čajem se zahřál a zábava a povídání nebralo konce.Jak postupně docházeli na vrch hradu turisti , tak bylo veselo,každý se s někým vítal,jako kdyby se neviděli snad několik let.Zkrátka je to pokaždé fajn. A abych nezapomněla, dostali jsme též diplomy ke zdolání Novoročního výstupu na Doubravku.
No a jinak jsme se porozhlédli po hradě, pokoukali do krajiny, výhled byl jak na město Teplice,tak na Krušné hory,které lemovaly široko daleko obzor z jedné strany, a z druhé strany se zase ukazovaly sopečné vyhaslé kopce Středohoří s nejvyšší Milešovkou.Výhled byl v oparu,mraky se honily, ale byl leden,tak co bychom chtěli?Hlavně že nebyla fujavice,nepadal sníh,ani mrznoucí déšť,o trakařích ani nemluvě. Den se na výlet zkrátka vydařil.A při zpáteční cestě z hradu jsem potkávala ty své turistické přátele,se kterými chodím na výlety.Teprve šlapali nahoru a na nás už pod hradem čekala trolej a doma jsme byli coby dup a kamenem dohodil.
Taky bych Vám měla napsat trochu historie o hradu.
Podle pověstí prý stál na místě zdejšího hradu kdysi pohanský chrám starých Slovanů a později klášter.Ale to byla jen pověst,co vlastně byla pravda, dnes už nikdo neví.
Hrad postavil Jan IIlburg z Vřesovic r. 1478 ve stylu gotiky.Hrad Doubravka má velmi bohatou historii, bylo by to sáhodlouhé povídání, jen se zmíním , že potomci Jana Illburga pro velké finanční potíže přenechaly hrad hlavnímu věřiteli Vilému z Rožmberka, který dal převést na Krumlov mnoho důležitých listin ohledně hradu. Císař Josef II, který chtěl získat nedaleký hrad Kyšperk, požádal o výměnu za Doubravskou Horu.Po výměně se odvezl veškerý nábytek a ještě nějaké zařízení na Kyšperk. Vilém Vchynský, který se stal majitelem panství na rozhraní 16. a 17.století hrad nechal přestavěl na pevnost.A také jej vyzbrojil.V teplickém muzeu je část děla,jako doklad z tehdejší doby.Ale protože se postavil později proti císaři,tak byl spolu s Valdštejnem zavražděn v Chebu r.1634 a císař věnoval jeho majetek polnímu maršálkovi Janu z Aldringenu. O hrad probíhaly urputné boje ve 30leté válce a nový majitel Maxmilián Aldringen, aby zabránil dalšímu obléhání,nechal spálit věže a zbourat část opevnění. V r.1655 byly zbořeny další části hradu a ten pak již zůstal v troskách.V 19.století byl postaven za původními hradbami hostinec a dostavena západní věž hradu.Ta sloužila jako rozhledna.
No,já to shrnu , od r.1966 patřil hrad Svazarmu,ten tam dělal rekonstrukci,ale v dnešní době je bohužel hrad prázdný a opuštěný.Škoda!Zdejší lázeňští hosté na hrad rádi chodí procházkou a kdyby tam byla restaurace ,tak by si rádi poseděli a hlavně bylo by to ještě větší táhlo!A nejen pro ně , ale i pro místní obyvatele.
Hrad doprovází mnoho pověstí….. jako to,že v útrobách čekají rytíři až bude naší zemi nejhůře,tak že přijdou na pomoc, ale o kterém hradu nebo kopci se tohle nepíše?Nejznámější je Blaník.Takže tohle mě moc nebere!
Lepší pověst je o čarodějnici,která tady sídlila a začala vyhánět z doubravských lesů všechny, kdo se tam ocitl,dokonce i zvěř. Až jednou………rytíř,který tam zabloudil se s čarodějnicí utkal,ale nezalekl se jí.Plivala na něj jedovaté sliny,po kterých dodnes zůstaly v kamenech otvory. Rytíř se ale nedal a shodil ji ze skály. Na jednom kameni jsou dosud vytlačené její drápy,jak se držela vší silou, ale neudržela,spadla dolů a bylo po ní a žádná její kouzla jí nepomohla. Je to velký balvan z křemence a nazývá se kámen čarodějky Vely. Nachází se na severním úpatí kopce.
Taky se tady zjevoval okolo první brány jezdec po zuby ozbrojený.No,řeknu Vám, toho bych nechtěla potkat! Drkotala bych zuby dodnes!
Hrad Doubravka má ještě další pověst! Vypráví o knězi,který žil se svojí dcerou Doubravkou, která jednoho dne tak bláznivě tancovala na hradbách že ztratila rovnováhu a zřítila se.Na kameni,na kterém stála,jsou vytlačena její chodidla.Já jsem se po kameni pídila, ale nic jsem neobjevila. Tak je to asi skutečně jen pověst.Protože kdyby to byla pravda,tak bych ten kámen určitě našla!!!!!
A taky tu má být tajná chodba, která vede až na hrad Kyšperk.No,že na Kyšperku chodba je, o té jsem se Vám již v článku o Kyšperku zmínila.Ale v dnešní době je už dávno nepoužitelná a i z části zasypaná. Takže tohle je určitě pravda pravdoucí a ne výmysl!
Tak to je tak všechno, co jsem Vám dnes chtěla povyprávět.
Nechtěli byste se sem podívat? Co kdyby jste se tu střetli s rytířem v brnění?