Loading...

Okruh Přerovem - 3.část

Cestopisy

Po opětovném přejítí Bečvy přes lávku u loděnice jsme prošli pod opravenými městskými hradbami až na jejich konec, za nimi nakoukli do uličky vedoucí k Hornímu rynku, a poté už vkročili na nejvyšší bod svažitého náměstí T.G.Masaryka, které má půdorys čtverce.

Objekt magistrátu mu dodával na monumentálnosti, jenže tato novodobá několikapatrová „laminátová“ radnice je přítom monstrem, které by se dobře vyjímalo někde na sídlišti a ne v historickém jádru města!

Dojem trochu vyvážila horní řada domů, nad jejichž střechami se tyčila věž přerovského zámku. Jednalo se hlavně o krásnou budovu lékárny „U Zlatého orla“, což je rondokubistické stavení s reliéfy a pěkně opravené domy po obou jejích stranách. Z horního konce náměstí vybíhá směrem k Žerotínovu náměstí výstavná Wilsonova ulice. Dalším honosným objektem dotvářejícím charakter náměstí T.G.Masaryka na nároží s Kratochvílovou ulicí je několikapatrový pompézní Městský dům. Rekonstruovanou plochu rynku s lavičkami krášlí od roku 2002 pískovcová kašna od akademického sochaře Alexiuse Appla. Podle fotografií, jež jsme shlédli doma na netu, bývá fontána večer pěkně barevně osvětlená.

 

Pak už nás plně zaujal objekt Městského domu, zdobící nároží Kratochvílovy ulice a náměstí T.G.Masaryka od roku 1897. Byl vystaven v období národního obrození a měl navazovat na „Národní domy“ vzniklé v jiných městech. Původně byl nazýván Záloženským domem – to kvůli spolku Záložna Přerov, který jeho výstavbu realizoval. Stavbě musela ustoupit hospoda U Bílého koníčka a po jejím zbourání byl na staveništi 1.ledna 1896 položen základní kámen. Se stavbou budovy se docela spěchalo a ona byla již v prosinci následujícího roku slavnostně předána donátorům. O její oslnivý a reprezentační vzhled se zasloužili inženýři A.Čenský, K.H.Kepka a stavitelé F.Pivný a V.Žák. Interiéry zabral hotel a restaurace. Hotel disponoval prostorou s galerií a menším sálem.

Nádherné průčelí domu už tehdejší obdivovatele „novostavby“ zaujalo především dynamicky vystupujícími novobarokními sloupy. Z hlediska architektury je v dnes památkově chráněném objektu velmi cenný také interiér, hlavně divadelní sál se štukovou výzdobou.

 

Spolek Záložna Přerov se brzy dostal do dluhů a než by budovu znehodnotil přestavbou na činžovní byty, raději ji pod cenou (za 45 tisíc korun) prodal městu. Stalo se tak v roce 1909 a jeho majetkem je dodnes. Dům byl přejmenován na Městský a v letech 1988 až 1992 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V současnosti se v něm nachází dvě restaurace a jedna větší prostora je využívána ke svatbám, pořádání koncertů, Nedělním párty, hraní divadla a jiným kulturním a společenským akcím.

 

Od Městského domu už jsme pokračovali důležitou spojnicí mezi náměstím T.G.Masaryka a Komenského třídou – Kratochvílovou ulicí, až k jejímu 300 m vzdálenému konci.

Foto: Franta

Výstavnější horní polovina ulice je zastavěna honosnými a (z estetického i turistického hlediska) velmi zajímavými objekty, jakými jsou kromě Městského domu sídla několika bank, kostel sv.Vavřince a před ním stojící kaple Panny Marie Bolestné.

 

Nejpamátnější stavbou je chrám sv.Vavřince chlubící se průčelím s cennými sochami, vysokou věží… a také faktem, že je po kostelíku sv.Jiří druhou nejstarší přerovskou sakrální památkou.

 

V osmnáctém století dostal po rozsáhlé přestavbě barokní podobu a tu si zachoval dodnes.

Jeho předchůdce tu stával již roku 1256. Začátkem 16.století byl kostel přestavěn, ve třicetileté válce spolu s farou Švédy vypálen a posléze opraven. Zásadní přestavba v duchu baroka do podoby, jakou známe i dnes, se začala odvíjet od roku 1716 a protáhla se díky zařizování interiérů a úpravám věže zvonice až do konce století. Průčelí chrámu krášlí hodnotné barokní skulptury a velmi pěkný je prý i vnitřní mobiliář. Ten je bohužel přístupný jen v době, kdy se tady slouží mše anebo když se v interiéru koná nějaká kulturní akce jako např.varhanní koncert. Probíhá zde sice i komentovaná prohlídka, ale ta je zřejmě jen na objednání a protože vstup do chrámu není (tak jako jinde) opatřen ochrannou mříží, bývají většinou jeho dveře zamčeny.

Chrám měl velkou smůlu na své zvony, neboť o ně v minulosti hned třikrát přišel: poprvé ho o ně připravili Švédové, když ho zapálili a žár ohně zvony roztavil. Roku 1916 pak byly byly rekvírovány pro válečné účely I.světové války.

Léta Páně 1924 přibylo pět nových zvonů, ale o ty kostel přišel ve druhé světové válce (důvod zabavení totožný) a zůstal tu jen malý zvon Vavřinec zavěšený v malé vížce. Dnes ve věži sice visí jen jediný velký zvon, ale ten má velkou historickou hodnotu, neboť jej už roku 1485 ulil Mistr Václav z Olomouce pro kostel sv.Petra a Pavla na Předhradí. Zvon ale nakonec skončil na Libavé – v kostele ve Staré Vodě. Po zrušení kostela byl zvon převezen do přerovského chrámu sv.Vavřince.

 

Foto: Franta

Před chrámem stojí přímo na ulici menší barokní kaple zasvěcená Panně Marii Bolestné. V časech, kdy se okolo sousedního farního kostela ještě rozprostíral hřbitov, sloužila jako márnice. Po zrušení žalova byla přestavěna na hezkou kapličku a do jejího interiéru byla umístěna socha Piety.

 

Před kaplí stojí vysoký kamenný kříž s novogotickou vizáží z roku 1878.

 

Kratochvílova ulice na svém konci vyústila na jednu z nejdůležitějších městských komunikací – Komenského třídu a její průsečík s Palackého ulicí nabídl našim zrakům téměř snový výjev.

Foto: Franta

Hlavní dopravní tepnu tady totiž lemuje blok krásných načinčaných stavení vystavěných ve stylu secesním anebo historizujícím. Tato velmi působivá připomínka „starých časů“ se táhne i po jedné straně Palackého ulice do délky asi sedmdesáti metrů a v jednom z historických domů se nachází Restaurace a pivnice U Třech. Za poslední patrovou budovou s malou věžičkou se už vypínalo osmiposchoďové obytné panelové monstrum vystavěné za minulého režimu a opatřené novou žlutou fasádou. Ačkoliv to zní skoro neuvěřitelně, přesto se tady toto staré s novým v našich očích vůbec „nebilo“… a ony ocenily zejména ten málokde viděný kontrast.

 

Po přechodu jsme zamířili naproti do Havlíčkovy ulice, jehož nároží krášlí objekt Gymnázia Jakuba Škody. Bylo vystavěno roku 1878 a profesor Jakub Škoda byl jeho prvním ředitelem.

Po „vítězném Únoru“ bylo gymnázium po vzoru sovětského bratra přeměněno na jedenáctiletou střední školu a pak na dvanáctiletku. Rok 1966 přinesl návrat ke čtyřletému gymnáziu, LP 1978 přístavbu nad tělocvičnou s jazykovými učebnami a o deset let později se školní dvůr změnil na hřiště s umělým povrchem.

Foto: Franta

Od „sametu“ gymnázium nabízí vedle čtyřletého i studium osmileté. Roku 1996 vzniklo nad přístavbou gymnázia v Havlíčkově ulici několik dalších kabinetů a učeben. Zato následující rok byl ve znamení hrůz: Moravu tehdy postihly katastrofální povodně a zaplaveno a zničeno bylo celé přízemí gymnázia i hřiště s umělým povrchem. Vše se ale podařilo opravit a v dalších letech se škola hodně rekonstruovala i modernizovala. Roku 2020 se ke 150.výročí vzniku gymnázia chystala velká sláva a množství akcí, jenže ty byly všechny kvůli „neviditelnému vetřelci“ – covidu 19, nakonec zrušeny.

 

Na konci Havlíčkovy ulice jsme zabočili na Čechovu a Nádražní a po příchodu na busové nádraží nám před odjezdem spoje do Tršic vybyl čas ještě na „žejdlík“ kafé z automatu...

 

Poslední aktualizace: 12.4.2022
Okruh Přerovem - 3.část na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Okruh Přerovem - 3.část

Přerovská fortna
Přerovská fortna
Hradby
Fortifikace (obrana) středověkého města, se zakládala na hradbách symbolu města, bastionech a příkopech. Vstup do města pro pěšáky, povozy nebo…
0.1km
více »
Pomník čs. legionáře Jana Gayera v Přerově
Pomník čs. legionáře Jana Gayera v Přerově
Pomník
V Přerově na náměstí Na Marku je na místě domu, který tu stával a v němž se narodil 19.června 1885 Jan Gayer umístěn mramorový pomník. Pomník…
0.1km
více »
Přerovské gymnázium Jakuba Škody
Přerovské gymnázium Jakuba Škody
Dům, budova
Přání ve městě založit tuhletu školní instituci se v místních hlavách…
0.1km
více »
Přerov
Přerov
Město
Přerov leží na Severní Moravě, jihovýchodním směrem od města Olomouc. Měs…
0.2km
více »
Přerovské nároží Palackého a Komenského ulice
Přerovské nároží Palackého a Komenského ulice
Ulice
Velmi zajímavým a skoro až snovým výjevem působí pohled na zástavbu…
0.2km
více »
Přerov - náměstí Svobody
Přerov - náměstí Svobody
Náměstí
Nachází se jen několik minut chůze od autobusového nádraží, v blízkosti m…
0.2km
více »
Přerov - náměstí Františka Rasche
Přerov - náměstí Františka Rasche
Náměstí
Jakýchsi informací se nám o „slavné“ vzpouře vzpouře námořníků v Boce Kotorské v hodinách dějepisu sice dostalo, ale ty byly vesměs…
0.3km
více »
Marný hrdina František Rasch
Marný hrdina František Rasch
Pomník
Domnívám se, že lidstvo ve svých dějinách nikdy nezažilo větší kolektivní šok, než byl začátek první světové války. Vždyť kdy naposl…
0.3km
více »
Korvinský dům
Korvinský dům
Dům, budova
  Historicky nejhodnotnější částí města Přerova je soubor…
0.3km
více »
Přerov - autobusové nádraží
Přerov - autobusové nádraží
Autobusová zastávka
Nachází se na jihozápadním okraji města v těsné blízkosti vlako…
0.4km
více »
Přerovský chrám sv.Michaela Archanděla
Přerovský chrám sv.Michaela Archanděla
Kostel
Narazíme na něj poblíž náměstí Přerovského povstání u křižovatky třídy 17.listopadu a ulice Šířavy. Ta je připomínkou toho, že zde…
0.4km
více »
Kostel sv. Vavřince v Přerově
Kostel sv. Vavřince v Přerově
Kostel
Původně gotický kostel svatého Vavřince v Přerově byl založený po r. 1256. Další písemná zmínka o něm pochází z roku 1324, kdy papež…
0.4km
více »
Přerovský chrám sv.Vavřince
Přerovský chrám sv.Vavřince
Kostel
Nachází se v historickém jádru Přerova poblíž jeho hlavního rynku na Kratochvílově ulici. Jeho předchůdce tu stával již roku 1256.…
0.4km
více »
Přerovská socha Dětí s míčem
Přerovská socha Dětí s míčem
Socha
Narazíme na ni na náměstí Přerovského povstání (dříve náměstí Klementa Gottwalda), kde se vypíná nad obrubou novodobé fontány od rok…
0.4km
více »
Přerov - Kratochvílova ulice
Přerov - Kratochvílova ulice
Ulice
Tato asi 300 metrů dlouhá ulice je důležitou spojnicí mezi náměstím T.G.Masaryka a jednou z hlavních městských komunikací – Komenské…
0.4km
více »
Z Přerova k soutoku Bečvy s Moravou - okružní cyklotrasa
Z Přerova k soutoku Bečvy s Moravou - okružní cyklotrasa
Trasy
Když už jsme zvládli víc jak 100 km dlouhou trasu z Bumbálky podle…
0.4km
více »
Historická nádražní budova železničního uzlu v Přerově
Historická nádražní budova železničního uzlu v Přerově
Dům, budova
Při projížděním vlakem přes město Přerov si mnohý cestující, ani turista neuvědomí o jak…
0.4km
více »
Kafemlejnek před nádražím v Přerově
Kafemlejnek před nádražím v Přerově
Technická památka
   Kafemlejnek, někdy také „Nazdárek, Třistadesítka“  jsou slengové názvy malé tendrové třínápravové parní lokomotivy vyráběné v letech 1878 až 1913…
0.4km
více »
Přerovské Žerotínovo náměstí
Přerovské Žerotínovo náměstí
Náměstí
Jedná se o poměrně velký obdélníkový rynek o stranách 100 x 40 metrů,…
0.5km
více »
Historické nástupištní informační tabule na druhém nástupišti železniční stanice v Přerově
Historické nástupištní informační tabule na druhém nástupišti železniční stanice v Přerově
Technická památka
Vlakové nádraží v Přerově je charakteristické čtyřmi nástupišti p…
0.5km
více »
Náměstí T.G. Masaryka
Náměstí T.G. Masaryka
Městská část
Náměstí T.G.M. je pro Přerov hlavním náměstím. V jeho blízkosti se nacház…
0.6km
více »
Přerov-zámek a ORNIS
Přerov-zámek a ORNIS
Tipy na výlet
Při našich toulkách po Olomouckém kraji jsme také navštívili měst…
0.6km
více »
Muzeum Komenského v Přerově
Muzeum Komenského v Přerově
Muzeum
Toto muzeum se nachází v Přerovském renesančním zámku. Bylo založeno roku 1888. Jeho součástí jsou hrad Helfštýn a Ornitologická…
0.6km
více »
Okruh Přerovem - 1.část
Okruh Přerovem - 1.část
Cestopisy
Loňský říjen se mimořádně vyvedl a my využili každou sobotu k nějakému výletu. Na jeden dvojvýlet jsme ale museli zvolit neděli: cí…
0.6km
více »
Návštěva zámku v Přerově
Návštěva zámku v Přerově
Zámek
   Je polovina března 2005, při pohledu přes okenní tabuli to vypadá na první Jarní den. Proto se ny výlet oblékáme jen nalehko, to jsme ale ne…
0.6km
více »
Přerov - železniční stanice
Přerov - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážka…
0.6km
více »
Přerov
Přerov
Zámek
Renesanční zámek s nápadnou válcovou věží se nachází v Přerově v Olomouck…
0.6km
více »
Přerov - historické centrum, zámek, hradby
Přerov - historické centrum, zámek, hradby
Městská část
Přerov leží v 22 km jihovýchodně od Olomouce na řece Bečvě, přibližně 210…
0.6km
více »
Přerov – Horní náměstí, hradby a zámek (Horní Město)
Přerov – Horní náměstí, hradby a zámek (Horní Město)
Náměstí
Téměř padesátitisícové město Přerov, ležící na řece Bečvě v Olomouckém kraji, bývá mnohými vnímáno převážně jako město nevábné, nezajímavé,…
0.6km
více »
zavřít reklamu