Loading...

Prosluněná Provence potřetí 6 (krásy Pernes les Fontaines, Vénasque a Saint Saturnin i večerní koncert)

Cestopisy

Předposlední část provensálského vyprávění přiblíží závěr našeho pobytu v tomto čarokrásném koutu sladké Francie. Možná se mnou v této chvíli nebudou souhlasit ani všichni ostatní členové výpravy - natož pak později celý národ čtenářů Turistiky -  ale pro mě v tomto případě asi skutečně platilo, že to nejlepší přichází na samotný závěr. Začínal sváteční čtvrtek 6.7.2017 a já si hned ráno vzpomněl na jednu básničku, kterou občas Jarek Nohavica recitoval na svých koncertech … a která, samozřejmě, vůbec není pěkná. S tímto svátečním dnem ji ovšem budu mít spojenou už asi navždy. Pokud si dobře vzpomínám, je to asi takto: „Mistr Jan Hus, byl vola kus. Otevřel tu svoji tlamu, podpálili pod ním slámu. Protivil se církvi svaté … a ty jeho konce znáte“. Ale vraťme se do Provence, do míst, nacházejících se jen pár desítek kilometrů od někdejšího papežského stolce v Avignonu …

„Pracovní plán dne" jsme začali plnit v desetitisícovém středověkém městě s poetickým názvem Pernes les Fontaines. Těch fontán, pocházejících v drtivé většině z 18. století, je zde totiž údajně 41 (některé informační prameny se spokojí s číslovkou 36) a nejsou zdaleka jedinou atrakcí tohoto úžasného místa. K těm dalším patří minimálně vstupní branský komplex Panny Marie z 15. století (dvojvěžová brána, kaple, most, tržnice ze 17. století a kašna Kormoránů), kostel Panny Marie Nazaretské (památka, která nás ve městě přivítala, vznikla již v 11. století, ale dnešní podobu mu daly přestavby ve 14. a 17. století), středověké věže (fresková Ferrande a Hodinová), monumentální Radnice a palácové stavby ze 17. století nebo zbytky opevnění s dalšími městskými branami. Zajímavých památek je tady ovšem mnohem více a ještě navíc je doplňují - jako pomyslná třešnička na dortu - zdejší malá muzea. Jsou přístupná volně i bezplatně a jejich návštěva rozhodně stojí za to. My to zkusili v etnografickém a hlavně ve fantastickém muzeu cyklistiky, které se nachází ve středověkém paláci Hôtel de Cheylus. V tomto městě je taková atrakce zcela na místě, protože místním rodákem je mj. vynálezce přehazovačky Paul de Vivie. A málokdo z nás si už bez tohoto komponentu dovede představit dnes tolik populární cykloturistiku ...

Díky několika slovům ve francouzštině jsme byli v cyklistickém muzeu vysoce váženými hosty a opravdu jsme se zde cítili jako domácí. Dostali jsme i prospekt muzea a plánek města, za což jsme se pak odměnili zápisem v pamětní knize. Dokonce jsem se pokusil o dvojjazyčnost, ale v té francouzštině jsem se zmohl pouze na „très jolie“, tedy „velmi pěkné“. Ve městě se nám ale celkově moc líbilo a za jediný zdejší neúspěch tak můžeme označit již zmíněnou věž Ferrande, pocházející z 13. století. Tato unikátní věž je totiž uvnitř vyzdobena pozoruhodnými středověkými freskami, které jsme, bohužel, neviděli. Věž jsme našli celkem bez problémů a cestu k ní jsme si dokonce raději ověřili před zdejším informačním centrem. To se nachází v někdejším augustiniánském kostele a jeho obsluha se zrovna odněkud vracela na své pracoviště. Takové to doprava a doleva (tedy á droite et á gauche) mi paní potvrdila, ale nějak mi zapomněla prozradit, že mi interiér věže musí zpřístupnit ona. To mi prozradila až o chvíli později muzejní strážkyně etnografických exponátů. Vracet jsme se pak už z časových důvodů nechtěli, protože před námi byla ještě Hodinová věž z 11. století. Ta měla být přístupná a nabízet panoramatický výhled na město a jeho široké i daleké okolí. Přístupná však byla pouze dolní plošina, z které bylo možno pohlédnout v podstatě jen na starý Notre Dame. V jeho působivém interiéru jsme zdejší pobyt zahájili, v jeho stínu jsme parkovali a od něj následně - s touhou po dalším poznání - vyrazili za dalšími "atrakcemi dne".

Hned tou první bylo malé, ale o to půvabnější, městečko - nebo spíše opevněná vesnice - Vénasque, ve kterém dnes pobývá nějakých jedenáct stovek duší. Sem jsem se hodně těšil a jeho návštěvu si doslova vymodlil. V uplynulých dnech jsme totiž kolem směrovníků s nápisem Vénasque projížděli snad 20x (také proto, že jsou hned tři za sebou) a já už měl pomalu obavu, že mi to snad nakonec nevyjde ani poslední den. Vyšlo - a přes drobné problémy při hledání parkovacího místa na vrcholku skalního ostrohu - jsme již za chvíli "skotačili" na vyhlídkové plošině před mohutnými saracénskými hradbami s kruhovými věžemi. Už v té chvíli jsem věděl, že tady to bude prostě ono. A bylo ...

Naši přátelé si zašli do míst, kde sytíme tělo, a my se raději vydali naplnit ducha vjemy spíše nehmotnými (i když některé zdejší památky mají hmoty dost a dost). Hradby jsem již zmínil, staré kamenné domy a výhledy do okolí jsou samozřejmostí, a tak je potřeba vyzvednout zejména hodinovou věž, krásný románský mariánský kostel s cenným obrazem Ukřižování z roku 1498 a nenápadné baptisterium z 6. století, kam lze vstoupit po zaplacení 3 euro. Bonusem byla návštěva jednoho ze zdejších malířských ateliérů, v tomto případě se jednalo o prezentaci děl umělce jménem Raymond Gallo (poměrně uznávaný a cenami ověnčený provensálský malíř, který v posledním desetiletí minulého tisíciletí soustředil svou pozornost také na skulptury). Ve vstupní části poklimbával sám Mistr, který na mě posléze vrhl pohled silně nevlídný, protože se mi při elegantní piruetě mezi jeho obrazy téměř podařilo pokácet část vystavovaných děl, čímž jsem "strážce vlastních pokladů" probudil. Sám jsem se ovšem také lekl natolik, že jsem Mistra ani nepožádal o autogram nebo společnou fotografii. V každém případě se nám u Raymonda poměrně dost líbilo a taková skulptura baletky byla záležitostí docela "brutální" ...

Na závěr naší procházky někdejším centrem regionu, nacházejícím se na vysokém skalním ostrohu, jsme navštívili infocentrum s malou výstavní galerií a zašli si na jedno točené. „Riskantní“ pokus s klášterním pivem mi vyšel. Setkání s velmi silným a dobrým pšeničným pivem (které jinak zrovna moc nemusím) opravdu potěšilo a navíc jsme se ve Francii nikde nesetkali s pivem, které by nebylo správně vychlazeno (v supermarketech naopak chlazeného lahváče nebo studenou plechovku nekoupíte v této zemi snad nikde). Jen těch 7 euro za kus bylo dost odpudivých a já tak vypil doposud nejdražší pivo svého života. A poté jsme už toto velmi krásné a přitažlivé městečko definitivně opustili.  

Poslední naše zastávka byla svým způsobem unikátem. Minimálně v tom, že to bylo jediné místo, jehož návštěvu jsem ve svém itineráři vůbec neměl. Saint Saturnin les Apt byl totiž vesnicí, sousedící s naším přechodným bydlištěm a od počátku lákající k návštěvě. Téměř třítisícové městečko je velice půvabné a kromě mnoha historických domů se zajímavými portály a neogotického kostela (ten je z roku 1860 a nejvíce se nám v jeho interiéru líbila neobvyklá a poutavě vyvedená křížová cesta) nabízí hlavně krásný větrný mlýn (oni jsou tedy celkem tři, ale jen v jednom případě je na co se dívat) a pozůstatky monumentální hradní pevnosti z 11. století se stejně starým kostelíkem a vodními nádržemi. A jedna vodní nádrž - čí spíše malá přehrada - se zříceninou přímo sousedí. Koupání jsme nakonec vynechali a spokojili se s těmi památkami a výhledy do okolí. Jeden z těch výhledů byl obzvlášť pěkný, ale manželkám jsme raději tvrdili, že nás nezaujala ona koupající se slečna, nýbrž její čtyřnohý druh …

A potom už byl pomalu čas nachystat se na večerní kulturní zážitek … a neměla to nakonec být Carmen v nedalekém Aptu. Tedy nachystat … spíše zabrat dobré místo a to následně za každou cenu udržet. Před naším přechodným domovem, tedy barem Des Amis ve Villars, měl totiž večer proběhnout - dopředu dlouhodobě avizovaný - koncert skupiny Simple Duo. A měla to zřejmě být velká sláva, protože se přistavovaly stoly i k "naší" kašně a i tak bylo brzy všude plno. Celý soubor tvořili pouze dva lidé přibližně našeho věku, kde Jeff vzhledem silně připomínal mutaci Ritchie Blackmoora z Deep Purple a Briana Maye z Queen a Nath Suzi Quatro. Natálka se navíc tak krásně a často smála, že se do ní ihned evidentně zamilovali všichni chlapi v okruhu nejméně 5 km (na některých to bylo dokonce naprosto evidentní a jejich zoufalství z nenaplněného vztahu bylo nehrané). Skupina zahrála v jazz-rock-popové úpravě spoustu zajímavých kousků (včetně např. Párplů a Stinga) a nikomu nevadilo, že Natálie se baskytary celou dobu jen velmi opatrně přidržuje (být to chlap, řeklo by se, že držel basu jako prase kost). Pro mě bylo bonusem navíc, že mi na přání zahráli mé milované Floydy. Maximální spokojenost a Natálce pak udělala radost láhev moravského vína, kterou jsme jejímu "souboru písní a tanců" věnovali. Celkem bychom si spolu i pokecali, kdyby se ovšem člověk za mlada neflákal a raději světové jazyky pilně studoval ...

No a tento příjemný večer už byl vlastně skoro koncem naší dovolené ...

Poslední aktualizace: 21.8.2017
Prosluněná Provence potřetí 6 (krásy Pernes les Fontaines, Vénasque a Saint Saturnin i večerní koncert) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Prosluněná Provence potřetí 6 (krásy Pernes les Fontaines, Vénasque a Saint Saturnin i večerní koncert)

Pernes les Fontaines, město kašen a fontán  (Pernes-les-Fontaines)
Pernes les Fontaines, město kašen a fontán (Pernes-les-Fontaines)
Městečko
Desetitisícové provensálské městečko Pernes les Fontaines zůstává…
0.5km
více »
Pernes les Fontaines – Muzeum kol a cyklistiky  (Musée Comtadin du Cycle)
Pernes les Fontaines – Muzeum kol a cyklistiky (Musée Comtadin du Cycle)
Muzeum
Malá muzea patří k nejpřitažlivějším atrakcím desetitisícového provensálského městečka Pernes les Fontaines. Pro mnohé bude jistě ne…
0.9km
více »
Venasque – baptisterium  (le baptistere)
Venasque – baptisterium (le baptistere)
Kaple
Starodávné baptisterium patří k nejzajímavějším historickým památkám provensálského opevněného městečka Venasque, ve kterém žije asi jedenáct stovek…
7.7km
více »
Venasque  - kostel Panny Marie  (L’église Notre-Dame)
Venasque - kostel Panny Marie (L’église Notre-Dame)
Kostel
Kamenný farní kostel Panny Marie je pro mnohé nejvýznamnější…
7.7km
více »
Isle sur la Sorgue – provensálské Benátky a město starožitníků
Isle sur la Sorgue – provensálské Benátky a město starožitníků
Město
Přibližně dvacetitisícové provensálské město l'Isle sur la…
9.6km
více »
Provance – Fontaine-de-Vaucluse.
Provance – Fontaine-de-Vaucluse.
Cestopisy
Když se v turistickém průvodci objeví údaj o nejmohutnějším prameni řeky…
10.9km
více »
Francie 5x jinak: poznejte prosluněnou Provence, tajemnou Bretaň, nedobytnou Korsiku, alsaské vinice a alpské štíty
Francie 5x jinak: poznejte prosluněnou Provence, tajemnou Bretaň, nedobytnou Korsiku, alsaské vinice a alpské štíty
Tipy a novinky
Kdo by neznal Francii, svébytnou, hrdou a vskutku okouzlující „zemi…
13.5km
více »
Provence – městečko Gordes.
Provence – městečko Gordes.
Cestopisy
Gordes se dostalo mezi naše cíle již při plánování cesty do jižní Francie.…
15.7km
více »
Prosluněná Provence potřetí 5 (víno z Chateauneuf du Pape, Roquemaure a levandulový klášter Sénanque)
Prosluněná Provence potřetí 5 (víno z Chateauneuf du Pape, Roquemaure a levandulový klášter Sénanque)
Cestopisy
Šestý den, tedy sváteční cyrilo-metodějská středa 5.7.2017, byl v…
18.6km
více »
Provence 2016 / 3 aneb ve městě duchů, u Markýze de Sade i na papežských vinicích
Provence 2016 / 3 aneb ve městě duchů, u Markýze de Sade i na papežských vinicích
Cestopisy
Podtitul 3. části tohoto cestopisu mohl klidně znít také Rok v Provence,…
18.7km
více »
Jak jezdit do Provence
Jak jezdit do Provence
Rady a tipy
V tomto případě je rozhodující jednak lokalita, kterou chceme v…
19.5km
více »
Avignon – katedrála Panny Marie  (Cathédrale Notre Dame des Doms)
Avignon – katedrála Panny Marie (Cathédrale Notre Dame des Doms)
Chrám
Avignonská katedrála Notre Dame des Doms, nacházející se nedaleko…
20.1km
více »
Avignon, papežský palác a zahrady.
Avignon, papežský palác a zahrady.
Cestopisy
Probouzíme se v hotelu na okraji Besanconu a modrá obloha je předzvěstí…
20.1km
více »
Avignon – Papežský palác  (Palais des papes)
Avignon – Papežský palác (Palais des papes)
Hrad
K tomu, aby člověk pocítil nutkavou potřebu Papežský palác v Avign…
20.2km
více »
Avignon – most sv. Bénézeta, Avignonský most   (Pont Saint Bénézet)
Avignon – most sv. Bénézeta, Avignonský most (Pont Saint Bénézet)
Most
Tento „půlmost“ se stal nejznámějším symbolem provensálského…
20.3km
více »
Avignon, procházka starým městem, první část.
Avignon, procházka starým městem, první část.
Cestopisy
Avignon se stal naší první zastávkou při cestě jižní Francií. Byd…
20.4km
více »
Avignon, staré město druhá část.
Avignon, staré město druhá část.
Cestopisy
Pro tuto vycházku po městě jsme si vybrali jižní část starého měs…
20.4km
více »
Provence poprvé, Part 4 – Avignonem všechno končí
Provence poprvé, Part 4 – Avignonem všechno končí
Cestopisy
Závěr série provensálských cestopisů bude v podstatě celý patřit papežském…
20.4km
více »
Avignon – palác Roure / Baroncelli  (Palais du Roure / Hotel de Baroncelli)
Avignon – palác Roure / Baroncelli (Palais du Roure / Hotel de Baroncelli)
Zámeček
Palác du Roure nebo de Baroncelli je v podstatě malý krásný zámeček nacházející se v centru Avignonu, který byl postavený ve II. polovině 15.…
20.4km
více »
Avignon – radnice  (Hôtel de Ville)
Avignon – radnice (Hôtel de Ville)
Radnice
Avignonská radnice je sice budovou postavenou až v polovině 19. století, ale její součástí je dodnes také krásná a zdobná středověká hodinová věž, p…
20.4km
více »
XXIV. KŘIŠŤÁLOVÉ PROROCTVÍ - zapečetěné
XXIV. KŘIŠŤÁLOVÉ PROROCTVÍ - zapečetěné
Cestopisy
XXIV. Křišťálové proroctví - zapečetěné   Letošní léto jsem se rozhodl strávit ve Francii, nejen levandulové, Provence. Vybral jsem si sedm dnů v…
20.4km
více »
Avignon – klášterní kostel celestinů  (Église des Célestins)
Avignon – klášterní kostel celestinů (Église des Célestins)
Kostel
Kostel celestinů je jednou z mnoha zajímavých avignonských památek…
20.4km
více »
Avignon – klášter sv. Martiala  (Temple Saint Martial)
Avignon – klášter sv. Martiala (Temple Saint Martial)
Klášter
Pozůstatky někdejšího kláštera s protestantským kostelem sv. Marti…
20.5km
více »
Avignon - krásné město v Provence
Avignon - krásné město v Provence
Město
Avignon,  krásné město, sídlo vzdoropapežů  leží na řece Rhôně a patří…
21.4km
více »
Rousillion - Okrová stezka (Le sentier des ocres)
Rousillion - Okrová stezka (Le sentier des ocres)
Přírodní park
Roussillion – jednu z nejkrásnějších obcí celé Francie – najdeme …
22.3km
více »
Roussillon (Vaucluse, Provence)
Roussillon (Vaucluse, Provence)
Městečko
Rousillion, domácími familierně nazývané Roussillonnais, je franc…
22.3km
více »
Putování za fotografiemi po Itálii a Francii - část Francie
Putování za fotografiemi po Itálii a Francii - část Francie
Cestopisy
Putování za fotografiemi po Itálii a FranciiČást Francie 2019_06_…
22.3km
více »
Roquemaure – královský hrad  (Chateaux de Roquemaure)
Roquemaure – královský hrad (Chateaux de Roquemaure)
Zřícenina
Jednou ze dvou nejvýznamnějších památek půvabného šestitisícového…
22.4km
více »
Saint Saturnin les Apt aneb je libo monumentální zříceninu nebo raději lanýže?
Saint Saturnin les Apt aneb je libo monumentální zříceninu nebo raději lanýže?
Městečko
Středověkou vesnici či malé městečko Saint Saturnin les Apt najde…
27.4km
více »
zavřít reklamu