Venasque - kostel Panny Marie (L’église Notre-Dame)
Kamenný farní kostel Panny Marie je pro mnohé nejvýznamnější pamětihodností krásného provensálského historického městečka Venasque. Pokud budeme za součást tohoto svatostánku považovat i raně křesťanské baptisterium, tak jim musíme dát jednoznačně za pravdu. V každém případě je však i sám kostel stavbou nesmírně zajímavou, půvabnou a cennou. K tomuto tvrzení jistě vysoce přispívá také nádherný obraz Ukřižování v jeho interiéru. Toto krásné velkolepé dílo vzniklo roku 1498 v avignonské umělecké dílně.
Historii samotného kostela můžeme označit za velmi dlouhou a svým způsobem i hodně tajuplnou … alespoň co se počátků této stavby týče. Je totiž docela možné, že se původně jednalo o raně křesťanskou stavbu ze 6. století, která byla později přestavěna do podoby jednoduchého románského kostela. Za stávající podobu chrámu můžeme ovšem vděčit až roku 1258 a opatovi z Montmajour i biskupovi z Carpentras, kteří se o přestavbu kostela ve Venasque zasadili.
Ani tato podoba však nebyla zcela konečná, protože kostel byl ještě částečně stavebně upraven v průběhu 17. a 18. století. Přesto se i dnes víceméně stále jedná o impozantní sakrální stavbu v románsko – gotickém stylu. Za její hlavní zvláštnost je považován fakt, že kostel je sice orientován chórem k východu, ale jeho apsida není v ose lodi. Údajně se jedná o symbolickou podobu - na kříži skloněné – hlavy Krista. Pravděpodobnější je však to, že vše vzniklo v rámci stavebních úprav, kdy byla ve 13. století do podoby chrámu začleněna původní budova ze 6. století.
Pozoruhodná je rovněž stupňovitá zvonice, elegantní masivní architektura na čtvercovém půdorysu se zajímavými rohovými chrliči. Upoutá jistě i zastřešení kamennými deskami, což je v této lokalitě – díky velkému množství kamenolomů – poměrně běžné. Celý chrám tak působí velmi harmonicky a jednotně.
Vstup do chrámu umožňují dva portály; ten hlavní je románský a pochází z 13. století, boční pak vznikl v průběhu století osmnáctého a je již v podstatě standardně barokní. Na románském portálu stojí za povšimnutí zejména dvojice postranních sloupků spojených archivoltami a jejich hlavice, které zdobí stylizované listy, orlice a poškozená lidská tvář. V současné době se však do kostela vstupuje bočním – v tomto případě jižním – portálem, který charakterizuje takřka klasicistní trojúhelníkový tympanon a vrcholová soška Panny Marie, umístěná v nice.
Vstup do tohoto opravdu velmi zajímavého kostela je bezplatný a kromě několika konkrétních uměleckých děl je zde fotografování povoleno.