Putování po Českomoravském pomezí
Z autobusového nádraží ve Svitavách nás povede značení naučné stezky (NS). První zastávka je v parku Jana Palacha u býv. Langrovy vily z let 1890-92. V parku je kromě sochy Mateřské lásky a památníku Oskara Schindlera ještě pozoruhodný, 115 let starý dub letní červenolistý.
Z parku pokračujeme Poličskou ul. a zanedlouho odbočíme vpravo kolem zahrádek. Přes pole a podél lesa dojdeme k železniční trati ze Svitav do Poličky a za ní brzy staneme u tzv. Sluneční studánky. Na okraji lesa po asfaltové silničce vystoupáme na Javornický hřeben. Lesní cestou vleno nás značky přivedou k výhledovému místu u sv. Trojice nedaleko obce Ostrý Kámen. Odtud lesem pozvolna vystoupáme k rozcestí Na Stráni. Z panelu NS se dozvíme něco o historii hraničních kamenů, kolem kterých budeme v průběhu další cesty procházet. Pocházejí z let 1751-54 a označují někdejší hranici mezi Čechami a Moravou. Řada těchto historických hraničníků je však dnes ukradena či poškozena nebo povalena; do budoucna se tak patrně vůbec nezachovají. Při sestupu do obce Kukle, jejíž počátky se datují do 17. stol., pohlédneme do krajiny směrem ke Svitavům a zastavení NS č. 7 se seznámíme s průběhem rakousko - pruské bitvy z r. 1866.
Za silnicí pokračujeme lesem k pramenům řeky Svitavy. K hlavnímu pramenu řeky je nutno projít vyšlapanou pěšinou. Nutno dodat, že tabulka s textem „Zde počíná svůj tok řeka Svitava“ a hrníček s logem České televize, jež zde zanechal herec a moderátor pořadu „Zpět k pramenům“ Luděk Munzar, tu již není… Po trase naučné stezky "K pramenům Svitavy“ zanedlouho dorazíme k rybníku Rosnička, kde se můžeme občerstvit. Do Svitav nás od Rosničky dovede modrá TZ; nejprve kolem zahrádek a později městskou zástavbou. K dalšímu občerstvení lze využít některou z řady svitavských restaurací.