TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 597 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 402 995,- odměny za články
 Moje oblíbené
Tipy a novinky Chaty a chalupy KolínChaty a chalupy  Mapa Kolín
Dominantou města je Bartolomějské návrší. Mezi další zajímavosti patří neorenesanční radnice a Jeruzalém na Labi – kolínský židovský klenot. Navštívit můžete bývalé židovské ghetto, synagogu a unikátní starý židovský hřbitov. Rozhledna Vodárna a projížďka nejstarší polabskou řepařskou drážkou jsou oblíbené výletní cíle rodin s dětmi. Nezapomeňte navštívit také mezinárodní festival dechové hudby Kmochův KolínVíce v příspěvku Město Kolín.
TIP:
 Trasy Kolín (10)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Směřujeme na severovýchod republiky – 1. den – Úvaly-pivovar Libertas, Český Brod-procházka historickým městem, jezero Sadská (bývalá pískovna)

Cestopisy

Základní kámen pivovaru Libertas - takhle mi to fotilo bez ručního zásahu
Pivovar Libertas

Z Plzně většinou vyrážíme na západ, jih a sever, ale východ, resp. severovýchod vždy nějak míjíme. Vloni v létě jsme se rozhodli to napravit. Když trasu plánuji, vždycky si zadám výchozí a cílové místo a trasu upravuji podle rozhleden a pivovarů - ty samozřejmě nesmíme minout. Jenže jich je tam tolik, že jsme zjistili, že se to vše za měsíc zvládnout nedá. Je nutné to rozdělit a něco si nechat i na příští rok.
Plánování bylo docela složité, protože kromě rozhleden samozřejmě chceme navštívit i řadu dalších krásných míst naší republiky. A protože se budeme pohybovat v chráněných krajinných oblastech, nepůjde jen tak zajet na kraj lesa a tam v dodávce přespat. Snažila jsem se tedy hledat i místa, kde by se přespat snad nechalo. Je pravda, že často to podle mapy vypadá dobře, ale nakonec to nevyjde, ale to už je riziko těchto našich výletů. Však ono to nějak dopadne.
Po zkušenosti z dřívějších dob jsem do plánu sepsala i přírodní koupaliště, v jejichž blízkosti se budeme pohybovat. Tam často bývají parkoviště, navíc koupačka po výletech je úplně ideální. Poznamenala jsem si na trase i prameny a studánky, kde bychom si mohli nabrat vodu alespoň užitkovou. Někdy s tím máme trochu problém. Tentokrát máme program dost nabitý, tak ať se nezdržujeme věcmi, které lze dopředu naplánovat. A protože tam je i dost turistiky, bude potřeba i dost vody na spláchnutí prachu a potu.

Čtvrtek 20. 8. 2020
Z domova vyjíždíme okolo půl jedenácté, což je na nás docela dobrý čas. Jsme spokojeni.
Když jsme se začátkem měsíce vraceli ze severních Čech, měli jsme čím dál větší problémy s autozásuvkou. Chladící taška nám vyhazovala pojistky. Protože jsme minulý týden hlídali vnoučata, nebyl čas se tím zabírat. Jen jsme zjistili, že taška je v pořádku. Autoelektrikář čas neměl, aby se na to podíval. Nakoupili jsme tedy zásobu pojistek a naivně doufali, že problém bude částečně způsobený i horkým počasím, které v té době panovalo.
Pojistky jsem zabalila do některé z tašek – samozřejmě jsem mezitím zapomněla do které. Před domem nechceme dělat divadlo, zastavujeme až později na vzdálenějším parkovišti. Jen jsme je vyměnili, ozvala se rána a ze zásuvky se zakouřilo. To už bylo jasné, že je problém v autě a že chladit nebudeme. Tašku máme z domova nachlazenou, dobře zaizolovanou v dřevěné bedně s polystyrénem. Ještě jsme molitanem ucpali větrací otvory. Naštěstí se má ochladit. Tak snad se nám jídlo nezkazí.
Zásadně nejezdíme po dálnici, takže do Prahy jedeme po staré silnici. Trvá to déle, ale je to příjemnější. Až na to, že přes Mýto je cesta uzavřená, musíme to objet přes Žebrák. Ale nám to nevadí, času máme dost. Tudy jsme dlouho nejeli, tak si cestu užíváme. Praha naštěstí nebyla ucpaná, přes Barrandovský most a po městském okruhu to až na jednu malou výjimku docela pěkně jelo.
 
Z městského okruhu vyjíždíme směr Kolín. První zastávku máme naplánovanou v Úvalech. K tamější rozhledně nemíříme – tam jsme byli na jaře 2018. Na východním okraji města byl však 28. září 2019 slavnostně otevřen akciový pivovar Libertas. Montovanou ocelovou halu pivovaru postavili na místě bývalé betonárky. Základní kámen byl položen 22. prosince 2018. Výčep otevírají v 15 hodin, máme tedy ještě půl hodiny času. To je tak akorát popojet o kousek dál ke hřbitovu a tam si ohřát oběd.
Pár minut po 15. hodině zastavujeme u pivovaru. Je tu velké parkoviště i velké venkovní posezení. Uvnitř je snad celá stěna vyzdobená historickými plechovými vývěsními pivními tabulemi. Točí tu asi 5 druhů piv. Chvíli váháme, co s sebou koupit. Nakonec jsem si vybrala spodně kvašenou osmičku Bohemian Beer - na moji dnu je to jedinečné řešení. Ota si dal klasickou dvanáctku Bohemian Lager a shodli jsme se ještě na svrchně kvašené jedenáctce APA. Vše mají v dvoulitrových lahvích. Etikety zatím bohužel nemají, ale nový tácek Ota získal.
Dnes se nám smůla lepí na paty. Když jsem vytáhla foťák, abych vyfotila zajímavě vyzdobený interiér, objektiv se mi pořádně neotevřel. Musela jsem mu ručně pomoct. Přece takhle nemůžu všechny následující dny fotit. Už vidím, že si budu muset někde sehnat nový.
Bude nějaká možnost hned na první zastávce v Českém Brodě, významném historickém městě? Spojíme příjemné s užitečným. Trochu se protáhneme a ještě si prohlédneme něco zajímavého.
Trhovou osadu na řece Šembera založil pravděpodobně pražský biskup Jan I. v letech 1134 – 1139. Tudy vedla Trstenická stezka, která spojovala Prahu s jižní a východní Evropou. Na město byla povýšena r. 1268 s právem postavit si hradby. Trhy byly povoleny r. 1289. R. 1437 ho dokonce král Zikmund Lucemburský povýšil na královské město – od té doby má i svůj dnešní znak. Slibný hospodářský vývoj narušily požáry a samozřejmě i vše ničící třicetiletá válka. Od r. 1990 je historické jádro městskou památkovou zónou.
Zdarma parkujeme na záchytném parkovišti v Suvorovově ulici. Do centra jsme to měli jen dva bloky. Na náměstí Arnošta z Pardubic jsme nejdřív zahlédli kopii barokního sousoší Svaté Rodiny. Originál z let 1722 – 23 je uložen v Podlipanském muzeu.
Přibližně uprostřed náměstí stojí budova bývalé staré radnice, která byla postavena pravděpodobně již koncem 14. století. Podle písemné zprávy z r. 1402 patří mezi nejstarší radnice u nás. R. 1547 byla přestavěna renesančně a po požáru města byla v letech 1741 – 1743 přestavěna barokně. R. 1849 ji město předalo okresnímu soudu. Nyní je kulturním centrem, kde je i infocentrum.
V severovýchodní části tohoto náměstí je kostel sv. Gotharda se samostatnou zvonicí. Jednolodní románský kostelík byl postaven r. 1136, tedy při založení osady. Jeho zbytky – pískovcové kvádry se zachovaly v sakristii. Současný kostel byl postaven r. 1350. Již během 14. století byl rozšiřován. Po požárech byl opraven ve stylu pozdní gotiky, v 17. století následovaly pozdně renesanční úpravy a v letech 1765–1776 barokní přestavba. V této podobě se nám kostel dochoval do současné doby. Kdy byla vedle kostela postavena zvonice se přesně neví. Byla zničena při vypálení kostela r. 1421. Ta současná kamenná 40 metrů vysoká renesanční zvonice byla postavena v letech 1578–1585. Tehdy stála v rohu hřbitova a až do 2. pol. 18. století měla cibulovou báň s lucernou. Před kostelem je výklenková kaplička s pískovcovou sochou sv. Jana Nepomuckého, kterou nechala z vlastních prostředků postavit r. 1900 manželka zdejšího starosty.
Je krásné počasí, pro focení naprosto ideální. Ještě párkrát jsem musela objektivu rukou pomoct a trnula hrůzou, kdy už nepůjde ani tohle. Najednou se foťák umoudřil a chová se konečně normálně. Na jak dlouho? To uvidím. Třeba tam bylo jen nějaké smítko a už to bude dobré. Nákup se tedy odkládá. Stejně tu není žádná možnost.
Z náměstí pokračujeme vpravo k hradbám a Kouřimské bráně. Kamenné hradby z velkých kusů permokarbonského červeného pískovce nahradily v letech 1343 — 1364 starší dřevěné opevnění. Po třicetileté válce r. 1656 bylo barokně upraveno. Do dnešní doby se dochovaly hradby na jižní, jihovýchodní a západní straně původního města i se dvěma baštami a jednou fortnou. Ze tří bran (Pražská, Kouřimská a Liblická) zbylo pouze pozdně barokní předbraní Kouřimské brány s deskou se znaky Svaté říše římské a královského města a s tabulkou s monogramem Leopolda I. a reliéfem císařské koruny.
Obcházíme hradby a ulicí Krále Jiřího se vracíme do centra. Abychom nešli stejnou cestou, u zvonice odbočujeme vpravo a pokračujeme přes Husovo náměstí. Tam jsou dva původně gotické domy s původními kamennými portály – ten významnější je z doby před r. 1421. Po požáru byl r. 1741 prakticky znovu postaven a po barokní přestavbě r. 1743  je v něm děkanství. V 18. století byl zvýšen o jedno patro. Na konci 19. století byla starší barokní omítka nahrazena novorenesanční fasádou. Děkanství je tam stále.
Na protější straně náměstí je budova základní školy, která byla r. 1863 postavena na místě zbořených středověkých jatek jako čtyřtřídní škola. Dnes tam jsou 3. a 4. třídy.
Na konci náměstí je vpravo novorenesanční budova radnice, která byla postavena v letech 1897 - 98 jako Občanská záložna. Ta tam měla sídlo do r. 1948.
Za rohem v Tyršově ulici je sokolovna, která byla postavena r. 1884 a přistavěna v 70. letech 20. století.
Nová radnice je na rohu náměstí Arnošta z Pardubic a Suvorovovy ulice. Vznikla spojením dvou středověkých gotických domů. V tom pravém byla od konce 15. století Královská hospoda – byla to nejhonosnější budova ve městě, kde se ubytovávaly vzácné šlechtické i královské návštěvy při cestě do Vídně nebo Kutné Hory. Dne 28. 1. 1800 zde nocoval i A. V. Suvorov, když se vracel domů po slavných vítězstvích. Původní kamenné znamení Habsburský dvouhlavý orel je uložen v muzeu. Po zrušení hospody r. 1920 zde krátký čas sídlilo gymnázium a také městský úřad (s přestávkou v letech 1960 – 2000).
Na parkovišti nás zaujala nedaleká dřevěná stavba. Jdeme se tam – do Jiráskových sadů ještě podívat. Park byl založen r. 1910 na místě zrušeného hřbitova. Z dřívější doby zde zůstal renesanční hřbitovní jednolodní kostel Nejsvětější Trojice, který tu byl postaven r. 1560, když byl zrušen hřbitov v centru města u kostela sv. Gotharda. Zajímavostí je vlevo od vchodu zastřešená kamenná kazatelna. Ta byla přistavěna r. 1585 ve stylu saské renesance. Vedle kostela stojí nízká čtyřboká zvonice pravděpodobně z r. 1571 s dřevěným (dříve hrázděným) patrem. V době svého vzniku plnila funkci márnice. Vstup do tohoto areálu je brankou se zvoničkou. Byla postavena r. 1953 při přestavbě kostela pro potřeby Českobratrské církve evangelické.
V parku byl r. 1921 umístěn tzv. Husův kámen – 280 kg těžký žulový kámen s bronzovým reliéfem M. J. Husa. R. 1928 tam byl postaven Pomník úpravy sadů - také zvaný pamětní Kámen republiky. Je na něm reliéf T. G. Masaryka a státní znak. Je připomínkou 10. výročí samostatnosti našeho státu a současně i rekonstrukce parku.
Je hrozné horko, nikam jinam se nám jít už nechce. Navíc si myslíme, že vše zajímavé jsme už viděli. Jenže jsme netušili, že nedaleko – za řekou je v historické budově obnovena činnost pivovaru. Pivo se tady vařilo v mnoha měšťanských domech již na přelomu 13. a 14. století. V 15. a 16. století se město stalo pivovarnickou velmocí. V 16. století se vařilo již v 8 až 10 větších pivovarech. Během třicetileté války došlo k omezení vaření piva. Obecní pivovar zřízený r. 1654 nenavázal na starou tradici - neprosperoval, vařil špatné pivo. R. 1864 si pivovar na dnešním Husovo náměstí postavil na pozemku ve vytěženém lomu na kámen nové ležácké sklepy. Nový pivovar byl vedle postaven v letech 1884 – 1885. Byl poháněn párou a prosperoval – až do 2. světové války. Po znárodnění byl postupně likvidován, až byl r. 1968 zcela uzavřen. Vyráběly se zde psí konzervy, většina prostor fungovala jako skladiště. Výrobní zařízení bylo rozkradeno a budovy se rychle rozpadaly.
Na poč. 90. let ze zdí objektu rostou stromy. Takhle vypadající areál r. 1994 koupila společnost NOVETA - Pivovar Český Brod, s.r.o. a pustila se do oprav. Po 50 letech - dne 17. 12. 2018 uvařila první zkušební várku českobrodského piva. Nyní se v pivovaru nechá koupit sudové a lahvové pivo, točí ho v některých českobrodských restauracích. Tak snad sem někdy zajedeme, abychom mohli posoudit kvalitu tohoto piva. Snad problémy během koronavirové pandemie zvládne a nezanikne.
Protože o pivovaru nevíme, odjíždíme. Máme žízeň a už nechceme nic dělat. Do svých poznámek jsem si zapsala, že ke koupání a snad i na spaní by mohlo být vhodné jezero Sadská – bývalá pískovna. Písek se zde těžil v letech 1972 - 1992.  Od té doby je oblíbeným místem ke koupání. Směřujeme tam. Odbočujeme k němu ve stejnojmenném městě. Parkuje se na velké louce. U vjezdu je napsáno, že se tu nesmí stanovat a že tu nesmějí volně pobíhat psi. Že by se tu nesmělo spát v autě se nepíše. To je to, co potřebujeme.
Vyhlédli jsme si pěkné místečko, dali každý trochu svého piva a jdeme k jezeru. Jsou tu nádherné písečné pláže, je tu dokonce i možnost občerstvení, i když to nepotřebujeme. Voda je čistá, dokonce i teplá, ale stále ještě osvěžující. Takový závěr dne se nám líbil. Pěkně jsme si zaplavali a dali si večeři z vlastních zásob. Jen s křesílky zatím neprovokujeme. Je tu stále dost lidí a u kiosku stáli policajti.
Zatím povlékám naše polní lůžka, uklízím oblečení, jídlo a další drobnosti, aby to zabralo co nejméně místa a bylo to po ruce, když se to bude potřebovat. Stejně však občas něco hledám. K večeru začínají kousat komáři. Raději zalézáme dovnitř. Ještě chvíli posloucháme rádio, mezitím i policajti odjeli. Zjišťujeme, že v dalších třech autech se také chystají na spaní. Tak nás snad nikdo nevyžene a do zítra tu v pohodě vydržíme..
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.074, 14.861)
Poslední aktualizace: 9.1.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Český Brod

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,5km od místa

Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 1. den – Úvaly-pivovar Libertas, Český Brod-procházka historickým městem, jezero Sadská (bývalá pískovna)

Český Brod-opevnění a předbraní Kouřímské brány
Český Brod-opevnění a předbraní Kouřímské brány
Hradby
Dřevěná kolová hradba Českého Brodu, původně Biskupského Brodu, byla za podpory arcibiskupa Arnošta z Pardubic nahrazena v letech 1343-1364 kamennou hradbou se třemi bránami: Pražskou, Kouřimskou a Liblickou a dvě…
0.4km
více »
Český Brod-barokní sousoší Svaté Rodiny
Český Brod-barokní sousoší Svaté Rodiny
Socha
Na náměstí Arnošta z Pardubic v Českém Brodu se nachází barokního sousoší Svaté Rodiny. Originál barokního sousoší Svaté Rodiny byl zhotoven Janem Jiřím Šlanzovským v letech 1722-23. Zchátralé sousoší bylo v 90. l…
0.4km
více »
Český Brod-gotické sklepy a podzemní chodby
Český Brod-gotické sklepy a podzemní chodby
Dům, budova
Při budování města Českého Brodu, bylo od začátku zároveň s budovami na povrchu budováno také podzemí se spojovacími chodbami mezi jednotlivými domy a skladovacími prostory, které měly také obranný význam. Podzemn…
0.4km
více »
Český Brod
Český Brod
Město
Český Brod leží ve středočeském kraji, východně od Prahy. Městem prochází železniční koridor z Prahy do Olomouce. Severním směrem od města je mírný kopcovitý terén středního Polabí, nejvýše položeným místem nad …
0.5km
více »
6.10. Beseda Jiřího Kolbaby v Českém Brodě: Fotografie na cestách - splněný sen
6.10. Beseda Jiřího Kolbaby v Českém Brodě: Fotografie na cestách - splněný sen
Tipy a novinky
Cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba navštíví se svojí diashow Český Brod!Akce se uskuteč…
0.5km
více »
Český Brod - pomník Prokopa Holého
Český Brod - pomník Prokopa Holého
Pomník
Pomník Prokopa Holého stojí v severozápadní části Husova náměstí. Podle návrhu akademického sochaře Karla Opatrného ho v letech 1908 až 1910 zhotovili bratři Ducháčkové z Podhorního Újezda u Hořic.Podstavec měří 7,8 m × 6,5 m, výška pomn…
0.5km
více »
Nová radnice v Českém Brodě
Nová radnice v Českém Brodě
Radnice
Budova nové radnice v Českém Brodě byla původně postavena v letech 1897-98 v novorenesančním slohu jako občanská záložna a tomuto účelu sloužila až do roku 1948. Stojí na Husově náměstí, před ní se nedá přehlédnou…
0.5km
více »
Český Brod - Sadská - Poděbrady
Český Brod - Sadská - Poděbrady
Trasa
Trasa je čtvrtou částí a první částí druhého dne našeho cyklovýletu po stopách F.L.Věka, který jsme absolvovali v polovině června 2012. (předchozí část je na https://www.turistika.cz/trasy/bechovice-uvaly-cesky-br…
1.4km
více »
Pečení chleba v obci Štolmíř
Pečení chleba v obci Štolmíř
Tipy na výlet
v sobotu 22. 7. 2016 jsme zavítali do obce Štolmíř, abychom ochutnali čerstvý chléb přímo z chlebové pece. Šlo o příjemnou časově nenáročnou událost, kterou jsm…
2.3km
více »
Návštěva zajímavého místa - obec Štolmíř, kostel sv. Havla a chlebová pec
Návštěva zajímavého místa - obec Štolmíř, kostel sv. Havla a chlebová pec
Cestopisy
Obec Štolmíř, kostel sv. Havla a chlebová pec...Dlouho jsem se chtěla podívat do obce Štolmíře, která patří k Českému Brodu. V této obci se nachází zajímavý kostel, který by potřeboval značnou finanční injekci, aby se mohl opravit, ale nejen ten stojí za skouknutí... Ale začnu od začátku, aby jste si mohli udělat představu...Nedaleko města Český Brod se nachází asi 2 km vzdálen…
2.3km
více »
Obec Štolmíř a záchrana významné architektonické památky kostela sv. Havla
Obec Štolmíř a záchrana významné architektonické památky kostela sv. Havla
Osada
Osada Štolmíř je nedaleko Českého Brodu a vlastně spadá pod něj. Je od něj vzdálená jen 2 km. Dlouho jsem se tam vypravovala, ale je to dost daleko ode mě a já jsem již částečně omezená při chůzi, neboť chodím s franc. holemi. A tak mě tam vzal syn vozem. Osada Štolmíř na sebe již zdaleka upoutává kostelem sv. Havla, i když svojí vizáží dává znát, že nutně potřebuje opravu. Je …
2.3km
více »
Tuchoraz
Tuchoraz
Tvrz
Tvrz je dominantou obce Tuchoraz na Kolínsku ve Středočeském kraji. Z tvrze se kromě části ohradní zdi, trosek paláce a sklepa dochovala téměř v původní podobě mohutná hranolová věž se schodišťovým přístavkem a …
2.7km
více »
Tuchoráz-tvrz
Tuchoráz-tvrz
Tvrz
Obec Tuchoráz s tvrzí se nachází 3 km jižně od Českého Brodu v okrese Kolín. Nejstarší zmínka o Tuchorázi je z r. 1295, kdy se uvádí Lutoš z Tuchoráze a jeho tři synové. Ve staroměstské soudní knize v r. 1362 je…
2.8km
více »
Tuchoraz
Tuchoraz
Tipy na výlet
Vlakem z Masarykova nádraží dojedeme do Českého Brodu (linka S1 směrem na Kolín). V historické krajině na jih od Českého Brodu navštívíme gotickou věž tvrze v Tuchorazi (zatím nepřístupná), románskou baziliku v so…
2.9km
více »
Tismice
Tismice
Vesnice
Tismice se rozprostírají v okrese Kolín, v prostředí se spoustou přírodních zajímavostí a krás, s místy vhodnými k odpočinku, ale také k výšlapům, procházkám a sportovním aktivitám. Co se týče kulturních pamětih…
3km
více »
Tismice- románská památka
Tismice- románská památka
Kostel
Tismice, poprvé připomínané v roce 1295, vznikly na křižovatce důležitých cest jihozápadně od Českého Brodu. Stáří obce, sahající hluboko před rok prvního písemného zápisu, dokládá zejména zdejší trojlodní románsk…
3km
více »
Tismice - PkP
Tismice - PkP
Cestopisy
Tismice jsou na první pohled obyčejná nevelká vesnice nedaleko Českého Brodu, ale na druhý pohled tady objevíme zcela unikátní historickou památku - poutní románskou baziliku Nanebevzetí Panny Marie z konce 12. st…
3.2km
více »
Bylandia - zábava pro celou rodinu
Bylandia - zábava pro celou rodinu
ZOO
Rodinný zábavní park Bylandia se nachází v obci Bylany nedaleko Českého Brodu v areálu bývalé Trojanovské tvrze.Park byl otevřen v roce 2022 a jeho největším lákadlem je zoopark s více jak 150 zvířaty. Součástí pa…
3.4km
více »
Rostoklaty
Rostoklaty
Vesnice
Obec Rostoklaty se rozkládá na západě okresu Kolín, 4 km západně od Českého Brodu a 30 km východně od centra Prahy. Žije zde 528 obyvatel a katastrální výměra obce je 7,02 km čtverečních.První písemná …
4.1km
více »
Kounice – historie, zámek, pivovary
Kounice – historie, zámek, pivovary
Tipy na výlet
Pomalu se přesouváme z Plzně do Broumova. Máme na to tři dny, vlastně už jen dva, ale cestou stíháme i další věci, jako např. minipivovary. Rádi ochutnáváme nová piva a tak toho musíme využít. Jeden pivovar je tady ve starém zámeckém pivovaru. Kounice jsou městys, který leží zhruba 30 km na východ od centra Prahy, necelé 4 km na jih od dálnice Praha – Brno (sjezd č. 18). Patří …
4.2km
více »
Kounice
Kounice
Zámek
Architektonicky hodnotný zámek se nachází ve vsi Kounice na Nymbursku ve Středočeském kraji. Zámek je dvoupatrový čtyřkřídlý objekt uzavírající obdélné nádvoří, na jehož jižní straně je arkádová chodba. Cenný je…
4.3km
více »
Přehvozdí
Přehvozdí
Vesnice
Malebná vesnice Přehvozdí se nachází 7 km od Kostelce nad Černými lesy. Poetické jméno obce vzniklo díky lesům, které se rozprostíraly a dodnes rozprostírají kolem. Táhnou se přes Kostelec nad Černými lesy až k ře…
4.7km
více »
Zřícenina kaple Povýšení sv. kříže
Zřícenina kaple Povýšení sv. kříže
Zřícenina
Barokní Kaple Povýšení sv. Kříže byla postavena roku 1714 na Vršku u Vestce (Kreuzberg), který se nachází v bezprostřední blízkosti dálnice D11 Praha - Hradec…
7.6km
více »
Tvrz ve Vyšehořovicích
Tvrz ve Vyšehořovicích
Tvrz
Tvrz je v současné podobě jen polozřícený rozlehlý, téměř čtvercový areál, obehnaný zdí a renesanční atikou. Uvnitř nalezneme zbytek paláce, místo po zbořené věži a zbytky renesančních…
8.3km
více »
Kostelec nad Černými Lesy
Kostelec nad Černými Lesy
Zámek
Renesanční zámek se nachází v Kostelci nad Černými lesy na Kolínsku ve Středočeském kraji. Jádrem rozsáhlého zámeckého areálu je čtyřkřídlý dvoupatrový objekt uzavírající nádvoří, v nárožích doplněný o polygonální věže, obklopený příkopem a valem. Krytá chodba spojuje zámek s goticko-renesanční zámeckou kaplí sv. Vojtěcha z let 1568 ? 1569 s původním hodnotným zařízením.…
8.3km
více »
Výlet na tradiční řemeslný trh v Kostelci nad Černými lesy
Výlet na tradiční řemeslný trh v Kostelci nad Černými lesy
Tipy na výlet
Jedeme do Kostelce nad Černými lesy autem (odkukoliv) nebo z Prahy autobusem PID (tj. pražská integrovaná doprava) číslo 381 nebo číslo 387 ze stanice metra Depo Hostivař (trasa A). Tato autobusová Doprava bude v …
8.5km
více »
Výlet na Černokostelecké keramické trhy
Výlet na Černokostelecké keramické trhy
Tipy na výlet
Chci vás pozvat na výlet na Černokostelecké keramické trhy, které se konají v sobotu 29. května 2010 v Kostelci nad Černými lesy a mají zde opravdu dlouholetou tradici. Konají se už hodnou řádku let vždy poslední …
8.5km
více »
Kostelec nad Černými Lesy
Kostelec nad Černými Lesy
Městečko
Kostelec nad Černými Lesy leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Město se rozkládá v zalesněné oblasti zvané Černý Les. Jihozápadním směrem od města je vybudováno několik rybníků. Tyto vodní ploch…
8.6km
více »
Čelákovice
Čelákovice
Město
Čelákovice leží ve Středních Čechách, východně od Prahy. Město se rozkládá na levém břehu řeky Labe. Městem prochází železniční trať vedoucí z Prahy do Nymburka. Čelákovice jsou v jižní části Jizerské Tabule. Seve…
12.2km
více »