Loading...
Úvod
Když se řekne Thajsko, vybaví se vám hlavně jedno slovo – exotika. Pod tímto pojmem se skrývá spousta různých zajímavých věcí, na které byste u nás nejspíše nenarazili. I když díky globalizaci určitě víte, co to je thajská masáž, nebo například to, že i tato oblast má i přes nespornou turistickou atraktivitu i svá výrazná negativa a problémy. Myslíte si snad, že je tato země pro vás příliš vzdálená, než abyste se do ní mohli podívat? Omyl. Já vás do této země zavedu a nebudete potřebovat ani mapu, spoustu času a dokonce ani peníze na letenku. Bohatě si vystačíte se svou fantazií. V této seminární práci bych se spíše chtěla zaměřit na věci, které by vás popřípadě mohly zajímat jako turisty, přesto nevynechám ani stručnou charakteristiku. Takže se můžete těšit například i na thajskou kuchyni, Bangkok, thajštinu a v neposlední řadě i v méně pozitivním slova smyslu na tsunami, drogy a sexuální turistiku. Vítejte na palubě, naše loď právě vyplouvá.
Obecně o Thajsku
Základní údaje
Thajské království
ราชอาณาจักรไทย
Ratcha Anachak Thai
hlavní město: Bangkok (Krung Thep Maha)
Rozloha: 513 115 km² (49. na světě)
Nejvyšší bod: Doi Inthanon (2 576 m n. m.)
Časové pásmo: +7
Počet obyvatel: 65 444 371 (19. na světě, odhad 2005)
Hustota zalidnění: 126 obyvatel/km² (80. na světě)
Jazyk: thajština (úřední jazyk), angličtina, čínština, malajština
Náboženství: buddhismus 94 %, islám 4 %, křesťanství
Státní zřízení: království
Vznik: r. 1238 (vyčlenění z Khmerské říše)
Král: Ráma IX. Bhumiphol Adulyadej
Premiér: Apchisit Vedžadžív
Měna: baht (THB)
MPZ: T
Telefonní předvolba: +66
Národní TLD: .th 1)
Geografické údaje
Thajsko je přímořský stát Jihovýchodní Asie ležící na pobřeží Indického oceánu. Hraničí s těmito státy: Myanmar, Laos, Kambodža a Malajsie. Je spojeno s Tichým (Jihočínské moře) a Indickým oceánem (Andamanské moře). Na Západní pobřeží zasahuje teplý Monzunový proud. Na většině území se nachází tropické deštné lesy. Z hlediska geologického se Thajsko nachází severovýchodně od hranice Eurasijské a Indicko-Australské litosférické desky. V této oblasti dochází k zemětřesení a sopečné činnosti, které významně ovlivňují nejen Thajsko.
Nejvýznamnějšími nerostnými surovinami jsou ropa, zemní plyn, hnědé uhlí, olovo, zinek, mangan a cín. Z průmyslových odvětví převažují strojírenský, metalurgický, textilní a potravinářský průmysl. Zemědělství je orientováno především na pěstování rýže, která je hlavním vývozním artiklem v oblasti plodin. Dále se zde také pěstuje kukuřice, maniok, luštěniny, ovoce, zelenina i čajovník a kaučuk. Významným je i chov dobytka, drůbeže a rybolov. Thajsko se postupem času přeorientovalo z exportu textilních a potravinářských výrobků na vývoz výrobků elektronických a elektrotechnických. To je jeden z náznaků, že se Thajsko pomalu začalo zařazovat mezi Asijské tygry. Převážná část obyvatel je ale stále zaměstnaná v zemědělství. Co je však jednoznačně pozitivní, je to, že nezaměstnanost je pouze 1,2% (údaj z roku 2008). Ve srovnání s ČR je to pětkrát méně.
Zážitky z Thajska
Ostrov v Thajském zálivu
Jedním z našich cílů bude jeden z nejznámějších thajských ostrovů Koh Samui. Zmínka o tomto ostrově padla i ve filmu Fotr je lotr, kdy Jean Reno coby otec koupil své dceři jako svatební dar zájezd právě na Koh Samui. Na tento ostrov se dostanete letecky, nachází se asi hodinu cesty letadlem z Bangkoku. V hlavním městě si ovšem musíte dát pozor, abyste vůbec odletěli tam, kam plánujete, neboť na vnitrostátním letišti, které by se dalo popsat jako stará „komunistická“ budova, panuje poněkud zmatek. A pokud se smíříte i s tím, že vaše letadlo má místo turbín obyčejné vrtule, tak vás už do odletu nic jiného nepřekvapí.
Koh Samui je ostrov s pohádkovými plážemi, který je díky své poloze chráněn před tsunami. Nejen díky tomuto faktu je častým cílem turistů. A není se čemu divit. I první pohled na místní letiště naznačuje, že se nacházíte v trochu jiném světě. Pár dřevěných kůlu, slaměná střecha a přistání téměř uprostřed divočiny.
Najít si taxi, které vás zaveze až k místu vašeho ubytování, není téměř žádný problém. Problém nastává až ve chvíli, kdy potřebujete nějakým způsobem přepravit třináct lidí. S tímto faktem má většina místních obyvatel docela problém, a to nejen v dopravě, ale i v restauraci. Představte si, že si každý objedná něco úplně jiného. To jste potom rádi, že vám bylo přineseno něco, co aspoň vzdáleně připomíná vaši objednávku. Ale vzhledem k faktu, že tento počet zákazníků někdy nezvládají ani české restaurace a že v Thajsku nejspíš nejsou zvyklí na zájezdy takových rozměrů, lze tento nedostatek téměř pominout.
Většinu ubytovacích kapacit zde provozují Evropané, proto je tato položka na vašem konečném účtu z dovolené jednou z nejdražších spolu s letenkou. Musím však zmínit, že můžete očekávat i patřičnou kvalitu. Budete bydlet v krásných „chatkách“ s výhledem přímo na moře, s klimatizací, vlastní ledničkou a v areálu se bude nacházet i bazén využitelný, když zrovna kvůli odlivu nebude dostatečná hloubka moře na plavání. Jakmile se ubytujete a během několika hodin či dní se aklimatizujete, můžete vyrazit prozkoumávat všechny exotické krásy, které se kolem vás nachází.
Thajština
S thajštinou se zde setkáte na každém rohu, přestože místní obyvatelé na vás budou mluvit anglicky. Pokud ovšem budete poslouchat rozhovor dvou Thajců, moc toho nepochytíte. Jedná se o úplně jiný jazyk, který je „nejvýznamnějším jazykem tajsko-kadajské jazykové rodiny, blízký laoštině.“2) Zapisuje se speciálním písmem indického původu starým asi 800 let. Skládá se ze 44 souhlásek a 48 samohlásek. zajímavostí je, že různá intonace slov úplně mění význam daného slova. Například s touto větou by si většina z nás nevěděla rady. Cituji: „Máj maj maj maj maj“ správně přeloženo znamená: „Nové dřevo není spáleno?“ 3) Pokud byste tento překladatelský oříšek dokonale zvládli, máte můj upřímný obdiv.
Místní lidé
Jistě vás napadne, že místní obyvatelé dodržují zcela jiné zvyky a tradice. Proto je vhodné se s nimi nejdříve seznámit, abyste předešli možným chybám, které by někdy mohly mít i negativní efekt na člověka, se kterým jednáte. Není zvykem se zdravit potřesením rukou, nýbrž spojením dlaní a úklonem. Obecně platí, že nejdříve zdraví mladší staršího a čím více se ukloníte, tím více dáváte najevo svou úctu. Nelekejte se, pokud vás někdo bude oslovovat pouze křestním jménem, před kterým se používá oslovení „khun“, což v překladu znamená pán, paní nebo slečna. Je to tak proto, že se v Thajsku začala příjmení používat teprve v poslední době a jsou většinou dlouhá a složitá.
Pro Thajce je typická tolerance, pohostinnost, úcta a umírněnost. Jestliže máte například nějaký problém, nemá smysl na někoho hlasitě křičet. Tyto projevy agrese nemají místní lidé rádi a mohli by si je vyložit i jako osobní urážku. V celé kultuře je hluboko zakořeněn buddhismus a uctívání královské rodiny. Za urážku Buddhy nebo královské rodiny byste mohli skončit i ve vězení nemluvě o nevraživých pohledech okolních lidí. Buddha a královská rodina je totiž nedotknutelná. Neměli byste například kreslit po bankovkách s portrétem krále a musíte stát, když zní thajská hymna. Pokud však nevíte, jak se máte konkrétně chovat a zda udělat nebo neudělat to či ono, měli byste sledovat okolní dav a tak se nepříjemným situacím ve většině případů úspěšně vyhnete.
Buddhistické památky
Naprosto většinovým náboženstvím je v Thajsku buddhismus (s výjimkou jihu, kde se setkáme ve větší míře i s islámem), proto tady skoro všude narazíte na nějakou buddhistickou památku. Lidé jsou svému náboženství velmi oddaní, proto se nedoporučuje zneuctívání památek a především Buddhy. Také byste měli vědět, jak se na těchto posvátných místech chovat. I tady existují určitá pravidla, stejně tak jako třeba v křesťanství, kdy vás v plavkách nepustí do kostela. Do chrámu nesmíte vstoupit v tričku a krátkých kalhotách nebo v jiném nevhodném oděvu a musíte si vyzout obuv. Buddhističtí mniši mají zákaz jakýmkoliv způsobem se dotknout ženy. Když chce žena dát mnichovi dar, musí tak učinit prostřednictvím nějakého muže.
Typickými prvky architektury jsou kromě chrámů i sochy Buddhy v nadživotní velikosti, ať už Buddha sedí, leží, jde anebo kráčí. Některé jsou dokonce i ze zlata. Je však zakázáno po těchto sochách lézt či je jakkoliv jinak zneuctívat. Stejně tak nesmíte šlápnout ani na téměř obyčejný zlomek malby Buddhy. Dále si můžete také všimnout i ozdobného využívání motivu draka nebo jiných mytologických postav.
Bangkok
Bangkok je místními obyvateli nazýván Krung Thep Maha. V češtině to znamená Město andělů. Bývá často také označován jako Benátky východu. Jen pro zajímavost se zde nachází 500 chrámů a svatyní, 200 mešit a 88 kostelů. Je to místo, kde se mísí tradiční thajská kultura a učení buddhismu společně s moderním životem rychle se rozvíjející země. Město má více než dvousetletou historii. Bylo založeno na východním břehu řeky Chao Phaya a později nahradilo město Thonburi nacházející se na západním břehu řeky na postu hlavního města. Král v té době chtěl především mít jistotu, že se ubrání možnému barmskému útoku, jehož hrozba následně po posílení siamského vlivu značně poklesla. I tak zůstal Bangkok hlavním městem a dnes je to významná křižovatka obchodních cest, a to doslova. V různých kanálech přepravují městem obchodníci čerstvou zeleninu a ovoce na tzv. plovoucí trh.
Nejznámějším chrámem v Bangkoku je Královský palác, který nechal roku 1782 postavit král Ráma I. Celý tento chrám se skládá z několika budov, má i své zahrady a obsahuje tolik kulturních památek, že by se někomu mohl zdát poněkud nepřehledný a malý. Celkový dojem je však naprosto úchvatný.
Thajská kuchyně
Pokud rádi jíte a objevujete nové pokrmy, pak je pro vás thajská kuchyně to pravé. Thajská kuchyně je známá svou ostrostí. Nemusí to být ale vždycky pravda. Pokrmy jsou dochuceny spoustou jiného různého koření, jako je bazalka, koriandr, ale také kokosovým mlékem apod. Pokrmy se připravují hlavně z rýže a většina masa jsou ryby a jiné mořské plody. Pokud nepatříte k milovníkům ryb, jistě si oblíbíte například chutné rizoto, které je uvařeno samozřejmě z rýže a dále je do něj přidáno kuřecí maso a vajíčka nebo jiné ingredience, podle konkrétní nabídky.
Dalo by se říct, že čím čistotněji daná restaurace nebo stánek s jídlem vypadá, tím mají pokrmy méně společného s pravou thajskou kuchyní. Nechci tím říct, že opravdové thajské pokrmy jsou připravovány v naprosto nehygienickém prostředí, ale to, že ve špičkové restauraci se setkáte spíše s drahými evropskými jídly, nehledě na to, že McDonalds tady uvidíte stejně často jako kdekoliv jinde na světě. Avšak není dobré podléhat nátlakům globalizace, mnohem lepší je proniknout do pravé thajské kuchyně plné neuvěřitelných chutí.
Někteří například tvrdí, že pečení červi chutnají jako mandle a jsou navíc i mnohem zdravější. Ale to bych já osobně raději nezkoušela stejně jako různé kobylky a podobně. Vše záleží jen na tom, kde se nacházejí vaše hranice chutí.
Fauna a flóra
Kromě pečených červů na tržišti se v Thajsku setkáte v mnohem pestřejší faunou i flórou. Typickým zvířetem je slon. Všude v okolí turistických destinací existují možnosti projet se přímo na slonovi a jiné sloní atrakce. Bílý slon je staré posvátné zvíře, zvíře, na němž již od 14. století jezdili králové. Bílý slon byl i na vlajce samotného Siamu a dodnes je stále uctíván.
Jestliže si myslíte, že početné kokosové palmy, které tady rostou, otrhávají domorodci, kteří po nich šplhají nebo na ně lezou po žebříku, budu vás muset vyvést z omylu. I zde se projevuje určitá lidská lenost a nadřazenost vůči jiným živočišným druhům. Lidé k trhání kokosů využívají opice. Opice vyleze na palmu a kokos shodí dolů a celé dny jenom trhá a trhá kokosy.
V Thajsku se nachází 80 národních parků, v nichž si můžete prohlédnout všechny krásy této nedotčené exotické přírody. Můžete pozorovat nepřeberné množství druhů papoušků i šelem. Místními atrakcemi jsou tygří a hlavně krokodýlí show, při nichž se krotitel nebojí strčit hlavu mezi čelisti tohoto nebezpečného zvířete. Jsou to vystoupení, která se líbí nejen dospělým ale i dětem.
Thajská masáž
Tento pojem je v Evropě všeobecné známý, přesto dochází k jistým mylným iluzím. Jednou z nich je, že thajská masáž je ekvivalentem pro erotickou masáž. Není tomu tak. Erotické masáže jsou poskytovány jen podnicích určených speciálně pro tuto činnost. Klasická thajská masáž zahrnuje více než dvouhodinové střídání různých masážních technik a jedná se o pravidelnou záležitost. Toto umění se předává z generace na generaci a dívky se jej učí už od dětství.
Problémy
Thajsko není dokonalá země, proto i tady se můžeme setkat s jistými problémy. V roce 2004 zasáhla Západní pobřeží vlna tsunami a zničila turistické místo Phuket. Thajsko se potýká i s chudobou. Obrázky domků vypadajících jako polorozpadlé chajdy ze dřeva nejsou ničím neobvyklým a lidé si zde musejí vydělávat i pracemi jako je namáhavé chození po plážích a prodávání kukuřice. Drogové problémy má Thajsko jakožto jedna ze zemí zlatého trojúhelníku na denním pořádku. Za pašování drog máte jistý pobyt v nechvalně známém thajském vězení, které se objevilo např. ve filmu Deník Bridget Jonesové 2. Většina turistů se tudíž raději neodváží si s drogami v Thajsku něco začínat. Někteří turisté si zde však jezdí doslova užívat do vyhlášených nočních erotických klubů, kterých je nejen v Bangkoku spousta a jsou snadno rozpoznatelné díky nepřehledným neonovým nápisům, obrázkům a svým názvům. Tento fakt je označován jako sexuální turistika a je s ním spojeno hlavně šíření nejen sexuálně přenosných onemocnění do Evropy i Ameriky. I díky tomu, že se Thajsko znatelně rozvíjí, se vláda i s podporou jiných organizací snaží tyto problémy určitým způsobem řešit. K tomu značně přispívají peníze získané z cestovního ruchu. A Thajsko si je zajisté za své krásy zaslouží.
Citace a zdroje
1) http://cs.wikipedia.org/wiki/Thajsko – 15. 10. 2009, 14:56
Školní atlas světa, 2007
Nový atlas světa, 1998
http://www.thajsko.net/zeme_detail.php – 10. 11. 2009, 14:25
http://www.thajsko.com/ – 10. 11. 2009, 14:32
2) http://cs.wikipedia.org/wiki/Thajština – 10. 11. 2009, 15:37
http://cs.wikipedia.org/wiki/Thajština – 10. 11. 2009, 15:37
3) http://www.thajsko.com/jazyk/jazyk/jazyk.htm – 10. 11. 2009, 15:51
http://www.thajsko.com/pruvodce/provincie/bangkok/bangkok.htm – 10. 11. 2009, 16:48
http://www.thajsko.com/pruvodce/zajimavechramy/zajimavechramy.htm – 10. 11. 2009, 17:19