Siam Ocean World – Mořský svět Bangkok
Turistické cíle • ZOO a botanické zahrady • ZOO
Na co zajímavého se jít v Bangkoku podívat, když všechny hlavní památky už člověk viděl, tržiště má prošlé, moc z centra se mu nechce a kvůli paření a nabídce sexuálních služeb sem nepřijel? Co takhle oceanárium?
Dostat se k němu není vůbec problém – my jsme jeli z batůžkářské čtvrti Banglamphu rychlou loďkou po kanále, jinak k němu vede i metro a několik autobusových linek a v nejhorším taxík je jistota:-) Vždy se vystupuje na stanici Siam, Siam Center, Center Station (Siam), apod.
Siam Ocean World se nachází ve dvou podlažích velkého nákupního domu Siam Paragon a zdaleka to není jen akvárium, ale ohromný zábavně – naučný komplex, kde není absolutně problém strávit celý den. Cena vstupenky tomu také odpovídá – 900 bahtů (asi 450Kč), ale v žádném případě těch peněz zpětně nelitujeme. Možná, že dnes je nabídka atrakcí a služeb ještě o něco rozšířena, nás vstupenka opravňovala k prohlídce akvárií, projížďce po jedné z nádrží na lodi s proskleným dnem, tuším 15-minutové „fish massage“ (s nohama v kádi, kde speciální druh rybiček „okusuje“ odumřenou kůži), nákupu pop cornu a pití a návštěvě 4D kina. Někdo by asi řekl komerce – asi ano, my to však brali spíše jako příjemný bonus k prohlídce akvárií a možnost si aspoň vyzkoušet něco nového.
Hlavní a nejzajímavější část Siam Ocean World jsou jednoznačně akvária s nejrůznějšími živočichy – s trochou nadsázky lze říct, že kromě velryby tu najdete skoro všechno:-) Celé oceanárium je rozděleno do několika hlavních expozic podle zeměpisného určení, jako například ohromné akvárium s rybami tropického korálového moře (akvárium vysoké 6m, postavit se před něj je možné ve 2 poschodích), živočichové polárních vod, nebo třeba rozsáhlá expozice tropické Džungle, kde se v akváriu prohánějí největší druhy sladkovodních ryb, opodál si hoví rodinka ondater a v malých teráriích číhají „příšery z džungle“ – tarantule, hadi a podobná havěť. Všude kolem chodníčku se pnou lijány a další rostliny deštného lesa, iluze je dokonalá – až je člověk rád, že všechny ty potvůrky jsou za sklem.
Zajímavou „atrakcí“ je ohromná nádrž se žraloky (několik druhů, které se navzájem snášejí), kolem které je asi největší ruch – na její hladině je možné se projet na loďce s proskleným dnem (průvodce povídá anglicky, do skleněného obdélníčku se snaží současně nahlédnout a fotit 15 lidí…), ve spodním patře tvoří tunel, takže žraloci kolem vás proplouvají ze všech stran, a za další (nemalý) poplatek je možné se do této nádrže ponořit (pak na vás koukají všichni, co prochází tunelem). Dojem z tunelu je ale fantastický podobně jako v Džungli – jako by byl člověk opravdu součástí toho všeho.
Poněkud děsivá je menší expozice vyhynulých, ohrožených a naopak dosud nepojmenovaných hlubokomořských ryb naložených v „lihových koulích“, které pak vévodí v ledu zamrzlý největší ulovený tuňák na světě. U něj je dlouhý text o důsledcích hromadného rybolovu této ohrožené ryby ve volném moři.
My jsme nejvíce času strávili samozřejmě u akvária s mořskými koníky, ťuťu:-)
Prohlídku akvárií si návštěvník může různě zpestřovat – kromě výše zmíněného například zajímavou projekcí o vzniku zemských oceánů a života v nich nebo třeba posezením na pohodlné pohovce uprostřed Kruhové místnosti s menšími akvárii plnými různých medúzek. Ta je už ke konci prohlídky, a tak přijde vhod bolavým nohám.
Ve zvláštní místnosti (zcela jiný vchod než mezi akvária) jsme na závěr navštívili projekci v 4D kině. Kreslený film byl krátký a jednoduchý, až hloupý, dělaný tak, aby mohly být použity efekty speciálních sedadel – boule pod zadkem, foukání na nohy i do obličeje, „vykopnutí“ ze sedačky:-) Zkušenost zajímavá, nicméně asi nebude třeba opakovat – víc než na porozumění filmu jsem se soustředila na to, odkud zase přijde jaký šok.
Celkově tedy velmi příjemně strávený skoro den, jenom by to bývalo chtělo mít sebou ještě nějakou svačinu:-)