Toulání po České Třebové
Po dvouhodinové cestě Zlínským expresem vystupujeme na nádraží v České Třebové, kde po ránu vyfukuje docela silný vítr. Z fotogenických mraků občas vykukuje sluníčko. Některé města mají tu vlastnost, že na vás dýchnou svým kouzelem hned při východu z nádraží a Česká Třebová je toho příkladem.
Hned nádražní budova si zaslouží obdiv svou nádherně oranžovou barvou a opravenou fasádou ve stylu rondokubistickém.!
Před východem z nádraží nás překvapila neobvyklá fontána - na vodě se pohybuje velká koule - je to imaginární planeta - Globus se světadíly - a otáčí se. Je zde i přehledná mapa města a audivizuální panel s videem o městských atraktivitách.
Vyrážíme do ulic města, jeho mnohá zákoutí připomínají malebnou vesnici. Mezitím jsou ulice s typicky městským charakterem. Po hlavní třídě jdeme na nádherné Staré náměstí - je dnes středem města, bylo založeno spolu s městem koncem 13. století. Od roku 1996 je dokončena velká rekonstrukce s množstvím staveb v rondokubistickém slohu.
Pozoruhodný je blok s budovami z poloviny 16. století, stará renesanční radnice - dnes je využívána ke svatebním obřadům, vedle stojí nová radnice, dále vidíme měšťanské domy, místy s podloubím, kašnu, pak se ocitáme u empírového kostela - sv. Jakuba, okolo něj jsou cenné sochy.
Odtud jdeme zpět na náměstí, potom dolů k mostu přes říčku Třebůvku. Před námi vidíme románskou rotundu - kostelík svaté Kateřiny z 1. poloviny 13.století, je jedinou dochovanou rotundou ve východních Čechách. Vyjdeme k němu kolem malebných stavení se zahrádkami.
Kostelík je odlišný od jiných svou kombinací zdiva se dřevem, ohrazen je kamennou zdí, je volně přístupný brankou u zvonice. Naproti němu stojí fara. Za zdí je schován kolem něho menší park.
K dalším zajímavostem města patří i morový sloup - postaven v raně barokním slohu. Pokračujeme dolů k mostu pod železniční tratí. Za ním obdivujeme městský park - Javorky - roku 1885 byl založen v anglickém stylu a je kulturně přírodní památkou. Je v něm Rybník s vodníkem - lovící ryby, betonový altánek - hřib, vitrína s figurínami postav z pohádek.
Nejvíc nás ale zaujme soustava kaskád a splavů s čistými tůněmi, krásnými stromy a malými soškami kolem. Tento překrásný areál vznikl už před jedním a čtvrt stoletím. Vracíme se nadšeni z tohoto překrásného závěru výletu k hlavnímu nádraží městem, míjíme podzemní garáže, originální sochy, fontány a oba víme, že se sem ještě musíme někdy podívat v jiném ročním období, neb toto kouzelné město i se svými památkami nás očarovalo.
Ještě jedna zajímavost, kterou asi ne každý zná:
Znak města je kohout s lidskou hlavou
- podle pověsti se jednomu písaři ztratila městská pečeť. Celé město ji hledalo, ale nenalezla se. Pomohl až kohout, který na smetišti ztracenou pečeť vyhrabal. Písaři proto byla udělena milost, kohout ho zachránil od šibenice, na památku této události má dnes město ve znaku kohouta s lidskou hlavou.
Česká Třebová nás překvapila jak svou malebností, stejně tak i rozmanitostí a novodobou architekturou, i nádherným parkem - Javorky.
Přírodní památkou - je 4 km dlouhá březová alej s 5OO stromy kolem silnice - spojující Českou Třebovou s Kozlovem - kde roku 2001 byla postavena nová rozhledna.