Drobné památky České Třebové
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Tento příspěvek jistě nebude zcela vyčerpávající, ale nabídne alespoň menší ochutnávku drobnějších, nepochybně však také zajímavých památek města České Třebové. Parku Javorka a poutnímu místu Hory se budeme věnovat v samostaných příspěvcích.
Na Starém náměstí před budovou radnice stojí barokní Mariánský sloup z roku 1712 s postavou Panny Marie Immaculaty na vrcholu.
Nad vchodem do radniční budovy je osazena kamenná reliéfní erbovní deska, připomínající Petra Bohdaneckého z Hodkova, který nechal renesanční radnici zbudovat (dokončena roku 1547).
Další z dominant náměstí tvoří novodobá litinová kašna s kruhovou kamennou nádrží z roku 1996, která nahradila původně zde umístěné sousoší Sbratření od Karla Pokorného.
Toto mohutné sousoší z roku 1947, připomínající zásluhy Rudé armády na osvobození Československa, se dnes nachází naproti nádražní budově.
V Hýblově ulici na domě č. 66 je osazena pamětní deska významného českého básníka, novináře a filozofa, třebovského rodáka F. M. Klácela (1808-1882), odhalená v roce 2008.
Kolem empírového kostela sv. Jakuba Většího z přelomu 18. a 19. století kousek pod náměstím je umístěno několik kamenných světeckých soch různého stáří.
Po stranách schodiště vedoucího ke kostelu se nachází skulptury sv. Kateřiny z roku 1717 a sv. Barbory z roku 1719. Obě sochy mají krásné reliéfně zdobené podstavce s výjevy ze života světic.
Nedaleká skulptura sv. Jana Nepomuckého pochází již z roku 1712 a podobně jako sochy předchozí má také sokl zdobený figurálními reliéfy.
Při boční straně kostela stojí pozdně barokní sousoší Kalvárie z roku 1801, tedy Panna Maria a sv. Jan Evangelista pod křížem s ukřižovaným Kristem. Zde mají dekorativní motivy na podstavci již empírový charakter.
U kostela se nachází ještě sousoší sv. Josefa s malým Ježíškem v náručí z roku 1899 a za chrámem se ukrývá ještě rovněž novodobá skulptura sv. Václava – snad i stejného autorství.
Při cestě do nedaleké obce Rybník stojí barokní Kaplička Panny Marie z poloviny 18. století. Jedná se o nevelkou obdélnou stavbu s trojúhelníkovým štítem s obrázkem sv. Anny s Pannou Marií v průčelí a nízkou plechovou věžičkou zakončenou cibulovitou bání s křížkem na vrcholu.
Ve městě nalezneme také celou řadu hodnotných kamenných křížů, např. u kaple sv. Kateřiny z roku 1782 či u silnice do obce Rybník již z roku 1765.
V parčíku na místě bývalého hřbitova u zmíněné kaple sv. Kateřiny se také dochovalo ještě několik zajímavých starých kamenných náhrobků či jejich torz...
U pozoruhodné funkcionalistické budovy základní školy z roku 1929 v Habrmanově ulici, zvané Červenka podle užití červených neomítaných cihel, jejímž autorem byl architekt Vojtěch Vanický, je umístěn pomník obětí druhé světové války.
Rozporuplné reakce vzbudila také teprve poměrně nedávno (v roce 2010) instalovaná socha Jana Pernera u českotřebovského nádraží, tedy vlastně na nově pojmenovaném Pernerově náměstí.
Autorem tohoto poněkud kontroverzního, ale nepochybně také velmi originálního bronzového díla je sochař Jaromír Gargulák a vyšlo město na více než 2 miliony korun.
Čerpáno z webu města, z knihy Umělecké památky Čech, orlický deník, idnes.cz…