Loading...

Tři dny v Budapešti aneb Uhry pod vládou Hieronyma Bosche II. (skutečná cesta mezi peklem a nebem se sv. Štěpánem i přesahem parlamentním)

Cestopisy

Po absolvování většiny expozice evropského středověkého umění muzea Szépművészeti jsme sice už byli lehce unaveni, ale na výstavu Hieronyma Bosche jsme se i tak těšili jako malé děti na bohatého Ježíška. A hned po vstupu do výstavních prostor nás čekalo několik potěšujících zjištění. Tím hlavním byl fakt, že zde není – na rozdíl od podobných akcí ve Vídni – nijak přelidněno.

Nějakou posloupnost jsme moc nedodržovali a občas se rádi vrhali do míst, kde zrovna nikdo nestál. Já se ale hned vydal k milované Lodi bláznů z pařížského Louvru. Na vlastní oči jsem tento malý obrázek sice již na různých místech viděl několikrát, ale pohled na něj se mně asi nikdy neomrzí. Navíc se teď mohu pochlubit tím, že jsem absolvoval všechny tři největší a nejvýznamnější výstavy Mistra Mistrů, které se v uplynulém půlstoletí konaly.

Budapešť nabídla přibližně polovinu Boschových děl a ostatní exponáty představovaly zejména jeho následovníky, kteří byli občas ještě boschovštější než sám Bosch. Prostě středověké fantaskno té nejvyšší kvality. Vystavovaných děl je přibližně devět desítek a právě ta související „cizí“ díla z přelomu 15. a 16. století odlišují tuto výstavu od těch výročních, konaných v Madridu a Hertogenboschi. Velkým bonusem byly interaktivní panely, kde si návštěvník výstavy mohl dát dohromady některé souvislosti, inspirace a časové posloupnosti.

O šikovnosti Maďarů a významu výstavy nejlépe svědčí fakt, že sem své exponáty zapůjčily instituce jako Museum Louvre v Paříži, Metropolitní muzeum v New Yorku, Uměleckohistorické muzeum ve Vídni, Muzeum v Bruggách, Museum Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu, Rijksmuseum v Amsterdamu, National Gallery v Londýně nebo Museo Nacional del Prado v Madridu. Zkrátka a dobře: strávili jsme tady velice příjemnou dvouhodinovku … a vydrželi bychom klidně i podstatně déle. V tom nejlepším se ale má přestat …

Pro mě osobně byl ve čtvrtek 23. června milým bonusem fakt, že na výstavě se mohlo fotografovat pouze mobilními telefony, ale zdejší „strážci pořádku“ občas přimhouřili očko, takže mi prošlo také pár obrázků fotoaparátem. Prostě naprostá spokojenost až blaženost, vyvolávající málem touhu si potichoučku zachrochtat …

Až do zavíračky už jsme muzeum neopustili. Proč taky, vždyť jsme ani tak zdaleka neviděli všechno. Občas jsem dokonce musel přejít do systému zrychleného přesunu, ale díky tomu jsem alespoň částečně viděl ještě podzemní expozice nazvané Starověký Egypt a Klasická antika, přízemní Barokní sál (obrovský prostor s minimem děl) a Evropské sochařství 1350 až 1800 (rozhodně nebylo špatné, ale gotické oddělení olomouckého AMO mi přijde zajímavější). Na pár minut jsem nahlédl i do sekce Maďarské umění 1600 až 1800, které doplnilo pár dalších kousků pozdějších etap evropského umění. Díky tomu jsem naštěstí viděl skvělou Van Honthorstovu Kající se Máří Magdalénu.  

A to bylo z celodenního muzejního pobytu vše. Byli jsme upozorněni, že je čas konečně „vypadnout“, a tak jsme se ještě znovu prošli po sluncem zalitém Náměstí Hrdinů a přesunuli se po Zielinského mostě do městského parku, který se jmenuje Městský lesík (Városliget). Tady nás asi nejvíce zajímala romantická „novostavba“ hradu Vajdahunyad, který je sice až kýčovitý, ale jeho vznik je docela zajímavým příběhem. Jedná se totiž o kopii transylvánského hradu známého jako Castelul Corvinilor, která byla postavena v roce 1896 v rámci Tisícileté výstavy oslavující příchod Maďarů do Karpatské kotliny. Podobu hradu navrhl architekt Ignác Alpár, který vlastně zkombinoval kopie několika významných staveb z různých částí někdejšího Maďarského království. A protože nehleděl na styly a časová období, najdeme zde vedle sebe prvky románské, gotické, renesanční i barokní. Unikátní je, že původně byla celá stavba vyrobena z lepenky a dřeva, ale brzy se stala natolik populární, že byla v letech 1904 až 1908 přestavěna z kamene a cihel. Dnes je sem umístěno Muzeum maďarského zemědělství, což je největší zemědělské muzeum v Evropě.

A protože už bylo na hradě všechno interiérové zavřeno a po letu velkokapacitním balónem jsme až tak nezatoužili, nastal čas skočit si na nějaké to maďarské točené, zakoupit něco k večeři a jít na hotel sbírat sílu na závěrečný den našeho budapešťského pobytu. Přes výhodnou polohu ubikace jsme ani tentokrát v sobě nenašli sílu jít pořídit alespoň pár nočních fotografií … 

Nastal pátek 24. června a tím i poslední den našeho „uherského dobrodružství“. Bohatýrsky jsme posnídali, vrátili klíče – pardon, karty – od hotelového pokoje a vydali se k nádraží Nyugati pu za účelem úschovy batožin. Kdyby nám zlá skříňka nesežrala jednu z deseti stoforintovek, mohlo to být zcela bez problémů. Poté jsme si prohlédli jednu z historických místností (většina nádraží byla pod lešením, takže jsem ani nefotil), která právě sloužila jako záchytný bod pro Ukrajince všech barev pleti, a vydali se do centra kdysi samostatné Pešti.

Naším hlavním cílem sice byla monumentální bazilika sv. Štěpána, ale chtěli jsme toho shlédnout podstatně více. Nakonec se nám vše splnilo. Pomineme-li různé méně známé či zcela neznámé objekty, tak jsme plnohodnotně začínali na náměstí Kossuth Lajos tér. Tady se totiž nachází slavná a impozantní budova Parlamentu. Ta je považována za jednu z nejkrásnějších staveb svého druhu na světě a byla postavena v letech 1885 až 1902. Ve své podobě spojuje neogotiku s neorenesancí a úctu vzbuzují již rozměry objektu (271 x 123 x 96 m) i bohatá výzdoba, na kterou padlo pár desítek kilogramů zlata. Na chvíli jsem nahlédl do návštěvnického centra, abych se podíval na podmínky vstupu (kdyby někdy, příště, náhodou).

Na Kossuthově náměstí ovšem zaujme také další monumentální budova, která je někdejším Maďarským královským justičním palácem (a později např. Etnografickým muzeem). Dnes sice vzbuzuje tato památkově chráněná stavba z let 1893 až 1896 spíše dojem chátrající zříceniny, ale brzy bychom zde prý opět mohli vidět výstavní soudní budovu. Dalšími artefakty náměstí je několik – většinou zbytečně předimenzovaných – soch, volně přístupné „muzeum“ připomínající smutné okupační události z října roku 1956 a vyhlídkové terasy nabízející pohledy na Dunaj a protější Budín s jeho dominantami (hrad, chrám sv. Matyáše a Rybářská bašta).

Naší další zastávkou bylo náměstí Svobody (Szabadság tér), které by se klidně mohlo jmenovat Náměstí pomníků a památníků. Najdeme zde totiž např. památníky Rudé armády, Obětí německé okupace nebo založení jakéhosi atletického klubu. K tomu množství soch postav z nedávné historie USA (Ronald Reagan, George Bush nebo generál H.H. Bandholtz) … no prostě, aby se americký velvyslanec při pohledu z oken ambasády cítil jako doma. A potom již nastal skutečně čas „pohlédnout zblízka do oka“ sv. Štěpánovi, což bylo navíc spojeno i s výhledem na město z ptačí perspektivy.

Bazilika či katedrála sv. Štěpána je jednou ze dvou nejvýznamnějších církevních staveb v zemi a své jméno nese po uherském králi Štěpánovi I. Ruka tohoto světce je zde také dodnes uložena v relikviáři. Neoklasicistní bazilika je v podstatě novostavbou – byla totiž vybudována podle projektu architektů Józsefa Hilda, Miklóse Ybla a Józsefa Kausera teprve v letech 1847 až 1905. Bazilika má rozměry 87 x 55 x 96 m, takže jistě nepřekvapí, že vyhlídka z jeho kopule patří k nezapomenutelným zážitkům.

Za návštěvu jistě stojí i chrámová pokladnice a také samotný interiér katedrály je svým způsobem pozoruhodnou uměleckou galerií. Zdrželi jsme se zde díky tomu docela dlouho, takže už nás čekala jen krátká obhlídka okolí vlakového nádraží Nyugati pu.

Vlak a autobus nás pak odvezli do příhraničního Szobu. Jeli jsme raději o nějaký ten spoj dříve - dal jsem si tady dokonce v pohodě poslední točené maďarské pivo – ale ani to nám nepomohlo. Už na maďarských hranicích jsme měli nějakých 20 minut zpoždění a tento stav už se k lepšímu rozhodně nezměnil. I tak jsme v Břeclavi překvapivě stihli vlak z Vídně a svět zase vypadal růžověji. Bohužel jen na chvíli. Do Přerova už jsme totiž přijeli se zpožděním pěkných pár desítek minut. Do Šumperka jsme se ale toho dne nakonec přece jen dostali a přesně o půlnoci jsem si mohl dát vítězného dojezdového panáčka. Tak trošku byl i na počet Mistra Hieronyma, největšího malíře všech dob. Ale to už jsem vlastně někdy říkal …     

Závěrečné PS: pokud by náhodou někdo nepochopil podtitul tohoto článku, přidám krátké vysvětlení. Peklem byly ty obrazy Hieronyma Bosche – respektive peklo bylo oblíbeným tématem Mistra i jeho následovníků – a za nebe můžeme jistě označit kopuli chrámu, který hvězd se dotýká. Kopuli, kterou jsme si několikrát obešli … stejně jako peklo na obrazech geniálního nizozemského umělce narozeného jako Jheronimus Anthonissoen van Aken.  

Poslední aktualizace: 21.9.2022
Tři dny v Budapešti aneb Uhry pod vládou Hieronyma Bosche II. (skutečná cesta mezi peklem a nebem se sv. Štěpánem i přesahem parlamentním) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Tři dny v Budapešti aneb Uhry pod vládou Hieronyma Bosche II. (skutečná cesta mezi peklem a nebem se sv. Štěpánem i přesahem parlamentním)

Once-Upon-A-Time-Castle (Holnemvolt Vár) v Zoo Budapešť
Once-Upon-A-Time-Castle (Holnemvolt Vár) v Zoo Budapešť
Zábava, atrakce
Tento zábavný park nájdete v záverečnej časti Zoo. Vstup máte zdarma…
0.1km
více »
Lázně Széchenyi
Lázně Széchenyi
Lázně
Termální lázně Széchenyi - maďarsky Széchenyi gyógyfürdő jsou prvními…
0.2km
více »
Magic Hill Zoo Budapešť
Magic Hill Zoo Budapešť
Zábava, atrakce
Toto miesto v Zoo Budapešť rozhodne nevynechajte.  Umelý skalný kopec…
0.2km
více »
Termální lázně Széchényi
Termální lázně Széchényi
Lázně
Termální lázně SzéchényiBudapest, Állatkerti körút 11Jsou prvními láz…
0.2km
více »
ZOO Budapešť
ZOO Budapešť
ZOO
ZOO je spojena s Botanickou zahradou. Je tu 700 druhů chovaných živočichů, 2 000 druhů evropských i tropických rostlin, 16 pavilonů…
0.3km
více »
Zoo Budapešť
Zoo Budapešť
ZOO
Na zoologickú záhradu v Budapešti si rozhodne vyhraďte celý deň. Na deti…
0.3km
více »
Budapešť – Muzeum výtvarných umění I. – budova  (Budapest - Szépművészeti Múzeum I. – Épület)
Budapešť – Muzeum výtvarných umění I. – budova (Budapest - Szépművészeti Múzeum I. – Épület)
Dům, budova
Budova Muzea výtvarných umění je sice již od roku 1906 jednou z dominant a…
0.5km
více »
Budapešť – Muzeum výtvarných umění II. – stálé expozice  (Budapest - Szépművészeti Múzeum II. – kiállítások)
Budapešť – Muzeum výtvarných umění II. – stálé expozice (Budapest - Szépművészeti Múzeum II. – kiállítások)
Muzeum
Budapešťské Szépművészeti Múzeum je plným právem považováno za jedno z…
0.5km
více »
Budapešť - Památník tisíciletí  (Budapest - Millenniumi emlékmű)
Budapešť - Památník tisíciletí (Budapest - Millenniumi emlékmű)
Památník
Památník tisíciletí na Náměstí hrdinů patří k nejznámějším symbolům…
0.6km
více »
Anonymus
Anonymus
Pomník
 ANONYMUS - pomník Pomník spisovateli zvaného ANONYMUS se nalézá v MAďarské metropoli Budapeš…
0.6km
více »
Náměstí Hrdinů - Hősök tere - Budapešť
Náměstí Hrdinů - Hősök tere - Budapešť
Náměstí
 Náměstí Hrdinů - Hősök tere - Budapešť  Náměstí Hrdinů (maďar…
0.6km
více »
Maďarské zemedělské muzeum
Maďarské zemedělské muzeum
Muzeum
Maďarské zemědělské muzeum (Magyar Mezögazdási…
0.6km
více »
Tři dny v Budapešti aneb Uhry pod vládou Hieronyma Bosche I. (od sv. Markéty přes druhou největší synagogu světa do sálů muzea Szépművészeti)
Tři dny v Budapešti aneb Uhry pod vládou Hieronyma Bosche I. (od sv. Markéty přes druhou největší synagogu světa do sálů muzea Szépművészeti)
Cestopisy
Když jsem se před časem dozvěděl, že v Budapešti na přelomu letošního jara…
0.6km
více »
Metro M1 Budapešť
Metro M1 Budapešť
Technická památka
Pri potulkách historickou časťou mesta Pešť na ľavom brehu Dunaja určite s…
0.7km
více »
Budapešť - Jahodová zahrada / Maďarská univerzita výtvarných umění  (Budapest – Epreskert / Magyar Képzőművészeti Egyetem)
Budapešť - Jahodová zahrada / Maďarská univerzita výtvarných umění (Budapest – Epreskert / Magyar Képzőművészeti Egyetem)
Lapidárium
Budete-li se někdy pohybovat v ulicích poblíž budapešťského Náměstí Hrdinů…
1km
více »
Budapešť – kostel Svaté rodiny  (Budapest - Szent Család templom)
Budapešť – kostel Svaté rodiny (Budapest - Szent Család templom)
Kostel
Jeden z méně známých budapešťských kostelů najdeme v VI. obvodu hlavního…
1.1km
více »
Budapešť – kostel sv. Markéty (Budapest - Szent Margit templom)
Budapešť – kostel sv. Markéty (Budapest - Szent Margit templom)
Kostel
Půvabný neorománský kostel sv. Markéty je přirozenou a z daleka viditelnou dominantou stejnojmenného náměstí (Szent Margit tér) v sr…
1.5km
více »
Muzeum teroru - Budapest
Muzeum teroru - Budapest
Muzeum
Poměrně nedávno bylo v Budapešti otevřeno Muzeum teroru - Terrorh…
1.9km
více »
Budapešť-Nyugati pályaudvar
Budapešť-Nyugati pályaudvar
Technická památka
 Budapest-Nyugati pályaudvar(česky Západní nádraží) …
1.9km
více »
Budapešť - Maďarská státní opera  (Budapest - Magyar Állami Operaház)
Budapešť - Maďarská státní opera (Budapest - Magyar Állami Operaház)
Dům, budova
Budova Maďarské státní opery je nejen největší stavbou svého druhu v zemi,…
2.5km
více »
Budapešť - Královský justiční palác  (Budapest - Királyi Igazságügyi Palota)
Budapešť - Královský justiční palác (Budapest - Királyi Igazságügyi Palota)
Dům, budova
Někdejší monumentální Justiční palác na náměstí Lajose Kossutha (Kossuth L…
2.7km
více »
Budapešť - Poštovní spořitelna  (Budapest – Postatakarékpénztár)
Budapešť - Poštovní spořitelna (Budapest – Postatakarékpénztár)
Dům, budova
Budeme-li se dívat na hlavní město Maďarska z ptačí perspektivy, tak nás budova někdejší Maďarské královské poštovní spořitelny (Mag…
2.7km
více »
Budapešť– bazilika sv. Štěpána v plné verzi  (Budapest - Szent István király bazilika)
Budapešť– bazilika sv. Štěpána v plné verzi (Budapest - Szent István király bazilika)
Chrám
Druhá nejvýznamnější církevní památka Maďarska by mohla být klidně zařazen…
2.9km
více »
Budapešť - Velká synagoga; druhá největší synagoga světa  (Budapest - Nagy Zsinagóga)
Budapešť - Velká synagoga; druhá největší synagoga světa (Budapest - Nagy Zsinagóga)
Synagoga
Přesto, že je tato budapešťská synagoga plným právem známá především jako …
3km
více »
Budapešť - Rybářská bašta
Budapešť - Rybářská bašta
Hradby
Rybářská bašta (Halászbastya) je neorománský Památník na Hradním vrchu v…
3.8km
více »
Adventní Budapešť
Adventní Budapešť
Tipy na výlet
Adventní Budapešť  14.12.2013  Nejdříve před jednou hodinou po půlnoci…
3.9km
více »
Chrám sv.Matyáše v Budapešti
Chrám sv.Matyáše v Budapešti
Chrám
Chrám sv.Matyáše v Budapešti -korunovační kostel pojmenovaný po Matyáši…
3.9km
více »
Budapešť - Velká tržnice (Vásárcsarnok)
Budapešť - Velká tržnice (Vásárcsarnok)
Dům, budova
Tržnice se nacházi v Pešti, v IX.Budapeštském obvodu, na adrese Vámház…
4km
více »
Budapešť
Budapešť
Hlavní město
Budapešť je hlavním a největším městem Maďarska. Leží podél obou břehů…
5.4km
více »
zavřít reklamu