Tři rozhledny v Drážďanech
Do Drážďan se sice jezdí především kvůli návštěvám muzeí a galerii, před Vánoci pak na vánoční trhy nebo v okolí na zámek Moritzburg, nicméně toto město má co nabídnout i milovníkům rozhleden. My se dnes podíváme na tři vyhlídkové stavby v tomto půlmilionovém městě.
Nejprve zajedeme na jihozápad města do čtvrti Plauen, kam se lze dostat buď vlakem směr Zwickau a vystoupit na stejnojmenném nádraží a nebo použít tramvajovou linku číslo 3 do zastávky Kotteweg. Kousek odtud se v parku Fichtepark nachází rozhledna Fichteturm. Dá se říct, že je to takový nezvyk na pohled. Rozhledna vypadá tak trochu jako ta na Děčínském Sněžníku nebo na Jedlové, jenom kolem ní jezdí tramvaj.
Rozhledna zde stojí od roku 1896, v roce 1937 přijala jméno podle saského filozofa Johanna Gottlieba Fichteho. Z výšky 27 metrů je výhled na metropoli Saska a lesy a čtvrtě na jejím okraji. Otevřeno bývá vyjma ledna a února od čtvrtka do neděle a platí se zde vstupné 50 centů u obsluhy.
Od Fichteturmu se dáme jihozápadně podél trmavaje a druhou ulicí vpravo (konkrétně po Leibnitzstrasse) dojdeme k rozhledně druhé, která se nazývá Hoher Stein. Původní název byl Frohbergs Burg, podle majitele pozemku a stavitele rozhledny, který je zvěčněn nad vchodem, později se vžil název již zde výše zmiňovaný.
Rozhledna má pouze 12 výškových metrů, má dvě vyhlídkové plošiny, z níž ta první je jakýsi balkon kolem celé stavby, na tu vyšší vyhlídku je potřeba ještě zdolat několik schodů cihlovou nástavbou. Nevýhodou horní vyhlídky je, že je na ní velmi málo prostoru, vlastně je to jen takový čvtrtkruh podlahy, ze které se lze rozhlížet na podobná místa jako na předchozí rozhledně.
Zajímavý je odtud ovšem pohled do údolí říčky Vereinigte Weisseritz se železniční tratí,starými továrními budovami a bývalým nadražím, tak trochu připomínající modelové kolejiště z dob bývalé NDR. Skalka na které rozhledna stojí je tvořena monzonitem obsahujícím mikro a makrofosílie. V minulosti zde byl provozován lom.
Od této rozhledny se můžeme vydat po žluté značce dolů k nádraží Dresden – Plauen (cca 1 km), nebo se vrátit zpět k tramvaji a dojet do centra. V centru pak přestoupit na tramvaj číslo 6 nebo 12 a dojet až na zastávku Blasewitz Schillerplatz. Odtud je nejlépe přejít přes řeku po mostě Blaues Wunder (modrý zázrak). Po této technické památce se dalo přejet do roku 1985 i tramvají a pokračovat dále do Pilnitz. Nás však čeká hned za mostem kousek za náměstím Körnerplatz nástup do velmi netradiční visuté dráhy, která jezdí po speciální konstrukci, kde pohon a kola jsou nahoře a kabina se vznáší nad terénem.
Ta třetí vyhlídka nás čeká právě v horní stanici této lanovky, kde se dá vystoupat až na vyhlídkovou plošinu na její střeše. Cestou si můžete prohlížet dokumenty a fotografie z historie visuté dráhy. Výhled na řeku Labe, Drážďany a Labské údolí směrem k Pirně stojí za to. Lze odtud vidět i drážďanskou televizní věž, která je na rozdíl od té mnichovské bohužel uzavřena. Všechny tři vyhlídky se dají zvládnout za jeden den a můžete k tomu použít jízdenku LabeTicket, která vám platí jak na vlaky, tak i na městskou dopravu.