Z Plzně přes Blovicko, Nepomucko na Sušicko – 8. den – Čepice se skleněnou sochou sv. Jana Nepomuckého a Čimice – vycházkový okruh obce
Sobota 23. 5. 2020
Celou noc bylo poměrně teplo, občas sprchlo. Ráno bylo příjemně, dokonce svítilo i sluníčko. Den v kempu v Čepicích jsme zahájili koupelí v Otavě. Dělám úspěchy, už jsem si do ní sedla. Včera to bylo ale teplejší. Dnes mám pocit, že mi omrzají nohy.
Po snídani jsem zkontrolovala předpověď počasí. Velké změny nejsou. Stále tvrdí, že má odpoledne pršet. Plánujeme tedy jen menší okruh přes Čimické jezírko, zatopený vápencový lom. Zde vytěžený vápenec se vozil k dalšímu zpracování do nedalekých Žichovic. Tam v 80. letech 19. století postavil Karel Klement ze Staňkova průmyslovou vápenku, první v regionu. Je proto považován za průkopníka vápenictví na Horažďovicku. Kdy se přestal vápenec těžit, to bohužel nevím. Vím, že tam bylo nádherně, čistá modrozelená voda. Před mnoha lety jsem tam byla, moc se mi tam líbilo, nejen jezírko, ale i odpočinková místa v lese. Ota to tam nezná. Takže je důvod, proč ho tam zavést.
Jaké bylo moje zklamání, když jsme nahoře zjistili, že vše je oplocené s cedulí "Zákaz vstupu - soukromý majetek", navíc je to vše hrozně zarostlé. Kde jsou ty krásné lesní cestičky? Ani kopec nelze obejít, cesta je uzavřená. Nadávám a vymýšlíme náhradní program. Přece nepůjdeme stejnou cestou zpátky.
Cesta pokračuje do Čimic, pak se po zelené a cyklostezce nechá vrátit zpátky do Čepic. Vyjde to zhruba na 8 km, takže bychom před velkým lijákem mohli být u auta.
Scházíme do vsi, výhledy jsou pěkné, sluníčko svítí. Je však hrozné dusno. Na okraji obce objevujeme 1. zastavení stezky Vycházkový okruh obce, které je věnováno právě nyní už nepřístupného Čimickému jezírku a těžbě vápence. To je příjemné překvapení, dokonce se dozvíme nějaké místní zajímavosti. Celkem jsou 4 zastavení, jsou pěkně udělané, informace zajímavé.
Trošku si tedy v obci zacházíme, abychom 2. zastavení na východě nevynechali. To je věnováno škole, hasičům a okolí obce.
V centru u kapličky sv. Cyrila a Metoděje je třetí zastavení, věnované historii obce. Tady se dozvídáme, že první zmínka o obci je z r. 1357. Než si postavili kapličku, stál v centru obce velký dřevěný kříž, a to v letech 1814 - 1859. R. 1861 ho nahradil železný kříž na kamenném podstavci. V letech 1862 – 1863 byla postavena kaplička ve stylu selského baroka, kříž tam stojí dodnes.
Obec opouštíme po zelené turistické trase. Když už jsme za vsí a myslíme si, že stezka vede jinudy, nacházíme poslední zastavení, které je věnováno zdejší přírodě. Jsme spokojení, cesta se nám líbí. Do Čepic přicházíme po 9 km po cyklostezce, stále svítí sluníčko, i když občas se někde objevují černé mraky.
Zašli jsme na čepické pivo. Včera jsme pracně hledali, kde se pivo vaří a kde se nechá koupit. Pan Vojta Šafář si vařil 5 let pivo doma pro sebe, možná i pro sousedy. Od r. 2017 doma zřídil oficiální Čepický minipivovar. Letos se rozhodl postavit u mostu u řeky kiosek a pivo tak přiblížit k vodákům. Včera jsme ho na staveništi našli, jak buduje, dnes má kiosek otevřeno a jsou zde i vodáci. Tak snad se mu povede. Pivo jsme včera večer ochutnali z petky, dnes jdeme na točené. Dlouho se nezdržujeme, černé mraky se blíží.
Ještě se však musíme zastavit na mostě přes řeku Otavu, kde je od r. 2011 naprosto unikátní socha sv. Jana Nepomuckého. Je vyrobena ze speciálního olovnatého tvrzeného skla. Je oboustranná, takže ji stejně vidí pěší na mostě i vodáci z řeky. Je to největší skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na světě. Měří 1,75 metru. Nápad ji nechat vyrobit a sem umístit měl český hudebník, kytarista Lubomír Brabec, který zde má nedaleko chalupu. A kdo ji vyrobil? Vladimíra Tesařová, česká sklářská výtvarnice. Již na studiích se její práce vystavovaly na výstavách v Japonsku, USA, Itálii, Belgii a v Kanadě. Vyznačuje se tím, že vyrábí velké skleněné plastiky, např. pro komerční banku a českou spořitelnu v Praze. Další unikát, který r. 2001 vytvořila, je rozměrný skleněný oltář pro poutní kostel sv. Vintíře v šumavské osadě Dobrá Voda blízko Hartmanic, který byl r. 1995 zrekonstruován a znovu vysvěcen (před tím sloužil jako vojenské skladiště). Je to třídílný reliéf o rozměrech 4,5 × 3,2 m a váží téměř 4 tuny. Postupně do kostela přibylo čtrnáct skleněných plastik s tématikou křížové cesty a socha sv. Vintíře v životní velikosti. Je to něco naprosto neskutečného a nádherného. Navazuje tak na tradici sklářství na Šumavě. To jsem trochu odbočila, ale paní Tesařová si to zaslouží.
Ještě neprší, jdeme se vykoupat do Otavy. Mrzí mne, že není hlubší, docela bych si zaplavala. Takhle jsem se tam jen celá ponořila, bylo to fakt super.
S prvními kapkami deště jsme rozhodli pro vybudování igelitového přístřešku - autoplachty 2x3 metry. Vozíme ji s sebou, ještě jsme ji neotestovali. Naštěstí skutečný déšť začal výrazně déle.
Oběd jsme uvařili už pod "střechou". Hlásí však přívalové deště a vichřici, uvidíme, zda to vydrží. Zatím se výrazně ochladilo, fouká to. Jsme v suchu, ale v zimě. I když nám pod střechu neprší, brzy jsme zalezli do auta. V té zimě se venku sedět nedá. Zima nám nakonec byla i v autě, že jsme se dle našeho zvyku v půl deváté přesunuli dozadu a šli spát. Doufáme, že se počasí výrazně nezhorší. Na zítra máme naplánován jeden šumavský výlet.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.267, 13.591)
Poslední aktualizace: 24.2.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Z Plzně přes Blovicko, Nepomucko na Sušicko – 8. den – Čepice se skleněnou sochou sv. Jana Nepomuckého a Čimice – vycházkový okruh obce
Turistická známka č. 2167 - Socha Svatého Jana Nepomuckého - Čepice
Turistická známka
Na mostě přes řeku Otavu v Čepicích u Sušice byla odhalena unikátní skleněná socha. Jde o sochu vodáckého patrona svatého Jana Nepomuckého. Jedná se o největší skleněnou sochu na světě sv. Jana. Zobrazení svatého je jako jediné v historii oboustranně inverzní, tak aby jej viděli nejen procházející po mostě, ale i vodá…
0.4km
více »
Údolím Otavy k valu u Čepice.
Tipy na výlet
Cesta údolím řeky Otavy patří vždy k hezkým zážitkům, ať se jedná o kteroukoliv její část. Můj výběr tentokrát padl na úsek od Sušice k vísce Čepice. Řeka tu protéká pod hřebenem Budětické…
0.4km
více »
Čepice a svatý Jan ze skla.
Tipy na výlet
Čepice jsou malou vískou v údolí Otavy, nedaleko známého městečka Rabí. Obec dobře znají vodáci, kteří využívají místní kemp. Kdysi se zde rýžovalo zlato, což dokládají zbytky sejpů. Z nich se později stala obecní draha, která posloužila ke stavbě ochranného valu před velkou vodou. Val je dnes dlouhý kolem 1 kilometru a vísku spolehlivě chrání před povodněmi. Další zajímavostí…
0.4km
více »
Čepice nebo biret, ale v každém případě je to ojedinělý unikát, největší na světě
Zajímavost
Nacházíte se v podhůří Šumavy a máte chvíli času. Zapomeňte na návštěvu nedalekého hradu Rábí. O kousek dále, mezi městy Sušice a Horažďovice se nachází obec Čepice.
Když chce člověk spatřit něco zajímavého, nebál…
0.4km
více »
Z Rabí k Vintířově studánce.
Studánka
Listopad občas nabídne i den, kdy je možné vyrazit do přírody. Cílem byla Vintířova studánka na západním úpatí hory Líšné ( 577 m.n.m.). Líšná se nachází západně od Rabí a na jejím vrcholu…
1.2km
více »
Budětická vodní nádrž.
Vodní nádrž
Ve východní části přírodního parku Buděticko se nachází jedna z mála vodních ploch v této oblasti. Její oficiální název je Revitalizační nádrž Budětice a slouží jako zásobárna vody pro…
1.2km
více »
Budětice, most a kaple sv. Jana z Nepomuku.
Kaple
První písemná zmínka o této vsi je již z roku 1240. Z tohoto období tady stojí pouze kostel sv. Petra a Pavla a na nedalekém vrchu Džbán nepatrné zbytky hradu. Ale mají tady i další velmi…
1.3km
více »
Když rozkvetou trnky.
Tipy na výlet
Když rozkvetou trnky, je jisté, že zima opravdu předala vládu jaru. Je to také čas, kdy to člověka toulavého táhne do přírody. Pro tuto cestu jsem si vybral SZ část Prácheňské vrchoviny.…
1.5km
více »
Budětice, pomník padlým.
Pomník
Pomník je umístěn na jižním okraji malého parčíku v dolní části návsi. Stojí nad kamennou zídkou a je obklopen kovovým plůtkem. Jeho autorem je sochař Vojtěch Pokorný a pomník byl…
1.5km
více »
Budětice, zajímavé objekty obce.
Dům, budova
Obecní úřad sídlí v budově bývalé školy v horní části návsi. Jedná se o jednopatrovou stavbu. Ve stěně do silnice je deska a reliéf připomínající Josefa Jungmanna. Jaký byl jeho vztah k…
1.5km
více »
Lom Rabí
Tipy na výlet
V lomu Rabí se dříve těžil vápenec. Těžba však komplikovala život obyvatelům blízkého hradu a podhradí, otřesy byly příliš silné a poškozovaly statiku domů. Těžba v přední části byla tedy časem zastavena, v zadní …
1.5km
více »
Budětice, kaple Panny Marie.
Kaple
Kaple byla postavena v 19. století v západní části hřbitova. Stavba stojí na obdélníkovém půdorysu a je zakryta malou stříškou. Z té vystupuje štíhlá věžička. Fasáda průčelí kaple je zdobena výstupky. Při bočních s…
1.6km
více »
Cesta k jezírku pod Líšnou.
Tipy na výlet
Líšná ( 539 m.n.m.) je hora v Budětické vrchovině a ta je jednou z částí Bavorovské pahorkatiny. Vypíná se západně od Hradu Rabí a na jejím jižním vrcholu je zřícenina kaple. Jejím kouzelným a romantickým místem …
1.6km
více »
Výhledy z louky na Kočím břehu.
Vyhlídka
Kočí břeh ( 566 m.n.m.) je vápencový kopeček nad údolím řeky Otavy. Od Žichovic je vzdálen necelý kilometr na JZ. V minulosti se tady těžil vápenec. Opuštěné lomy postupně vzala pod svá…
1.6km
více »
Budětice
Vesnice
Budětice - Ves u Rabí, založena v 1. polovině 13. století, bývala královským zbožím.
Stával zde hrad, nyní nad obcí na zalesněném vrchu malé zříceniny hradu Džbán (Budětice), založeného…
1.6km
více »
Rabí, kaplička sv. Vojtěcha.
Kaple
Kapličku najdeme na západním okraji městečka, pod svahem hory Líšné. Nad ní rostou dvě mohutné lípy. Ta vyšší tady může růst i přes 200 let. Z hovoru s místními jsem se dozvěděl, že stav…
1.7km
více »
Na Rabí, za zříceninou hradu Rýzmberků
Tipy na výlet
Dodnes si pamatuji, jak jsme se ve škole učili, že Rabí je druhou největší hradní zříceninou v Československu. A protože ten největší komplex je umístěn „kdesi na dálném východě“, poskočilo…
2.3km
více »
Z Žichovic na Rabí
Tipy na výlet
Autem přijíždíme do obce Žichovice, která leží nadohled největší hradní zřícenině u nás, Hradu Rabí.V Žichovicích se dá o víkendu pohodlně zaparkovat před zdravotním střediskem, kolem kterého prochází žlutá turist…
2.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Rabí
Hrad
Hrad Rabí
Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
2.3km
více »
Rabí - sklepení pod hradem
Zřícenina
"Pozůstatky" Hradu Rabí (jádro hradu pochází z počátku 13. století, ale výraznější písemné zmínky o hradu máme až z období kolem roku 1380) nad stejnojmennou obcí jsou považovány za…
2.3km
více »
Rabí
Vesnice
Rabí leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Městečko se rozkládá v oblasti Středočeské pahorkatiny. Rabí najdeme ve východní části přírodního parku Buděticko. Jižním směrem…
2.3km
více »
Hrad Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v ČR
Zřícenina
Hrad Rabí bývá označován jako největší hradní zřícenina v České republice. Nachází se v okresu Klatovy, asi 8 km severovýchodně od Sušice, na skalnatém vrchu nedaleko řeky Otavy. Hrad s románskými základy měl důležitou roli při ochraně obchodní stezky Sušice-Horažďovice a bohatých rýžovišť zlata na řece Otavě.
Hrad Rabí byl založen nejspíše již ve 13 století, ale o prvních…
2.3km
více »
Hrad Rabí
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná v Horažďovicích na silnici č. 22 (Vodňany, Horažďovice, Klatovy). Za Horažďovicemi odbočíme doleva a pokračujeme skrz Bojanovice až dorazíme do obce Rabí. Hrad je vidět již z velké dálky…
2.3km
více »
Nejrozsáhlejší česká hradní zřícenina Rabí
Tipy na výlet
Jakožto milovníci hradů, zámků a zřícenin navštěvujeme další český klenot, a sice zříceninu Hradu Rabí.
Hrad se tyčí nad stejnojmennou vesnicí, asi 8 km severovýchodně od města Sušice.…
2.3km
více »
Zřícenina hradu Rabí
Zřícenina
Na ostrohu nad řekou Otavou, nedaleko Sušice, nalezneme jednu z nejrozsáhlejších zřícenin na území republiky. Hrad Rabí pochází patrně z poloviny 13. století, jeho počátky jsou však nejasné. První písemná zmínka o…
2.3km
více »
Žichovice
Zámek
Renesanční zámek se nachází v obci Žichovice na Klatovsku v Plzeňském kraji. Zámek tvoří komplex budov na půdorysu písmene L. Zámek je kryt střechami s renesančními štíty, nad nimiž se tyčí hranolová…
2.4km
více »
Údolím řeky Otavy z Žichovic do Sušice.
Tipy na výlet
Pohled do údolí řeky Otavy z oken vlaku je příjemným podíváním. Především hřeben Budětické vrchoviny nad levým břehem překvapuje svou malebností. Jeho přechod mezi Rabím a Sušicí by měl být…
2.5km
více »
Žichovice
Vesnice
Víska Žichovice leží na pravém břehu řeky Otavy asi 8 km jihozápadně od Horažďovic a 1 km jižně od hradu Rabí v nadmořské výšce 450 m.
Historie obce zasahuje do období panování knížete Břetislav…
2.8km
více »
Sušice
Město
Sušice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá na okraji Šumavského podhůří a na soutoku Otavy s Roušarkou. Městečko je známé továrnou na výrobu zápalek značky Solo. Sušice bylo hornické město a v jeho okolí byly naleziště zlata. Město obklopují zalesněné stráně kopců zvedajících se nad městem. U jižního a severního okraje města jsou…
6.6km
více »