Loading...
Polná - nejen za Židem Hilsnerem
Krásné historické město Polná se nachází kousek od Jihlavy, už na území Čech. Dnes malé mestečko bylo v minulosti třetím největším městěm na Vysočině. Pro většinu lidí je však Polná spojena s nechvalně známými procesy s Leopoldem Hilsnerem, který měl zavraždit mladou dívku Anežku Hrůzovou. Do procesu se vložil T. G. Masaryk, který de facto Hilsnerovi zachránil život a celá záležitost vyvolala silnou mediální protižidovskou kampaň. Rodina L. Hilsnera měla domovské právo ve Velkém Meziříčí, ale žili v Polné, Leopoldova matka byla velmi aktivní členkou místní židovské obce.
Židovské město zde v Polné bylo založeno v roce 1680 a stejně tak jako ghetto ve V. Meziříčí se nachází kousek od náměstí, ale už mimo vlastní město, na předměstí. Židovské domy a zástavba jsou soustředěny kolem náměstí trojúhelníkového tvaru (dnešní Karlovo náměstí), synagoga je v dolní části náměstí. Zajímavostí je ještě druhé náměstí tzv. Rabínský plácek, situované za synagogou, rovněž obklopené židovskými domy, které vzniklo při rozšíření místního ghetta v roce 1740. Domy jsou vícepodlažní, typickým prvkem je jeden vchod pro více domů. Polenské ghetto bylo původně přístupné dvěma vstupními branami. Židovské rodiny se živily obchodem, řemeslnou výrobou, soukenictvím. Po nástupu industrializace však mnoho provozoven zaniklo a židovské obyvatelstvo se začalo vystěhovávat, další vlna odchodu židovského obyvatelstva nastala po Hilsneriádě, kdy ve městě zůstalo jen 122 židovských obyvatel z 238, kteří zde žili těsně před Hilsneriádou.
Synagoga byla vybudována v roce 1684, ale prošla mnoha přestavbami a tak původní barokní vzhled není dochován, až na okna s lomeným obloukem. Ghetto i synagogu zasáhl několikrát silný požár a tak byla přestavěna do nynější novogotické podoby. Ještě na počátku 90. let 20. století byla stavba velice schátralá, od 60. let jí chyběla střecha, dnes je sice opravena, ale není přístupná veřejnosti z důvodu rekonstrukce rabínského domu. Při rekonstrukci v letech 1996 - 2000 byly v interiéru nalezeny zbytky dekorativní výmalby. V období II. světové války zde nacisté zřídili sklad, i v období komunismu budova sloužila jako skladiště. Díky klubu za historickou Polnou byla po roce 1989 zachráněna před demolicí. Zajímavostí je, že velkou majetkovou hodnotu mělo místo v synagoze (věřící měli své pevné místo), které se dědilo z generace na generaci a dokonce mohlo být použito jako dar či splátka dluhu. V Polné jsou dokonce zaznamenány dražby míst v synagoze, kdy cena místa stoupla z 90 zlatých na 180 zlatých i více.
Židovské město je sice kousek od hlavního náměstí, ale docela těžko se hledá. Překvapilo mě, že nemůžete projít ulicí mezi domy vedoucí z náměstí (na opačné straně než je kostel), ale musíte přes průjezd v sousedním domě, pak musíte přejít přes cestu a zamířit do uličky, která nás dovedla přímo na Karlovo náměstí. Židovské město působí příjemným, upraveným dojmem i když nejsou všechny domu opravené. Většina domů je dvoupodlažních s jednoduchou fasádou po upravách ve 20. století. V domě č. p. 532 naproti synagoze byl příbytek pro místní chudé a zde bydlel i L. Hilsner. Krásný je dům č. p. 538 na malém náměstíčku (tzv. Rabínský plácek) s krásnou rokokovou fasádou zvaný Bělohlávkův dům. Zajímavý je také tzv. Rabínský dům vedle synagogy, který má průchod na malé náměstí. V domě č. p. 530 bývala mikve.
Krásnou polohu a cenné náhrobky má místní židovský hřbitov, vzdálený asi kilometr od centra. Založen byl v roce 1597 a několikrát byl rozšiřován. Najdeme zde asi 1300 náhrobků ve 32 nepravidelných řadách, od klasicistních po novodobé. Klič si můžete za vratnou zálohu zapůjčit v místním informačním centru. Nejstarší náhrobní kámen je z roku 1683. Nachází se zde prý dokonce náhrobek jisté Rosalii Mülerové, roz. Hitlerové, údajné babičky A. Hitlera. Co je na tom pravdy nevím. Právě v místech kolem židovského hřbitova žily první židovské rodiny v Polné, až později bylo vybudováno nové židovské město.
Polná je krásné město, kde můžete navštívit i jiné pamětihodnosti. Krásný je zámek s hradem, barokní děkanský kostel Nbz. P. Marie a spousta dalších pamětihodností. Za zmínku také stojí úvozová cesta Klešter. Na místním hřbitově najdete hrob Anežky Hrůzové. Ve městě se také koná známá Mrkvancová pouť. Polná stojí určitě za návštěvu. Ještě se do Polné ráda znovu podívám.