Polná - děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Historické město Polná najdete na Vysočině, v okrese Jihlava. Žije zde přibližně pět tisíc obyvatel, poprvé je Polná zmiňována v roce 1242 a její historické jádro je MPZ. Jednou z mnoha zajímavých památek, které zde najdete, je dominantní děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie. Kostel se nachází právě v městské památkové zóně a na jeho místě stával již ve 13. století gotický kostel Matky Boží. Ten přestal koncem 17. století kapacitně vyhovovat, a proto majitel panství - kníže Leopold Ignác z Dietrichsteinu - povolal roku 1700 italského barokního stavitele Domenica de Angeli, kterého pověřil stavbou nového kostela. Ten si vzal za pomocníka stavitele Víta z Nového Veselí – kterého později nahradili bratři Jan Baptista a Pietro Spinettiové - a vrhl se na kreslení plánů nového svatostánku. Půdorys tohoto chrámu výrazně přesáhl rozměry dosavadní stavby a bylo nutno zrušit nejen okolní hřbitov, ale i část domovní zástavby.
Slavnostní vysvěcení barokního chrámu proběhlo v září roku 1707. Jeho krásnou interiérovou výzdobu realizovali další významní italští umělci; malíř Luca Antonio Colomba a štukatér Giacomo Antonio Corbellini z Florencie. Na výzdobě chrámu se také podíleli italští umělci z rodu Carlone, vídeňský sochař Mathias Roth, pozlacovač Agostino di Grandi nebo vídeňský truhlář Mauritz Cleigraf. Autorem freskové výzdoby v západní části kostela je německý malíř Jonass Drentwett. Kostel však nebyl nikdy zcela dokončen, chybí např. dvě menší boční věže a 12 kamenných soch apoštolů. V roce 1863 byl kostel vážně poškozen velkým požárem, který zničil téměř celou polovinu města. Zde byla nejvíce poškozena střecha a věž kostela, která se také později zřítila k zemi. Výstavbu nové věže pak uskutečnil na konci 19. století – a podle plánů známého puristického regotizátora Františka Schmoranze - německobrodský stavitel Josef Šupich. Součastně proběhla i obnova interiérů, a to pod vedením architekta Antonína Suchardy z Nové Paky. Ve věži se nachází zvony jihlavského zvonaře Josefa Hilzera z roku 1864 (sv. Klotilda, sv. Ignác, Panna Marie, sv. Vojtěch a sv. Jan Nepomucký).
V historii této stavby najdeme také množství různých zajímavostí i omylů. Například při stavbě kostela dělníci zničili většinu cenných náhrobků šlechticů, ty zbývající zazdili nebo použili jako dlažbu hlavní lodi. V roce 1898 také Suchardovi dělníci kompletně vykradli hrobku rodu Žejdliců ze Šenfeldu. Při vysvěcení měl kostel celkem deset oltářů. Ty vedlejší byly zasvěceny např. sv. Kříži, Všem svatým, sv. Anně, sv. Janu Křtiteli, čtrnácti svatým pomocníkům a Panně Marii. Najdeme zde i oltář v tzv. Kapli mrtvých. Svým způsobem byl chrám dokončen v roce 1713, jeho věž ještě o dva roky později. Věž má celkem šest podlaží a její stěny jsou silné 1,8 až 3 m. V každém případě je děkanský kostel v Polné považován za jednu z nejkrásněji vyzdobených církevních staveb v České republice. Štuková a fresková výzdoba na stěnách, valené klenbě a stropech chrámu má minimálně evropskou úroveň.
Unikátem chrámu jsou varhany z roku 1708, které jsou údajně největším dochovaným nástrojem tohoto typu, vyrobeným v českých zemích. Nástroj zhotovil moravský varhanář Jan David Sieber, jeho skříň vyřezal Martin Morávek z Polné a původně měl 1514 píšťal. Další – menší a velmi vzácné – varhany pocházejí z konce 16. století a jsou na řemenový pohon. Po celkové stavební rekonstrukci je kostel přístupný veřejnosti a jeho součástí je také zajímavé církevní muzeum. Jednou ze zajímavostí této stavby je tzv. katovské sedátko. Nachází se ve vstupní předsíni, protože mistr popravčího meče nesměl - coby nečistý - mezi obyčejnými smrtelníky. O významu této stavby svědčí fakt, že děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie byl v červnu roku 2008 vyhlášen národní kulturní památkou.
Na závěr pár technických dat a doplňujících informací. Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné je trojlodní. Jeho délka je přibližně 63,5 metru, šířka 26,5 m a výška 22 m. Kostelní věž se tyčí do výšky 63,5 metru. Valená klenba s lunetami je pokryta jemnými štuky s mariánskou tématikou. Stěny lodí zdobí pilíře s korintskými hlavicemi, členité římsy a balustrády. Nad bočními loděmi vidíme empory, zaklenuté hřebínkovou klenbou. Cínová křtitelnice z roku 1617 je dílem Lukáše Gleixnera z Jihlavy. Sloupový hlavní oltář zdobí polychromové sochy Panny Marie a archanděla Gabriela, tvořící soubor Zvěstování Panny Marie, a sochy sv. Josefa a sv. Jáchyma. Oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie je dílem rakousko-italského malíře Martina Altomonteho, původně však byl připisován jezuitovi Ignáci Raabovi. Vedlejší oltáře pocházejí z let 1679 až 1806. Chrám obklopuje ze tří stran ohradní zeď.
Chrám je přístupný denně mimo pondělí (že by se už i církev učila státním nesmyslům) a celoročně (úterý – sobota 9:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 hod., neděle a svátky 11:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 hod.). Najdeme ho na Husově náměstí a jak už je u nás dobrým zvykem i tady už funguje princip několika prohlídkových tras. Trasa A je základní prohlídkou kostela Nanebevzetí PM a stojí 50,- Kč (snížené vstupné 30,- Kč). Při Trase B uvidíte zvonici, expozici v bytě zvoníka a podíváte se z věže. Taxa je stejná, tudíž 50 resp. 30,- Kč. Trasa C je vlastně součtem Áčka a Béčka, a to za základní vstupné 80,- Kč (snížené vstupné je za 50,- Kč).