Behaimův glóbus – nejstarší dochovaný glóbus na světě
Behaimův glóbus vypráví kapitolu z dějin globalizace, která je stejně tak poučná jako pochmurná a představuje dva rozhodující průlomy v evropském pohledu na svět. Když byl v roce 1492 vytvořen, nikdo v Evropě nevěděl o existenci amerického kontinentu. V říjnu 1492 připlul Kryštof Kolumbus na břehy Bahamských ostrovů, což podle evropského chápání znamenalo počátek moderní globalizace. Protože Amerika na Behaimově glóbu chybí, znamená zásadní změnu v tehdejším chápání světa. Dlouhou dobu znamenal příběh úspěchu evropských "objevů" založených na vědě a technice.
Dnes, na pozadí nového kritického pohledu na kolonialismus a globalizaci, vypráví Behaimův glóbus jiný příběh a opět představuje zlom ve vztahu mezi Evropou a světem. Nyní je dokladem evropského dobývání světa a obchodu s otroky v Atlantiku. V 15. století měla být Afrika nejen obepluta při hledání Indie, ale také ekonomicky otevřena. Glóbus jasně ukazuje, nakolik byl vznik našeho moderního světa založen na násilném přivlastňování surovin, na obchodu s otroky a plantážním hospodářství. Behaimův glóbus ukazuje první etapu evropského podmanění a rozdělení světa.
Behaimův glóbus je dnes také dokladem našeho ambivalentního evropského kulturního dědictví. Pohled zpět odhaluje nejen nádheru, ale také temné stíny a otevřené rány. Glóbus je nejen připomínkou evropských výbojů, ale také památníkem afrických otroků, kteří sehráli významnou roli při vytváření našeho moderního světa.
Behaimův glóbus v Germánském národním muzeu v Norimberku byl 18. května 2023 zapsán do mezinárodního registru UNESCO "Paměť světa" zařadil se tak do světového dokumentárního dědictví.
Více informací o Behaimově glóbu najdete na www.gnm.de a o městě Norimberk na Tourismus.nuernberg.de.