České Budějovice
Velkorysé založení Českých Budějovic roku 1265 na soutoku řek Vltavy a Malše bylo dílem krále Přemysla Otakara II. Město bylo obdařeno četnými panovnickými výsadami a stalo se brzy křižovatkou obchodních cest spojujících Čechy s Podunajím a bohatlo nejen obchodem, ale i těžbou stříbra, jehož ložiska byla nalezena v 16. století na blízkém Rudolfově. Rozlehlé čtvercové náměstí, nebývale široké ulice a výstavní domy svědčily o světském rozkvětu města, kdežto nejstarší stavba – dominikánský klášter poukazoval na církevní hodnoty.
Úpadek nastal až vlivem třicetileté války. Koncem 18. století se staly České Budějovice sídlem biskupa, což předznamenávalo jejich nový význam jako kulturního střediska se sítí církevních i světských škol.
V hospodářském ohledu mělo největší význam otevření koněspřežní železnice mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem v letech 1825 -1832. Koněspřežka zajišťovala Dopravu zboží i osob. Mezi další rozvíjející se průmyslová odvětví patřilo pivovarnictví a výroba tužek.
Po pádu tzv. železné opony zažívá město nový hospodářský a kulturní rozvoj. Se svými téměř sto tisíci obyvateli se České Budějovice staly největším a nejvýznamnějším městem regionu. Domovskou scénu zde má soubor Jihočeského divadla a Jihočeská komorní filharmonie, sídlí zde Jihočeské muzeum, Státní vědecká knihovna, Jihočeská univerzita a další dvě vysoké školy. Místní areál Výstaviště je největší v jihočeském regionu a druhý největší v Čechách.
Kulturní a historické památky:
Nejlepší přehled o městě budete mít z ptačí perspektivy, vystoupejte proto na dominantu města – 72 metrů vysokou Černou věž a rozhlédněte se z Ochozu. Tu nechali radní postavit v polovině 16. století v renesančním slohu jako zvonici a hlásku. Vpravo vedle věže uvidíte katedrální kostel sv. Mikuláše. Architektonicky nenáročná barokní stavba z poloviny 17. století vyrostla poté, co byl nádherný pozdně gotický chrám zničen požárem.
Černá věž
Při pohledu z věže vás překvapí téměř pravidelný čtvercový tvar náměstí Přemysla Otakara II. o rozloze jednoho hektaru, ze kterého vybíhá kolmo síť ulic. Dominantou mezi barokními a renesančními domy s podloubími na náměstí je barokní radnice. Čtyři kamenné sochy mezi třemi věžemi Radnice jsou alegorie měšťanských ctností Spravedlnosti, Statečnosti, Moudrosti a Opatrnosti.
náměstí Přemysla Otakara II.
Jako perla se skví uprostřed náměstí barokní Samsonova kašna, největší toho druhu v Čechách, se sochou bájného hrdiny Samsona, zápasícího se lvem.
Samsonova kašna
Sestupte z věže a projděte se ulicemi města. Na Piaristickém náměstí vás stupňovitým štítem zaujme městská zbrojnice a solnice, kde můžete navštívit zajímavou Expozici historických motocyklů. Hned vedle je nejstarší stavba města – gotický kostel Obětování P. Marie s dominikánským klášterem se vzácnými památkami v interiéru. Za prohlídku stojí přilehlé ulice se starobylými domy, například Česká nebo Panská, ve které se na konci tyčí Rabenštejnská věž – pozůstatek městského opevnění. Další věž z bývalého opevnění objevíte na břehu řeky Malše a jmenuje se Železná panna stejně jako mučící nástroj, který prý v ní byl umístěn. Když se projdete kolem Malše, uvidíte tři modernější stavby: Jihočeské divadlo, Jihočeské muzeum a kulturní dům Slávie.
kostel Obětování P. Marie
Každoročně se České Budějovice stávají v době letních měsíců živým centrem kultury. Bezpočet unikátních vystoupení v rámci hudebních a divadelních festivalů, kdy jako jeviště slouží historické centrum města – jeho náměstí, ulice, parky i vodní plochy, přitahuje návštěvníky z Čech i zahraničí.
Od roku 2011 má naše město novou atrakci - plavbu lodí po Vltavě do Hluboké/Vltavou a vodní cesta se bude prodlužovat až do Týna/Vltavou.
Výhodná poloha města uprostřed regionu a velké množství značených turistických a cyklistických tras umožňují vydat se po zajímavých kulturních a přírodních památkách v okolí. V blízkosti města je to novogotický zámek Hluboká s bohatými sbírkami uměleckých předmětů v interiéru. Za návštěvu určitě stojí místa zapsaná ve světovém kulturním dědictví UNESCO: Holašovice s architekturou selského baroka a historický skvost Český Krumlov. Pro milovníky přírody je to oblast Blanského lesa s nejvyšší horou Kleť, Třeboňska a Novohradska.
Turistické informační centrum
Nám. Přemysla Otakara II. č. 2, 370 92 České Budějovice,
tel. 386 801 413, tel./fax 386 801 414
e-mail: infocb@c-budejovice.cz, www.inbudejovice.cz