Loading...
Všechny změny ročních období mají své kouzlo, ale uznejte sami, že králem je léto. Na léto padne minimálně polovina našich dovolených, těšíme se na pořádný odpočinek. Letos to většině z nás nevyjde s dovolenou u moře, ve hře jsou spíše místní pobyty. Což znamená tři scénáře: památky, příroda nebo jejich kombinace. Dovolená v přírodě je vždycky trochu loterie. Vyjde počasí? Nevyjde? Proprší nám celý týden? Když venku víc dnů za sebou lije, teploty nepřekročí 15 stupňů a fouká listopadový vítr, máme tendenci se hroutit a probručet možná jediné volné dny na dlouhé období dopředu. Ale jde to i jinak, stačí mít s sebou správné vybavení.
Verze oblečení pro teplé počasí je jednoduchá: plavky. Verze pro studenější počasí nebo pro pobyt či výlet ve vysokohorském prostředí je složitější. Na pobyt nebo následně na výlet bereme základní vrstvu v podobě funkčního prádla dobře odvádějícího pot, stylovou prostřední vrstvu, ve které se nebudeme stydět absolvovat případnou prohlídku zámku nebo zajít na oběd do restaurace (může být i sukně nebo kraťasy), a záložní vrchní vrstvu v podobě větru a voděodolné bundy nebo větrovky. Ta nás spolehlivě ochrání před deštěm, větrem, zimou nebo poslouží u nenadálého pozdějšího návratu z výletu zpátky na ubytování.
Tip: Nakupte správné oblečení do přírody na ceskyraj.com
Abychom se dokázali na turistický nebo sportovní výkon v přírodě správně obléct, potřebujeme pochopit, proč nám je zima anebo teplo. Tělesné teplo prostřednictvím biochemických reakcí produkuje každá jedna buňka lidského těla. Nikoli tlusté oblečení, jak se občas mylně domníváme. V momentě, kdy naše tělesná teplota klesne pod, nebo stoupne nad cca 37 stupňů, zakročí mozek. Vyšle povel potním žlázám, aby tělo zchladily, nebo svalům, aby jej pomohly zahřát. V případě sportovního výkonu vzniká více tepla, které dokáže propouštět nebo udržet při těle správně vybraný typ oblečení.
Důležitou vlastností outdoorového oblečení je prodyšnost. Čím je materiál prodyšnější, tím méně se organismus přehřívá a logicky i potí. Tuto rovnici velmi rychle pochopíte v situaci, kdy se váš výlet skládá z náročného výstupu nebo výšlapu do vrchu a následného seběhnutí nebo sjezdu do údolí. Komfort v tomto případě zvyšují odvětrávání v exponovaných místech.
Oblečení vybíráme i podle toho, jestli se chystáme na jednorázový sportovní výkon – vyběhnu, seběhnu a během hodiny jsem pod sprchou. Nebo na celodenní túru, náročný trekking, via ferraty nebo na dlouhý výjezd na kole. Zejména v případě, že neudržíte stabilní tempo pochodu či jízdy a děláte častější přestávky, je na místě si přibalit lehkou péřovou nebo softshellovou bundu či kalhoty.
Dobře byste se měli postarat také o svoje nohy, které lépe poslouží, budou-li v pohodlí, v teple a v suchu. Boty jsou zrovna část výbavy, u které by se nikdy neměly dělat kompromisy. Vybírejte s ohledem na druh aktivity, která vás čeká, aby měly vaše nohy (a tím pádem také tělo) dostatečnou oporu pro bezpečný pohyb v terénu. Klidně si nechte poradit od odborníků. Oni vědí, na co si dát pozor a kde číhá riziko.
Každý člen expedice by měl mít svůj vlastní batoh. Každý je zodpovědný za svoji výbavu a každý se podílí na nošení nákladu. Při balení nezapomínejte ani na náhradní ponožky nebo podkolenky, na prodyšné rukavice a čelenku nebo čepici, které odvádějí pot. K užitečným pomocníkům patří také opalovací krém, sluneční brýle, čelovka, trekingové hole, dalekohled, termoska, kompas nebo třeba lehká hamaka na kvalitní odpolední siestu.