Mladá Boleslav - sbor Jednoty bratrské (kostel sv. Václava)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Velmi cennou a pozoruhodnou mladoboleslavskou památku najdeme také na adrese Českobratrské náměstí 123. Je přitom zajímavé, že se jedná o stavbu poměrně monumentální a současně nenápadnou a často přehlíženou. Málokdo si totiž zřejmě uvědomí, že v tomto případě narazil na jednu z nejstarších renesančních bazilikálních staveb, umístěných mimo území Itálie. Objektem s pestrou minulostí, o kterém platí předchozí řádky, je duchovní centrum Jednoty bratrské, tedy její sbor, postavený v období let 1544 až 1554. A hned na úvod si můžeme prozradit, že tato budova sloužila později také jako katolický kostel, skladiště, muzejní prostory a koncertní síň.
Podobu trojlodního kostela určil tomuto svatostánku v Čechách působící italský architekt Matteo Borgorelli. Ten zde využil kombinace prvků románského, gotického i renesančního slohu. Mladoboleslavský sbor Českých bratří, pravděpodobně největší stavba svého druhu v Čechách, měl být od počátku vyjádřením rozmachu Jednoty bratrské, kterou zdejší panstvo všemožně podporovalo (město se pak také stalo sídlem bratrských biskupů). Jeho slavnostního vysvěcení se údajně zúčastnilo asi 15.000 lidí, kteří tak demonstrovali svůj protihabsburský postoj.
V roce 1588 se však stává majitelem panství bigotní katolík Jiří z Lobkovic, který nechal sbor okamžitě zavřít. Po vydání Rudolfova majestátu z roku 1609 se českobratrské Jednotě sbor nakrátko vrátí, ale vše přeruší 20. léta 17. století, kdy byli - po bitvě na Bílé hoře – příznivci Jednoty z Čech vyhnáni. Ze sboru se tak v roce 1623 nebo 1624 stal filiální Kostel Sv. Václava. Katolický kostel sloužil svému účelu do roku 1787, kdy jej dekret Josefa II. změnil na vojenské skladiště. V roce 1899 zakoupilo silně zdevastovanou budovu pro Spolek krajinského musea město. Celý objekt byl následně v letech 1905 až 1908 rekonstruován pro muzejní účely, a to podle projektu Antonína Wiehla. Krajinské muzeum zde pak sídlilo v letech 1910 až 1968. Další velká rekonstrukce budovy pak proběhla na počátku 70. let minulého století a od té doby někdejší sbor slouží jako městská výstavní a koncertní síň. Otevřeno zde je každý den (kromě pondělí, samozřejmě), a to od 10,00 do 16,00 hod.