Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Budova Sboru českých bratří v Mladé Boleslavi je významnou a naštěstí alespoň nějakým způsobem i v současné době fungující stavbou.
Jedná se o jednu z nejstarších renesančních pseudobazilikálních staveb mimo území Itálie, vybudována byla již v polovině 16. století (1544-1554).
Mladá Boleslav byla totiž právě v 16. století jedním z nejvýznamnějších center Jednoty bratrské.
V době stavby sboru byl držitelem zdejšího panství Kunrát Krajíř z Krajku, který sem za účelem jejího dokončení povolal italského stavitele Mattea Borgorelliho.
Sboru fungoval do roku 1620, kdy došlo k jeho definitivnímu uzavření a převzetí budovy katolickou církví, která ji vysvětila jako Kostel sv. Václava.
V období josefínských reforem zde bylo zřízeno vojenské skladiště, což narušilo statiku budovy.
Na samém konci 19. století ji koupilo město a zřídilo v ní Muzeum.
V roce 1905 pak byla zahájena tříletá rekonstrukce budovy, řízená architektem Antonínem Wiehlem.
Zatím poslední oprava pak proběhla v 70. letech 20. století, kdy také došlo k adaptaci na výstavní a koncertní síň s výbornou akustikou, provozovanou zde až do současnosti.
Otevřeno je od dubna do listopadu od 10 do 16 hodin, plné vstupné činí 20 Kč.
V současné době zde až do 21. dubna probíhá výstava u příležitosti 120. výročí narození významného a s městem výrazně spjatého architekta Jiřího Krohy (1893-1974).
Návštěvník se zde seznámí nejen s jeho mladoboleslavskými realizacemi, ale např. i s působivými výtvarnými reakcemi školních dětí na jeho architekturu.
Více např. na webech liberecky-kraj.cz či nockostelu.cz