Co musíte vědět, než vyrazíte na skialpy.
Skialpy jsou prima zimní sport, který výrazně získal na oblibě během covidové doby. Má obrovskou výhodou, že je takřka pro každého a lyžaři nejsou vázaní na sjezdovky ani na běžecké stopy.
Skialpy zavedou i obyčejného výletníka do krásné přírody, dál od ruchu zimních středisek. Kdo si zvykne na to, že musí do kopce nasadit stoupací pásy a naučí se to (není to nic složitého), tak se mu otevírají obrovské možnosti pohybu ve volném prostoru.
Musíme i rozbít občasné obavy, že skialpy jsou nebezpečné. Ne, tato aktivita při dodržení pravidel, je naprosto bezpečná. A základní pohyb na skialpech je svým způsobem dokonce snadnější, než jízda na běžkách.
Základní vybavení
Na skialpy potřebujete speciální lyže se stoupacími pásy, skialpové boty, vysunovací hůlky, skialpový batoh (ideálně s airbagem) s lavinovou výbavou (sondou, skládací lopatou), pípák (lavinový vyhledavač), lehkou helmu a lehčí vzdušné oblečení. Rovnou upozorníme, že kompletní výbava není levná, ale nic si aspoň na začátku nemusíte hned kupovat. To hlavní lze půjčit třeba v prodejnách Endorphin Republic.
Na co si dát pozor
Důležité je si hned na začátku říct, kde budete skialpovat, jak dlouho, za jakého počasí a v jakém terénu.
Pohybovat se můžete totiž po cestách kolem českých zimních středisek, mezi horskými chalupami a po hřebenech, stoupat vzhůru po vyčleněných úsecích sjezdovek, po krásných zimních cestách v alpských údolích. Nebo si vyšlápnete do volné přírody vysoko v Alpách.
Podle místa pak bude vypadat i vaše příprava a vybavení.
Pokud půjdete po bezpečných zimních cestách, po sjezdovce, kterou pak i sjedete, prakticky nebudete potřebovat lavinový batoh. A můžete chodit i sami. Jakmile však zamíříte do volného terénu mimo vyšlapané stopy a cesty, pak je nutné mít lavinovou výbavu, která vám nebo vašemu kamarádovi může zachránit život.
Jak začít
Začněte s někým zkušeným. Ještě v lyžárně zkontroluje vaše oblečení a výbavu. Před chatou vás pak naučí nalepit stoupací pásy na lyže, zacvaknout správně boty do speciálního stoupacího vázání a vyzkouší s vámi první kroky. A také zkontroluje pípáky, zda jsou dobře upevněné na tělo a správně zapnuté. Protože pípák v případě pádu laviny může zachránit vás i vaše přátele.
V začátcích je dobré zkusit nejprve mírnější terén, pokud možno za hezkého počasí. Vše si vyzkoušet, osahat a postupně přidávat na délce výletu i náročnosti profilu.
Lyže
Skialpové lyže jsou trochu jiné, než ty sjezdové. Hlavně jsou lehčí. Dělí se však podle použití. Kdo bude chodit na výlety do hor, zvolí lyže kratší, užší a lehčí. Ten kdo bude nahoru stoupat hlavně proto, aby našel skvělý sjezd do údolí, ten bude volit lyže delší, těžší, široké, aby měly v hlubokém sněhu dobrý vztlak a nepropadaly se.
Existuje ještě speciální kategorie lyží na tzv. speedtouring, ale to je nářadí pro závodníky. Jsou extrémně lehké, úzké a borci na nich dokáží do kopce i běžet.
Všechny skialpové lyže jsou vybaveny i stoupacími pásy, jež se na lyže natáhnou a zároveň přilepí. Nikdo se nemusí bát, že by lepící vrstvu musel pokaždé obnovovat. Speciální lepidlo na pásech vydrží velmi dlouho.
Boty
Skialpové boty jsou podobné sjezdovým, ale… Jsou mnohem lehčí, mají méně přezek (většinou dvě až tři). Na špičce i na patě mají speciální vybrání pro správné upevnění do vázání a také jednoduchý systém, který umožní uvolnit i zamknout komín. To proto, aby se s nimi dalo dobře stoupat do kopce a nahoře pak jednoduše komín „zamknout“ pro pohodlný sjezd. Čím rychleji a sportovněji se budete v horách pohybovat, tím budete volit boty lehčí.
Boty je dobré si brzy pořídit vlastní a nepůjčovat si je. Tak budete mít jistotu, že budou dobře sedět, budou pohodlné a nikde nebudou tlačit. Ale při jejich výběru je na to třeba si vyměřit dostatečný čas a nespěchat.
Vázání
Vázání na lyžích je jiné, než na lyžích sjezdových a ukazuje na skialpové zaměření. Čím je menší, lehčí a subtilnější, tím je vhodnější na rychlejší pohyb vzhůru. Čím je „bytelnější“, větší, tím bude vhodnější pro náročné sjezdy.
Teleskopické hůlky
Hůlky jsou lehké a mají jednoduchý systém, aby se daly složit / zasunout. To proto, že při traverzování ve svahu budete potřebovat pro bezpečnou a pohodlnou oporu jednu hůlku kratší a druhou delší. Při výrobě se dnes hodně používá karbon.
Lavinová výbava
Lavinový vyhledavač – pípák, skládací vyhledávací sonda a skládací lopata. Co je velmi důležité, naučit se nejdřív se vším zacházet, protože pak to může zachránit vám nebo kolegům život.
Batoh
Je dobré se poradit s odborníkem, jak by měl být batoh velký. Ideální je, když je tak akorát. Nezapomeňte, že tam musí být lavinová výbava, termoska s čajem, malé občerstvení a minimální náhradní oblečení – druhé rukavice, čepice nebo čelenka a nějaká bunda. Zkušení skialpinisté pak do batohu podle terénu přibalují i mačky nebo horolezecké lano.
Nejlepší batohy dnes mají airbag, který lyžař vystřelí, když padá lavina. Je to opravdu výrazné zvýšení bezpečnosti, protože nafouknutý airbag drží lyžaře na povrchu laviny. Airbagové batohy se dnes vyrábějí se dvěma systémy - bombičkovým nebo elektronickým.
Oblečení
Pamatujte na to, že při stoupání se hodně zahřejete. Ideální je proto podle počasí a teploty jít do kopce nalehko a mít v batohu jednu nebo dvě teplejší vrstvy pro sjezd, včetně suché čapky pod helmu a teplejších rukavic. Přinejmenším v začátcích se dá aspoň částečně využít oblečení na běžky nebo teplé dresy na kolo.
Špičkoví výrobci však dnes nabízejí skvělé funkční prádlo i druhé a třetí vrstvy speciálně pro skialpy.
Test centra
Pokud začínáte, určitě navštivte nějaké test centrum, kde si vše půjčíte, a odborníci vám se vším poradí.