Loading...
Nejpozději s filmovou adaptací „Divočina“ s Reese Witherspoon došlo i „mladé“ generaci, že pěší turistika dělá dobře nejen tělu, ale především také duši. My všichni se nacházíme na modré kouli obklopené nekonečností vesmíru a pohybujeme se kolem slunce, takže by se jeden klidně mohl ptát: Proč vlastně ráno vstávám? A proč si dělám stres z práce, když to všechno vlastně z vyššího pohledu nemá žádný větší smysl? A turistika pomáhá při hledání odpovědí na tyto otázky, nebo spíš v tom, si na takové otázky vůbec nemuset odpovídat. Jistý efekt katarze se dostaví již po několika kilometrech horského světa, jakési „čištění“ duše, kdy se člověk konečně jednou konfrontuje sám se sebou. A kde by se to dalo lépe, než na trailu přes kořeny a kamení, po alpských loukách a skalnatých svazích uprostřed Alp? Gasteinský trail v rakouské spolkové zemi Salcbursko může být právě takovou cestou.
Jedno údolí, tři obce a 600 kilometrů turistických cest: Gasteinské údolí začíná v srdci Vysokých Taur, nejvyšších hor Rakouska. 40 kilometrů dlouhé údolí, vytvořené kdysi téměř 1000 metrů vysokým ledovcem, nabízí dnes pestrý průřez dějinami, geografií a geologií Alp. A pokud je vám toho školního výraziva už příliš: Gastein je prostě víc, než jen sumou zdejších hor a údolí. A právě Gasteinský trail to ve svých šesti etapách působivě dokládá. Nová dálková turistická trasa vede z Dorfgasteinu na západní straně údolí až do Vysokých Taur. Čtyři až osm hodin turistiky denně, po alpských loukách, vrcholech a horských chatách. Trail začíná v Dorfgasteinu, po zhruba šesti hodinách chůze přes idylické alpské louky a divoké vrcholy (a po téměř 1400 metrech převýšení) následuje přenocování na Heinreich-Alm. Další den, etapa druhá, vede původní horskou divočinou - včetně několika překročení potoků a malých říček. Po zhruba pěti hodinách a 580 výškových metrech dosáhnete cíle etapy, Biberalm. Třetí den je na programu nejkratší etapa: necelé 4,5 hodiny chůze a 750 metrů převýšení. Po krátké odbočce na vrchol Hirschkarspitze, ze kterého lze přehlédnout celou horskou scenérii Gasteinského údolí, končí trasa na nocleh v chatě Hofgasteiner Haus. Čtvrtý den se jde hlavně z kopce: 260 výškových metrů nahoru a 1100 výškových metrů dolů. Den se nese ve znamení horských pastvin a jejich domácích produktů jako jsou slanina, sýr či máslo. Když za sebou necháte obhospodařovávané Gadaunské vysokohorské pastviny a spoustu stodol se senem, dojdete k lyžařskému středisku Angertal. Pátý den pak cesta pokračuje přes Stubnerkogel se 140 metrů dlouhým, impozantním visutým mostem do Sportgasteinu na konci údolí, který už patří do národního parku Vysoké Taury. Poslední den vede Gasteinský trail zhruba pětihodinovou túrou přes obě pastviny Astenalm a místní část Böckstein dolů mezi architekturu Bad Gasteinu z doby belle epoque, která navodí reminiscence na císařovnu Sissi a poslední období císařství. Velmi kontrastní zakončení po šesti dnech horské divočiny.
V teoretickém součtu trailového putování je po těchto dnech v Gasteinském údolí na straně plusů rozhodně jedno poznání: Uvědomíme si základní tělesné potřeby a najdeme jejich řešení. To znamená, že opět získáme kontrolu sami nad sebou, což ve světě určovaném často cizími vlivy už dávno není samozřejmostí. Ale: Lidi očividně fascinují zážitky, které jim ukazují, kde se fyzicky a duševně nacházejí. A za takovými není třeba cestovat daleko.
Spatřit na horské stezce opravdu něco o světě, může být mnohem působivější než všechen ten stres z dalekých cest - a tolik dojmů jako v Gasteinském údolí můžete jen těžko najít kdekoliv jinde na světě. S ještě jednou přidanou hodnotou: Přijet můžete vlakem - přímo, rychle a bez stresu. Protože: Pokud chceme v současné době omezit globální oteplování výrazně pod dva a možná dokonce na 1,5 stupně, je nutné především omezit dopravu produkující emise. Kromě technických změn to vyžaduje také nové životní styly. Více cestování vlakem je jeden z nich. A navíc velmi pohodlný.
Více informací na webových stránkách www.gastein.com/cz.