Bad Hofgastein – venkovní galerie renesančních náhrobníků
Turistické cíle • Památky a muzea • Lapidárium
Autor tohoto příspěvku se nikdy netajil svým kladným vztahem k některým vybraným druhům kamenných artefaktů. V dané chvíli není důležité vytvářet pořadí důležitosti, velikosti a stáří, ale zkrátka a dobře vždy potěší nějaký ten antický sarkofág nebo kvádříkové zdivo románského kostelíku, o smírčích křížích a gotických katedrálách ani nemluvě. Zvláštní kapitolu tvoří různé (bas)reliéfy a také deskové náhrobníky, zejména ty, pocházející z období vzdušné renesance. Kdo má tento typ funerálního umění 16. století alespoň trošku v oblibě, bude jistě velmi potěšen při návštěvě rakouského lázeňského městečka Bad Hofgastein, nacházející se v oblasti pohoří Velké Taury.
Zdejší farní kostel Panny Marie totiž slouží jako skutečná velká venkovní galerie renesančních náhrobníků. A to rozhodně ne galerie zanedbatelná. Množství náhrobků venkovních pak doplňují další kousky v trojlodním chrámovém interiéru. Venkovní náhrobníky jsou umístěny částečně v renesanční lodžii na jižní stěně chrámu, částečně ve venkovních „pohřebních kaplích“, umístěných po stranách hlavního vstupu. Několik historicky i umělecky méně cenných náhrobníků najdeme také různě „volně poházené“ na fasádě kostela.
Na náhrobcích můžeme vidět převážně rodové erby a biblické výjevy doplněné klečící postavou zesnulého v dobovém oblečení. Většina „vystavovaných“ náhrobků je datována obdobím let 1540 až 1580 a patří např. různým zdejším obchodníkům z období vysokotaurské těžby zlata nebo zástupcům místních šlechtických rodů. Vznikají tak rodové hrobky se jmény jako Zott, Krünner nebo Strasser. Jestli dnes tato jména něco řeknou alespoň „domorodcům“ ovšem netuším.