Horažďovice – předhůří Šumavy
Strategický ostroh nad Otavou se v polovině 13. století stal dějištěm unikátní události. Bavorové ze Strakonic zde založili město. Město s hradbami, třemi branami, tvrzí a rozměrnou bazilikou svatých Petra a Pavla svědčí o velké politické i ekonomické moci tohoto rodu, který se roku 1307 neváhal postavit českému králi Rudolfovi. Ten s vojskem vytáhl vzpurnou šlechtu potlačit, ale během obléhání Horažďovic zemřel.
V polovině 16. století, kdy Horažďovice drželi Švihovští z Rýzmberka došlo k přestavbě původní tvrze na renesanční zámeček a zhruba o sto let později jej Šternberkové přeměnili na rozsáhlý barokní komplex, který odpovídal jak reprezentativním potřebám panstva, tak hospodářským potřebám velkostatku. Dnes v areálu sídlí veřejné instituce, jako je Městské muzeum, informační centrum a Městská knihovna.
Kromě prohlídky zámeckých prostor (například reprezentativního Velkého sálu s jedinečnými freskami) nabízí muzeum expozici loutek, místních řemesel s populární interaktivní dílnou a novou vizuálně působivou expozici regionální mineralogie a hornictví – „Myslí a kladivem.“ Každý rok připravuje muzeum různorodé sezonní výstavy.
Historické jádro města obklopuje dochované opevnění se třemi branami (Červená, Jihovýchodní a Kocour). Ojedinělou technickou památkou nedaleko náměstí jsou masné krámy. V jednom z nich naleznete stálou expozici.
Horažďovice patří mezi „povinné“ zastávky vodáků sjíždějících řeku Otavu. Na své si zde ale přijdou i pěší a cykloturisté, kteří mohou využít řadu stezek a značených tras. Za výlet rozhodně stojí anglický park Ostrov s dřevěnými sochami zvířátek, Panská zahrada s dětským hřištěm a mohutným dubem Šternberk, nebo vrch Prácheň s pozůstatky raně středověkého hradiště a gotického hradu. Odpočinout si poté můžete v aquaparku s 62 m dlouhým tobogánem, čtyřmi plaveckými dráhami a mnoha jinými atrakcemi.
Malebné město Horažďovice je jednoduše Perlou Otavy, která čeká, až ji objevíte.
https://www.facebook.com/horazdovice
https://www.instagram.com/mestohorazdovice/