Jak připravit horský čaj?
Už jste slyšeli o horském čaji? Tento chutný a zároveň blahodárný nápoj si dost možná zamilujete pro jeho skvělou chuť i benefity, které tělu dokáže dopřát! Prozradíme vám, jak ho připravit a kdy chutná nejlépe!
Kde se vzal horský čaj a jaké jsou jeho benefity?
Hojník horský, pod jehož názvem můžete na horský čaj také narazit, je stálicí ve světě léčitelství. Tato nenápadná bylinka má svůj domov na řecké Krétě a význam italského či latinského překladu jejího názvu hovoří o schopnosti léčit rány či o vysílání všeho špatného z těla ven. Horskému čaji se také říká čaj pastevecký, už dávno ale neplatí, že by byl snad konzumován jen touto skupinou obyvatel. Řecký horský čaj totiž patří do pitného režimu valné části Řeků. A nejen to! Tato bylinka se totiž přidává i jako koření do omáček. Často na něj můžete pro jeho osobité aroma narazit i jako na jednu ze složek parfémů.
A co dokáže dodat našemu tělu?
Pravidelné popíjení horského čaje může mít značný vliv na obranyschopnost organismu a metabolismus. Děje se to díky množství flavonoidů a taninů, jež se v čaji skrývají. Kromě toho má hojník horského detoxikační účinky a působí proti zánětům. Seznam blahodárných účinků je ale ještě o něco delší: popíjení tohoto čaje tlumí projevy anémie a příznaky revmatických onemocněních. Pomoci může i při bakteriálních infekcích. Pokud tak chcete dopřát tělu dávku antioxidantů a dopomoci mu v cestě za odolnější imunitou, vsaďte právě na řecký horský čaj. Čaj je obecně oblíbeným nápojem napříč celým světem – chcete vědět, proč tomu tak je? Přečtěte si to tady: Proč milovat čaj? - ordinace.cz
Jak připravit horský čaj?
Bylinku můžete pořídit ve formě celé rostlinky, běžně je k dostání ale i nasušená čajová směs, kterou připravíte běžným způsobem podle pokynů na obalu. Obvykle postačí 1 čajovou lžičku přelít 200 ml vroucí vody a po 5–10 minutách scedit. V případě, že máte k dispozici celou rostlinku, nalámejte stonky na kousky a pokračujte stejným postupem. Kromě toho, že dokáže horský čaj příjemně zahřát v chladných dnech, chutná skvěle i jako ledový. Vychlazený čaj s kouskem citrónu pak oceníte zejména v období, kdy venku panují vysoké teploty. Řecký horský čaj je tak skvělým způsobem, jak organismus zahřát, ochladit, nebo mu dopřát množství tělu prospěšných látek. Kromě toho, co nabídne tělu, dost možná potěší i vaše chuťové pohárky.
Jaká je vlastně jeho chuť?
To, jak nijak neochucený čaj z hojníku horského chutná, vás dost možná překvapí. Svou chutí připomíná šalvěj – doušek takového čaje je příjemně nasládlý, čímž zachutná i těm, kteří vyhledávají spíše takové chutě. Čaj je možné ale dále dochutit podle vašich preferencí. Podobně jako spousta dalších bylinek, i horník horský není doporučován v těhotenství či při kojení. Děti jej mohou bezpečně konzumovat od 6 let.
Chcete vědět o čaji ještě mnohem více? Navštivte cajovy.blog a zjistěte o čajové kultuře něco, o čem jste možná ještě nikdy neslyšeli. Zjistit také můžete třeba to, jakými neobvyklými způsoby je možné čaje dochutit, a zda je možné čaj přidat i do pokrmů.