Loading...
Městečko Nová Bystřice s 3 300 obyvateli (včetně 13 místních částí) leží na česko-rakouské hranici u nejsevernějšího bodu Rakouska, mezi přírodními parky Česká Kanada a Homolka – Vojířov, v nadmořské výšce 590 m.
… historie a památky
Krajem Novobystřicka vedly již v dávných dobách obchodní stezky, které spojovaly důležitá centra. V listině z 12. století najdeme zmínky o potoku Vistritz, kolem kterého vznikla později i osada Bystřice. Ve 13. století se započalo se stavbou hradu, později přestaveného na zámek, v roce 1341 byla Bystřice uváděna už jako město. V září roku 1420 bylo město vinou zrady dobito a vypáleno vojskem Jana Žižky. V krátké době bylo však znovu postaveno a nejspíše od té doby nazýváno Novou Bystřicí.
Nová Bystřice je město mezi dvěma přírodními parky
Největšího rozkvětu zaznamenala za panování Adama Pavla Slavaty. Pověst vypráví, že město miloval tak, že zde zanechal i své srdce. V roce 1997 bylo skutečně objeveno v dřevěné schránce v kostele sv. Petra a Pavla, ve kterém se při archeologických výzkumech našly i základy kruhové sakrální stavby s vnitřním průměrem 13,5 m z pozdněrománského období.
V 17. stol. byla postavena nová radnice, kamenná kašna, na kterou byla později umístěna socha sv. Lukáše s hlavou dobytčete a dále také morový sloup. Na jižní straně města lze dodnes spatřit zbytky hradního opevnění s bývalým vodním příkopem.
Mírové náměstí v Nové Bystřici
Půl kilometru za Novou Bystřicí, směrem na Jindřichův Hradec, se nachází židovský hřbitov, který byl založen v letech 1878/79 a jsou zde pochováváni i židé ze sousedních dolnorakouských obcí. Dříve tu byla obřadní síň a byt hrobníka, dnes zde najdeme 86 náhrobků.
… současnost
Novobystřicko protíná mnoho značených cyklotras, turistických i naučných stezek. Známá je například dálková cyklistická trasa "Greenway Praha - Vídeň" či Graselova stezka, jež vede nejkrásnějšími kouty přírody kolem Nové Bystřice. Množství okolních rybníků a lesů láká ke koupání, procházkám a relaxaci. V okruhu do 15 kilometrů je možno navštívit mnoho památek a zajímavostí – např. hrad Landštejn, Muzeum československého opevnění, poutní kostel Nejsvětější trojice v Klášteře, Kámen republiky, „konopnou vesnici“ Reingers, bizoní farmu v Rožnově a další.
Vyhledávanou technickou památkou je úzkokolejná dráha z roku 1897, která vede z Nové Bystřice do Jindřichova Hradce po trati dlouhé 33 km. Nezapomenutelným zážitkem je jízda historickým parním vlakem. Na vlakovém nádraží můžete shlédnout i expozici Regionálního úzkokolejného muzea.
Nádraží úzkokolejky
Dalším muzeem, které můžete navštívit, je Muzeum veteránů Nová Bystřice. Jedná se o první a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách. Sídlí v budově bývalé industriální textilky, jejíž prostředí přímo vybízí k procházce historií.
Do Nové Bystřice mají namířeno i milovníci golfu. Golfresort Monachus je jedním z nejoblíbenějších resortů v České republice. 9jamkové golfové hřiště Nová Bystřice bylo prvním veřejným golfovým hřištěm u nás. Na mistrovském 18jamkovém hřišti Mnich si přijdou na své zkušení hráči.
Ve městě a jeho nejbližším je rozmístěno na tři desítky dřevěných soch, které vznikly při letních řezbářských sympoziích. Nejvíce z nich je soustředěno do městského parku, kudy vede i stezka pro in-linebruslaře.
Přímo v Nové Bystřici i okolí je množství ubytovacích a stravovacích zařízení, ze široké nabídky si vybere méně náročný i náročnější klient.
Turistické informační středisko Nová Bystřice
Mírové nám. 54
378 33 Nová Bystřice
tel.: +420 384 386 909
e-mail: info@novabystrice.cz
www.novabystrice.cz