Nová Bystřice a Klášter.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Na jižním okraji České Kanady je několik zajímavých míst, které by turista neměl vynechat. Mezi ně jistě patří městečko Nová Bystřice a nedaleký Klášter, kde se nachází velmi hezký barokní kostel Nejsvětější Trojice. Navíc po dnech, kdy se hodně šlapalo, se malý odpočinkový výlet jistě hodí. Z Jindřichova Hradce je to autem slabá půlhodinka a po zaparkování na bystřickém náměstí je jisté, že místo, o kterém je první písemná zmínka již v roce 1175, má co nabídnout.
Za čím jedeme?
Vysoká věž kostela sv. Petra a Pavla je nepřehlédnutelná a jak jinak začít prohlídku města než u jeho dominanty. Kostel byl postaven v gotickém slohu v první polovině 14. století a v době, kdy byl dostavěn se psal rok 1335. Po požárech v období renesance a baroka byl znovu obnoven a jeho poslední proměna proběhla v roce 1788. Věž kostela se dnešní podoby dočkala o tři roky dříve. Z období gotiky se dochoval presbytář. Svatyni je možné obejít, ale vstoupit do ní se nám nepodařilo. Východně od kostela je poměrně nevýrazný park. Při silnici stojí za pozornost několik domů a na okraji parku i hezká kaplička z poloviny 18. století. Z parku se lze podívat na východní stranu zámku. Ten stojí na místě gotického hradu ze 13. století a byl v renesančním slohu postaven mezi léty 1610 až 1611. Další pohled na zámek je z náměstí, kde je součástí jeho východní strany. Domy na náměstí, to je směsice nového a starého, na severní straně je Radnice. Barokní sloup Nejsvětější Trojice tu stojí od roku 1727 a kašna se sochou sv. Lukáše je z roku 1859. Hřbitovní kostel sv. Kateřiny byl původně renesanční a uvádí se rok stavby 1585. Barokní kabát dostal v roce 1685. Ve městě lze najít i část hradeb a severně od města je židovský hřbitov, který byl založen v roce 1879. Kdo má rád vláčky, toho jistě potěší informace, že tady má konečnou úzkorozchodná železnice z Jindřichova Hradce.
Do oběda je ještě daleko a tak jedeme po silnici č.152 směrem na Staré Město pod Landštejnem do osady Klášter. Po několika minutách jízdy se před námi otevírá pohled na nepřehlédnutelnou svatyni. Pro milovníky raného baroka je tento pozůstatek kláštera zajímavým místem. Ale i pohled do minulosti odkrývá okamžiky významné, ale i tragické. Všechno tu začalo ve 14. století, kdy došlo k založení kláštera paulánskými Mnichy. Stavba klášterního kostela proběhla mezi roky 1501 až 1507. V roce 1533 napadla klášter sekta novokřtěnců, čtyřicet Mnichů bylo povražděno a klášter vypálen. Trvalo skoro 100 let, než se klášter dočkal svého obnovení a to dne 1. července 1626. I když byl významným církevním centrem v celé oblasti, byl na základě rozhodnutí císaře Josefa II. v roce 1785 zrušen. V 19. století se v klášterních budovách vyráběly cvočky. Kostel ale stále plnil své poslání. Válečné události a éra socialismu byly konečnou pro klášter a jeho budovy byly v šedesátých letech minulého století strženy. Zůstal chátrající kostel, který se přece jen dočkal opravy.
Kostel Nejsvětější Trojice je jednolodní raně barokní stavba. Jeho hlavní oltář je zhotoven ze dřeva a patří k největším v celé střední Evropě. Sochy na oltáři jsou patroni České země. Veškeré vnitřní zařízení je barokní. Zajímavostí je umístění oltáře na západní straně kostela, což je v katolických chrámech ojedinělé. Při jižní stěně kostela se dochovala chodba, ve které je vstup do krypty pod kostelem. Západní straně kostela dominuje věž. Ve štítě na východní straně je umístěn latinský nápis a nad vchodem do kostela je znak patřící zřejmě zakladatelům kláštera. V okolí kostela roste několik nádherných staletých lip. Samotná osada má jen několik domů a na východ od ní jsou rašelinné louky a Klášterský rybník. Lesy v okolí jsou většinou smrkové a na sever od osady jsou v nich rozesety pevnůstky vybudované v roce 1938.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na oběd jsme se vrátili do Nové Bystřice. Jméno restaurace mně vypadlo z hlavy, ale je na jižní straně náměstí a jídlo bylo výborné. Ubytováni jsme byli v penzionu U tkadlen v Jindřichově Hradci.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nová Bystřice je zajímavým místem, ale nám se více líbil Klášter. Místo je to nejen hezké, ale i tak trochu tajemné.
Ostatní informace
Parkovat v Nové Bystřici je možné na náměstí a nic se tady neplatí. Procházka městem se vejde do jedné hodiny. V osadě klášter je možné parkovat nedaleko kostela. Kostel byl v době naší návštěvy otevřen a místní občan, který má klíče, byl velmi ochotný. Vstupné se neplatí, ale je možné přispět do kostelní pokladničky. Projít se okolím místa je dalším hezkým zážitkem. Osadou prochází od severu k jihu naučná Graselova stezka a západ s východem propojuje modrá značka.