Loading...
Tradiční Ševcovskou pouť chystá Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Svátek ševců, koželuhů a rukavičkářů si návštěvníci ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU připomenou v pátek 24. října od 9:00 do 18:00 hodin. Děti i dospělí se mohou těšit na ukázky tradiční výroby obuvi. Speciálně v tento den se rozjedou obuvnické stroje a výrobní linka z bývalých Baťových závodů. Ožije také ševcovská dílna, která je součástí výstavy "K štěstí klíček je střevíček – Baťa".
Během dne budou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky expozice "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost". "V této expozici se uskuteční také ukázka výroby obuvi na historických strojích v průmyslové dílně. Jednotlivé úkony na strojích předvedou Jan Zbranek a Josef Havelka z firmy Svit Machinery Zlín," představila program historička a kurátorka sbírky obuvi Miroslava Štýbrová. Původní stroje a linky na výrobu obuvi obslouží pracovníci každou půlhodinu. Nebudou chybět ani interaktivní programy pro děti, například skládání svršku na kopyto, sešívání a zdobení svršku obuvi.
V ševcovské dílně, která se nachází v přízemním výstavním prostoru, usedne za verpánek švec Radim. Zpestřením celé výstavy představující obchodní aktivity firmy Baťa bude scénka ze života baťovských prodavačů v podání Fryštáckého ochotnického souboru. Začátek představení, které se odehraje ve výstavním prostoru připomínající stylizovanou prodejnu s typickými regály na obuv a atraktivní výlohu s originální obuví z produkce firmy Baťa, je v 16 hodin.
Pouť má v muzeu již dlouholetou tradici. V den Ševcovské pouti zaplatí všichni návštěvníci za vstup do muzejních expozic 40 korun, studenti, senioři a děti ve věku od 6 do 15 let 20 korun, děti do šesti let mají vstup zdarma. V rámci Ševcovské pouti se mohou lidé podívat i do zlínského mrakodrapu, známé "Jednadvacítky", kde je v 16. etáži k vidění výstava "Veselá bota".
Podle liturgického kalendáře mají patroni ševcovského řemesla svatý Kryšpín a Kryšpinián svátek
25. října. Bratři žili ve druhé polovině 3. století, za svou víru v Krista byli kolem roku 287 umučeni. Církev je nikdy oficiálně za svaté neprohlásila, za patrony ševců ale byli uznáváni po celá staletí. Svědčí o tom celá řada artefaktů dochovaných v chrámech po celé Evropě. Například v Praze jim byl v roce 1714 zasvěcen boční oltář v Týnském chrámu. Na jejich počest se od 17. století konaly pouliční taškařice a pouti.
Sbírka obuvnického muzea, která je součástí stálé expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost patří k nejstarším svého druhu v Evropě. Prostřednictvím více než šesti set exponátů seznámí návštěvníky s historií i současností obouvání, vývojem výroby obuvi a dějinami ševcovského řemesla. Sbírkový fond sleduje vývoj obouvání od nejstaršího období českých dějin až po současnost. Nejranější období je zachyceno prostřednictvím replik, nejstarší originály pocházejí z konce 16. století. Atraktivní součástí expozice je kolekce obouvání cizích národů.
Obuvnický průmysl, který se díky Baťovým závodům a pozdějšímu Svitu stal pro Zlínsko jedním z klíčových oborů, přežil v regionu jen ve výrazně zredukované podobě. Ještě v roce 1990 se na území současné České republiky vyrobilo asi 70 milionů párů obuvi, z toho více než 50 milionů ve Zlíně.