Příjemný odpočinek uprostřed přírody s malým ponaučením nabízí Technické muzeum v Brně
Od Vysočiny po moravskoslovenské pomezí – od moravskoslovenského pomezí po Vysočinu leží památky Technického muzea v Brně. Nacházejí se v zalesněných údolích i na kopečcích uprostřed krásné přírody, stejně jako ve vesnicích, kde už stávaly před staletími.
První památkou Technického muzea v Brně od slovenských hranic je Větrný mlýn v Kuželově. Dnes národní kulturní památka, která patří k typu holandských zděných mlýnů s otáčivou střechou. Vedle mlýna stojí obytné a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Kuželov je obec v okrese Hodonín, vzdálená 3 km jihozápadně od Velké nad Veličkou v horňácké oblasti Moravského Slovácka.
Mlýn leží na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad Kuželovem a konají se zde například závěrečné koncerty Horňáckých slavností.
https://www.tmbrno.cz/pamatky/vetrny-mlyn-v-kuzelove/
Od moravskoslovenského pomezí směrem k česko-rakouským hranicím nedaleko Znojma se nachází další národní kulturní památka Technického muzea v Brně Vodní mlýn ve Slupi. Pozdně renesanční stavba leží na Krhovicko-jaroslavickém náhonu (technická památka), který v současné době dosahuje délky přes 30 km. Návštěvníci se mohou seznámit se čtyřmi kompletními výrobními mlecími celky: jako je staročeské mlýnské složení, kašník, amerikánské a válcové mlýnské složení.
https://www.tmbrno.cz/pamatky/vodni-mlyn-ve-slupi/
Ze Slupi je to nedaleko do Šatova na česko-rakouských hranicích. Na této památce nabízí Technické muzeum v Brně zcela jiné téma. Areál československého opevnění a železné opony se zaměřuje na ochranu hranic od roku 1938. Hlavní dominantou je pěchotní srub MJ – S3 Zahrada. Tento zrekonstruovaný objekt těžkého opevnění ve svých prostorách nabízí speciální pevnostní výzbroj a výstroj armády z let 1960 až 1999. Stavba srubu byla započata v roce 1938, ale s nástupem Hitlera už nedošlo k jejímu vybavení. V areálu se nacházejí protitankové a protipěchotní překážky, repliky stěn, které chránily před útěkem do zahraničí v letech 1948 až 1989, strážní věže a další.
https://www.tmbrno.cz/pamatky/areal-cs-opevneni-a-zelezne-opony-satov/
Z rovinaté krajiny Šatova se můžeme přesunout do úhledné přírody Moravského krasu. Tady v Josefovském údolí mezi Adamovem a Křtinami leží další památka ve správě Technického muzea v Brně – Stará huť u Adamova s vysokou dřevouhelnou železářskou pecí Františkou. Dodnes zde muzeum ve spolupráci s dalšími společnostmi pořádá experimentální a ukázkové tavby v replikách slovanských železářských pecí odkrytých v okolí. Stará huť byla také zařazena mezi národní kulturní památky.
https://www.tmbrno.cz/pamatky/stara-hut-u-adamova/
V Těšanech nedaleko Brna se nachází další památka Technického muzea v Brně – Kovárna. Ve středověku byla součástí vrchnostenského dvora. Její nynější podoba pochází z roku 1700. Tvoří ji čtyřkřídlá budova ve stylu venkovského baroka. Těžištěm expozice je kovářská dílna v podobě z 19. století s původním vybavením.
https://www.tmbrno.cz/pamatky/kovarna-tesanech/
A nakonec si to namíříme na západ ke Žďáru nad Sázavou. V krásném zalesněném údolíčku řeky Sázavy v katastru obce Hamry nad Sázavou leží Šlakhamr dříve Brdičkův mlýn. Jádrem expozice půvabného stavení je plně funkční hamerské zařízení, získané z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku, součástí je také bydlení za posledních majitelů. A tady jsme se zastavili na poslední památce Technického muzea v Brně.
https://www.tmbrno.cz/pamatky/slakhamr-v-hamrech-nad-sazavou/
Před návštěvou jednotlivých památek doporučujeme zájemcům prohlédnout si webové stránky, kde najdou aktuální informace o zpřístupnění památek. Obzvláště v současné době se totiž podmínky návštěv často mění v závislosti na vývoje onemocnění způsobeného COVID 19. Ale i výlety k daným památkám stojí za to. I když podívat se, jak bydleli, žili a pracovali naši předkové ještě před dobou robotické a počítačové éry není k zahození.
https://www.tmbrno.cz/vsechny-pamatky/