Půjdem spolu do Betléma ve středních Čechách
Půjdem spolu do… Betléma? Anebo do středních Čech? Udělejte si předvánoční výlet za tradičními betlémy, obdivujte jejich půvab i umění výroby a nechte se obklopit příjemnou vánoční atmosférou. Mezi betlémy všech tvarů a velikostí, vyrobených z nejrůznějších materiálů, letošní těšení se na Vánoce může nabrat úplně jiný rozměr.
Největší loutkový betlém u nás se ukrývá V Muzeu betlémů Karlštejn. Rozkládá se na ploše neuvěřitelných 80 m2. Vedle tří králů malému Jezulátku přináší dary také 10 nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem IV. Tím ale zdejší sbírka betlémů rozhodně nekončí, v muzeu najdete betlémy ze dřeva, z vosku, cukru nebo chleba. Tak jako každý rok, i letos budou od začátku adventu minimálně do Tří králů k vidění také betlémy z čerstvě napečených voňavých perníků.
Budete-li v Karlštejně, nenechte si ujít návštěvu majestátního hradu, ve kterém se ukrývaly korunovační klenoty. Přímo v Císařském síle Rytířského paláce tam letos 11. prosince zazní Česká mše vánoční. Mimochodem věděli jste, že její autor Jakub Jan Ryba žil a tvořil ve středočeském Rožmitále pod Třemšínem? Vůbec poprvé tam nejspíš „Rybovka“ zazněla roku 1796 v kostele Povýšení sv. Kříže, v části zvané Starý Rožmitál, kde dodnes můžete obdivovat původní varhany z 18. století, na které mistr hrával.
Vytvořit ručně vyřezávaný betlém je prací na celý život, která si zaslouží obdiv – obzvlášť v čase předvánočním. K největším betlémářským oblastem v Čechách patří Příbramsko, jehož charakter určoval po staletí nejen těžký průmysl, ale také náboženství, jehož centrem byla Svatá Hora. I proto se v příbramských betlémech objevují postavičky havířů vyřezávané především ze dřeva, kterého bylo v okolí dolů dostatek. Vánoční řemeslo tu dodnes žije díky betlémáři Jánu Chvalníkovi, jehož díla můžete obdivovat v Muzeu Bohutínska na bývalém dole Řimbaba. Typické příbramské betlémy jsou k vidění také v Hornickém muzeu Příbram. Určitě je poznáte na první pohled – jsou totiž zdobeny rozdrceným galenitem z rudných šachet a dalšími minerály, které příbramští havíři nacházeli pod zemí.
Další betlémy si zajeďte prohlédnout do Regionálního muzea Mělník. Na výstavě Půjdem spolu do Betléma (16. 11. – 6. 1.) si přijdou na své milovníci tradic, zájemci o historická fakta i děti. Ty potěší také dílničky, ve kterých si mimo jiné budou moci nazdobit perníčky. Oči přecházejí v Týnci nad Sázavou na výstavě Betlémy kam se podíváš. V místním městském muzeu probíhá od 26. 11. do 18. 12. Na vlastní oči se přesvědčíte, že fantazii se při výrobě betlémů meze nekladou.
Již tradičně se letos ve skanzenu v Přerově nad Labem uskuteční akce Lidové Vánoce v Polabí. Součástí vánoční výstavy budou i betlémy – nejen ty staré lidové či kostelní, ale také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů. Zvláštní část výstavy tvoří rozsáhlá výstava papírových betlémů od našich nejznámějších malířů. K vidění je velký betlém z oblékaných figurek, zhotovený podle vlastního vystřihovacího Betlému z Přerova nad Labem od akademického malíře Jiřího Škopka, kopie kostelního betlému z 19. století ze Semic nebo velké Wenigovy Pražské jesličky. Lidové Vánoce v přerovském skanzenu probíhají od 17. 11. až do 30. 12.
K dalším adventním výletům nejen za betlémy se inspirujte na www.strednicechy.cz.