Loading...
Předvánoční období v Německu charakterizuje mnoho regionálních tradic. Například v Sasku se během adventu procházejí ulicemi „horníci“ v tradičních krojích, aby si připomněli hornickou éru. V Horní Falci se zase během vánočního období z domu do domu předává požehnaný obraz Panny Marie, dokud se 24. prosince nevrátí zpět do kostela. V jednom se však celá země shoduje. Advent se svým zvláštním kouzlem, mihotavým světlem svíčkek v dlouhých zimních nocích, vábivou vůní svařeného vína i čerstvě upečeného cukroví a líbeznými koledami, které se linou z kostelů a trhů, je jedním z nejkrásnějších období v roce.
Vánoční věnec: Až se zapálí poslední svíce…
„Advente, advente, hoří malé světlo. Nejdřív jedno, pak dvě, pak tři, pak čtyři, pak je Ježíšek za dveřmi,“ můžete slyšet děti rýmovat během adventu. Z celého srdce touží po čtvrté adventní neděli. Tehdy se konečně rozsvítí všechny čtyři svíčky na věnci z jedlových větviček a Vánoce už jsou skutečně blízko.
Adventní věnec má v Německu téměř 200letou tradici. Původně byla na adventním věnci svíčka pro každý den adventního času, aby bylo snadné spočítat, kolik dní zbývá do Štědrého dne. Dnes jsou svíčky pouze čtyři a každou adventní neděli se na adventním věnci zapaluje další svíčka.
Adventní kalendář: 24 okének do Štědrého dne
V Německu patří adventní kalendář k Vánocům stejně jako svařené víno a cukroví. Přípravy začínají už koncem listopadu, protože kalendář s 24 malými překvapeními musí být hotový do 1. prosince. Jeho účel je jasný: každý den až do Štědrého dne je v něm malý dárek, který má zkrátit dobu čekání. I dnes se mnoho adventních kalendářů stále s láskou ručně vyrábí. Skládají se z 24 malých sáčků nebo balíčků obsahujících mini dárky, které byly speciálně vybrány pro obdarované. Pro děti je adventní kalendář nezbytností, ale i mnoho dospělých tuto krásnou tradici stále dodržuje.
Vánoční trhy, to pravé kouzlo Vánoc
Od konce listopadu jsou pro malé i velké návštěvníky největší událostí vánoční trhy, které lákají ke kouzelné procházce uličkami se svátečně vyzdobenými stánky. Pokud vám vyhládne, můžete si vychutnat perníčky, cukrová jablka, vánoční štolu a horké kaštany. Lze tu zakoupit regionální vánoční dekorace nebo hodnotné vánoční dárky od dřevořezeb z Krušných hor, umělecké skleněné ozdoby nebo další jedinečné ručně vyráběné předměty. Vybrat si můžete ze stovek vánočních trhů po celém Německu.
Boty ven! Mikuláš nadělí jablka, ořechy a sladkosti
Hlavním svátkem na konci roku jsou v Německu Vánoce. Velmi populární je také další prosincový svátek: Mikulášská nadílka 6. prosince. Večer předtím si děti – a někteří dospělí – dávají za dveře naleštěné boty nebo holínky. Legenda praví, že v noci přichází Mikuláš a dává dovnitř sladkosti, oříšky, mandarinky a drobné dárky. Předobrazem pro tento zvyk je svatý Mikuláš, biskup, který žil ve 4. století v tureckém městě Myra. Tento krásný zvyk žije na jeho počest dodnes a díky němu děti ráno 6. prosince spěchají z postelí. Běží ke dveřím, aby se podívaly, zda se v noci nezastavil Mikuláš s pytlem plným sladkostí, aby je také bohatě obdaroval.
Prosinec pro mlsné jazýčky: Perníčky, rohlíčky a štoly
Advent je časem hodování. To začíná na začátku prosince pečením cukroví. Zejména děti rády hnětou těsto, vykrajují sušenky do vánočních tvarů a zdobí je barevnou polevou, mandlemi nebo sladkými perlami. Obzvláště oblíbené jsou skořicové hvězdičky s cukrovou polevou, kořeněné ořechy a sladké vanilkové rohlíčky.