Loading...
At´ už jste stálým návštěvníkem Jeseníků, nebo jste v této oblasti poprvé, určitě nemůžete minout jedno místo, které je přímo ideálním výchozím bodem pro průzkum tohoto drsného, a zároveň nádherného kraje. Jak v létě, tak v zimě určitě svoji cestu začněte na Skřítku.
Horské sedlo Skřítek odděluje nejjižnější část Hrubého Jeseníku od Hraběšické hornatiny. Samotné sedlo je pak cca 2,5 km dlouhá a několik desítek metrů široká plošina, která se nachází se v nadmořské výšce 870 metrů.
Značnou část plochy sedla zaujímá nejmenší jesenická národní přírodní rezervace s malým jezírkem – Rašeliniště Skřítek. Ta chrání komplex zdejšího unikátního rašelinného smrkového lesa.
Přímo na Skřítku se nachází velké parkoviště, zastávka autobusu a horská chata. Po červené nebo modré turistické značce se dostanete přes Klepáčov do Sobotína (7 km). Můžete se také vydat na nejvyšší jesenický vrchol - a to naučnou stezkou Světem horských luk (necelých 12 km), která vede po hřebeni hory Pecný, Břidličné hory, kolem malebné Jelení studánky až na Ovčárnu, a dále pak na samotný Praděd.
Pokud se však vydáte jižním směrem po modré nebo zelené turistické značce, po zhruba 8 km natrefíte na tajemnou a obtížněji dostupnou zříceninu hradu Rabštejn.
Trosky Rabštejna, který býval jedním z obranných hradů úsovského panství, jsou v současné době přístupné pouze po žebřících umístěných ve skalních puklinách. Odměnou vám pak ale bude překrásný rozhled do okolí - jak na pohoří Hrubého Jeseníku, tak na rovinu Hané.
Lokalita láká i milovníky adrenalinu - skály na Rabštejně se řadí mezi největší a nejznámější lezecké oblasti na Moravě. Oblast se dělí na Zadní Skály (včetně zříceniny) – ty jsou určeny hlavně pro zkušenější lezce, a Přední skály. Ty najdete zhruba půl kilometru od horské chaty Rabštejn a tvoří je devět věží a skalních svahů s výškou do 20 m. Mezi nejvyhledávanější skály patří Druhá věž, Třetí věž a Květina, které jsou zároveň nejvyšší. Tady se nacházejí převážně lehčí cesty, na své si tak přijdou i začínající lezci.