To nejlepší z Mariánských Lázní
Začínáte přemýšlet, kam se letos vydáte na dovolenou nebo aspoň prodloužený víkend? Hledáte místo, kde se můžete jen tak toulat ulicemi, užívat si krásné přírody a unavené tělo pak nechat zrelaxovat? To všechno na vás čeká třeba v Mariánských Lázních.
Mariánské Lázně – místo plné překvapení
Mariánské Lázně tvoří spolu s dalšími dvěma lázeňskými městy proslulý západočeský lázeňský trojúhelník. Nachází se v Karlovarském kraji, v okrese Cheb a jen málokdo by ještě docela nedávno řekl, že se sem vydá na dovolenou. Město bývá plné zahraničních turistů, to se ale v posledních letech dost změnilo, a i našinec si sem našel cestu.
Jak by taky ne, když jde o město, kde se můžete ubytovat v některém z krásných hotelů, užívat si lázeňských procedur, procházet se po lázeňské kolonádě a poznávat zdejší krásy? Je tu toho tolik k vidění. Co si nesmíte nechat ujít?
Tip číslo jedna: Zpívající fontána
Dominanta města, která se nachází na kolonádě u sochy opata Reitenbergera se v sezóně rozeznívá denně od 7 hodin každou lichou hodinu, ve 21 hodin a 22 hodin pak zvuk doprovází i barevné osvětlení.
Víte, že slavnostní zahájení sezóny se odehrává pravidelně 30. dubna? Každý rok se také můžete těšit na Hudbu pro fontánu a další skladby, letos třeba Srdce nehasnou, Dobytí ráje 1492 a další? Kdo si fontánu jednou poslechne, ten se sem bude pravidelně po celou dobu pobytu vracet.
Tip číslo dva: Geologický park
V lesoparku nad městským muzeem na Goethově náměstí začíná i končí asi 1,5 km dlouhá naučná stezka Geologický park s 24 informačními tabulemi. Cestou se dozvíte spoustu zajímavostí o geologické stavbě i fauně Slavkovského lesa.
Tip číslo tři: Minerální prameny
Co by to bylo za lázně, kdyby tu návštěvníci nemohli ochutnat nějaký ten léčivý pramen? V okolí města najdete víc než 100 vývěrů léčivých vod, přímo ve městě jich je kolem 40. Všechny jsou studené a využívají se nejen při léčbě močového ústrojí.
Síla těchto pramenů byla objevena už ve středověku, kdy ale město nebylo osídlené. Jak by taky mohlo, když všude byla jen bažina a neprostupný prales? Ke změně došlo až koncem 18.století, kdy se o prameny začal blíž zajímat lékař nedalekého tepelského kláštera Josef Jan Nehr. Na jaké prameny se můžete těšit?
- Lesní pramen, který je známý svými účinky na dýchací ústrojí.
- Rudolfův pramen, který patří mezi nejchutnější zdejší prameny.
- Ferdinandův pramen, který vyvěrá v lázeňském parku.
- Křížový pramen jako jeden z nejstarších v Mariánských Lázních.
- Karolinin pramen, který oceníte jako zdroj hořčíku třeba při svalové únavě.
- Ambrožovy prameny, kterým se také říká prameny lásky.
- Mariin pramen, podle kterého město získalo jméno. Nejde ale o vodní pramen, ale o vývěr přírodního CO2.
Tip číslo čtyři: Miniaturpark Boheminium
Unikátní park s modely tuzemských památek vás během jednoho dne zavede k zámku Hluboká, Lednice, Bečov nad Teplou, hradu Loket a Karlštejn, Ještědu i k Muzeu železnice Lužná a dalším zajímavým místům.
Víte, že Boheminium se nachází na vrchu Krakonoš a je obklopeno lesy a loukami? Navíc se k parku můžete nechat vyvézt kabinkovou lanovkou.
Tip číslo pět: Obora s daňky
Když se pokocháte miniaturami v Boheminiu a vyjdete ven z areálu, stačí udělat pár kroků a narazíte na oboru s daňky, jeleny a srnkami, které se nechají i pohladit a nakrmit. No řekněte sami, kdy se vám tohle poštěstí? Když vylezete na vyhlídku vedle obory, můžete se rozhlédnout po Mariánských Lázních i okolí.