Vydejte se na výlet s Pojizerským Pacifikem
Naplánujte si projížďku krkonošskou lokálkou z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Na výstavbě 20 km dlouhé regionální železnice mají hlavní zásluhu Jan hrabě Harrach a tehdejší místní podnikatelé. V současnosti se zde setkáte s motorovými vozy řady 810, charakteristickými pro české lokálky. Nechybí ani vyhledávané tradiční parní jízdy.
Co je Pojizerský Pacifik?
Regionální železniční trať s označením 042 ve směru Martinice v Krkonoších – Jilemnice – Hrabačov – Víchová nad Jizerou – Horní Sytová – Poniklá – Poniklá, zastávka – Jablonec nad Jizerou, Hradsko – Jablonec nad Jizerou – Rokytnice nad Jizerou. Ke slavnostnímu zahájení provozu lokálky došlo 7.12. 1899.
Kulturní památka ČR – Železniční stanice Martinice v Krkonoších
Železniční stanice byla vybudována roku 1871. Areál železniční stanice je unikátní technickou památkou, která již nikde v České republice nemá obdoby. Zahrnuje jedinečný soubor dochovaných budov, technických zařízení a původních funkčních technologií. Stanice je nejvyšším bodem trati vlaku mířícího do hor a byla v roce 2016 vyhlášena kulturní památkou České republiky.
Naučná stezka železniční stanice Martinice v Krkonoších
Naučná stezka okolo areálu železniční stanice Martinice v Krkonoších vznikla díky Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších. Stezka má celkem devět zastavení, na kterých se dozvíte zajímavé informace o jednotlivých budovách a technických zařízeních, jejich původním, a často i současném, účelu a funkci. Celá naučná stezka je vyznačena a zahrnuta mezi oficiální turistické trasy KČT, a konkrétně jí náleží barva žlutá. Stezka vede po silnici od nádraží před samoobsluhu a následně zpět pod viaduktem okolo zvoničky k vodárně a cestou nad nádražím k bývalému strážnímu domku. Délka stezky je 1,3 km od startu až k poslednímu devátému zastavení, a stejnou vzdálenost ujdete i na cestě zpět. Téměř v celé délce je vedena po zpevněných cestách nebo terénem, kterým zvládne projet i kolo nebo kočárek.
TIP: Jak se v lokalitě orientovat, kde z vlaku vystoupit a co navštívit, napoví propagační materiál „Pojizerský Pacifik“. Dozvíte se například, jaká atraktivní místa v okolí tratě můžete navštívit nebo kterou naučnou stezku si projít. Také jsme pro vás naplánovali několik pěších výletů do okolí železniční tratě. A samozřejmostí je přehledná turistická mapa s vyznačením železniční tratě Pojizerského Pacifiku, turistických pěších tras, naučných stezek a zajímavostí, za kterými se můžete vypravit z některé železniční zastávky.
NOVINKA: Pro letošní sezonu bude nadšencům pro železnici připraven nový leták o Pojizerském Pacifiku s kvízem pro děti. Za správné odpovědi pak celá rodina bude mít možnost získat pěkné ceny. A navíc každou letní sobotu bude připraven speciální program na historickém nádraží V Martinicích, na dalších místech trati i ve vlaku. Více se včas dozvíte na www.krkonose.eu.
Zajímavosti: Vzhled informačních panelů NS Nádraží Martinice navrhoval Ing. Arch. Karel Hájek, autor návrhů úspěšných rekonstrukcí mnoha historických železničních staveb, jako i Fantovy kavárny v historické budově Hlavního nádraží v Praze. Každý panel naučné stezky stojí na noze z kolejnice datované rokem 1899, tedy autentické relikvii z doby výstavby lokálky Martinice – Rokytnice. Kolejnice byly objeveny při rekonstrukci rodinného domku čp. 86 v Martinicích ve stropní konstrukci.