Loading...
Liberecký kraj je rájem pro milovníky rozhleden. Ať už Jizerské hory, Lužické hory, Krkonoše, Český ráj či Máchův kraj, na vyznavače panoramatických výhledů čekají rozhledny a vyhlídkové věže nejrůznějších konstrukcí – dřevěné, kamenné nebo železné, rozmanité architektury, různých věků, osobitých architektů, rozličných jmen, výšek a především dalekých výhledů na všechny světové strany.
Do loňského léta byste jich v kraji našli 27 (+9 v sousedních krajích, které patří do našich turistických regionů, ale o nich až příště). Letos už je tomu jinak, v kraji přibyly 3 nové. Tou první, která byla zpřístupněna již v srpnu 2020, je rozhledna na Luži. Pravda, není tak moc česká, protože ji postavila německá obec Grossschönau, ale vzhledem k tomu, že nejvyšší vrchol Lužických hor, Luž (793 m n. m.), leží přímo na česko-německé hranici, můžeme ji vlastně považovat za „hraniční rozhlednu“. Je 9 m vysoká a nabízí kruhový výhled na Horní Lužici, Žitavské a Lužické hory, Jizerské hory, Ještěd, polskou část s uhelným dolem Turow, ale i na vrcholy Českého Středohoří. Rozhledna obepíná věž telekomunikačního převaděče a na její stavbu bylo použito železo, dřevo a kámen. Na vrchol se můžete dostat jak z české, tak z německé části. Pokud zvolíte „českou variantu“, vydejte se z osady Myslivny (Horní Světlá) po červené turistické značce. Z německé strany je výchozím bodem Waltersdorf (bývalá celnice) a dále po zelené turistické značce.
(Doporučení: pokud vám zbyde čas, zajděte se podívat k Sirnému prameni, malým tůňkám s okrově zbarvenou vodu nedaleko rozcestí U Jána. Ve skutečnosti zabarvení nezpůsobuje síra, ale okrová bakterie, které se ve zdejší železité vodě daří.)
Špička - rozhledna, která budila zvědavost i rozpaky ještě před samotným otevřením na podzim loňského roku. To je další z nově postavených vyhlídek, která byla zpřístupněna na Malém Špičáku u Tanvaldu. Netypická rozhledna ve tvaru bobu, pro jiné monstrum, UFO nebo lžíce. Primární záměr a vyobrazení je ale opravdu bob. Odkazuje totiž na bývalou, 1,5 km dlouhou, bobovou dráhu, která začínala právě pod skalami Malého Špičáku. Že je to stavba specifická dokazuje nejen tvar, ale i samotné provedení. Povrch je z leštěného kovu, takže za slunečných dní bude spodek zářit do dálky a kdo dojde až pod rozhlednu (po modré turistické trase), uvidí na lesknoucí se ploše odraz okolní přírody. Za celou stavbou stojí architektonické studio Mjölk. Z jejich „pera“ pochází i další moderní rozhledny či vyhlídky v kraji, např. rozhledna v Heřmanicích, vyhlídky nad Rokytnicí (ty budou zpřístupněny v létě 2021 a určitě vám o nich přineseme reportáž) nebo vyhlídka Růženka v Českém Švýcarsku.
Jen nedaleko odsud, v Albrechticích v Jizerských horách, „vyrostla“ zatím poslední nová rozhledna Světlý vrch. Nachází se na Světlém vrchu (729 m n. m.) a byla zpřístupněna v lednu 2021. Dostanete se k ní po zelené turistické značce z parkoviště u Skiareálu Detoa. Obec Albrechtice ji vybudovala u příležitosti 350. výročí založení obce. Je 21,5 metrů vysoká a vede na ni 105 schodů. Má klasickou podobu dřevěné vyhlídky, vršek připomíná ptačí hnízdo. Nabízí tak kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj, protilehlý Tanvaldský Špičák, dohlédnete i na Štěpánku nebo Černou Studnici. Hezký dárek, co říkáte?
Tip na neobjevné místo: Nedaleko rozhledny se nachází osada Mariánská hora, kde najdete malou kapličku (dříve tu byla i křížová cesta). Každou neděli odpoledne byla cílem lidí z blízkého okolí. Poutníci z Desné chodili ke kapličce po kamenných schodech, které spojují osadu Mariánskou Horu s Desnou a proto se jim říkalo „svaté“ schody. Ve strmé zalesněné stráni se jich dochovalo přibližně 350, podle pověsti bylo schodů jako je dní v roce, tzn. 365.
Kdo se s námi pustí do výzvy a navštíví všechny rozhledny v kraji? S fotkami ze svých výletů se můžete pochlubit na našich sociálních sítích, kde nás najdete jako REGION LIBEREC.