Zámek Albrechtsburg Míšeň: Rozšířená realita, 3D-inscenace a první evropská porcelánka
Albrechtsburg, nejstarší zámek v Německu, se majestátně tyčí nad městem Míšeň. Jeho zdi vypovídají o moci a odkazu bývalých vládců v Míšeňském markrabství. Skvělá architektura byla ve své době průkopnická a zcela nová. V roce 1471 zapojil zemský mistr stavitel Arnold Vestfálský všechno své umění a vybudoval hrad se skutečně „nebeskými“ klenbami. Arnold byl odvážným stavitelem a použil i další v té době zcela nové formy a techniky pro stavbu nové rezidence. Svým uměním tehdy stanovil nejvyšší evropské standardy.
Nejstarší německou zámeckou stavbu můžete objevit na poutavé prohlídce vedoucí skrze historické zdivo. Virtuální inscenace a originální exponáty představují kolébku Saska a ukazují, jak byl Albrechtsburg v celé své historii uznáván jako udavatel trendů a působil jako takzvaný trendsetter. Výstava prezentuje všechny tyto standardy a vypráví příběh nadčasové krásy zámku Albrechtsburg Míšeň, s podtitulem „Trendsetter od roku 1471"
»HistoPad« - rozšířená realita na zámku Albrechtsburg Míšeň
Novinkou v Německu je interaktivní průvodce ve formě tabletu, známý také jako „HistoPad“. Díky rozšířené realitě a 3D inscenaci se můžete vydat na zábavnou objevovací cestu po zámku Albrechtsburg Míšeň. Návštěvníci se ponoří do historických zámeckých sálů a mohou cestovat přes devět časových bran až do 15. století.
Jak byla na zámku organizována celosvětově známá porcelánová manufaktura v Míšni v 19. století? Jak se oblékaly dámy u dvora Sidonie Saské? Které pokrmy a v jakém nádobí byly podávány během banketů? Kde byla za druhé světové války v zámku schována mistrovská umělecká díla? Na tyto vzrušující otázky vám odpoví právě HistoPad. S ním nyní můžete digitálně prozkoumat architekturu a obrazy na zámku, a tím lépe porozumět jeho historii i proměnám. U obrázků s vysokým rozlišením budete mít navíc možnost si přiblížit zajímavé předměty a detailně je prozkoumat. HistoPad je dostupný také v češtině.
Společně se svými rodiči se mladí návštěvníci mohou zúčastnit hledání pokladu, poslat historické selfie nebo využít interaktivní mapu k lepší orientaci na zámku a k získání užitečných informací.
První evropská porcelánka: Vítězný pochod „bílého zlata“
Před více než 300 lety, krátce po objevení porcelánu, založil saský kurfiřt August Silný na zámku Albrechtsburg v Míšni první evropskou porcelánovou manufakturu. Na zámku tak začalo vítězné tažení „bílého zlata“ skrze Evropu do celého světa.
Dnes si jen těžko dokážeme představit, jak kdysi v kapličce Johann Joachim Kändler, dříve nejslavnější modelář tehdy ještě mladé porcelánové manufaktury, vytvořil návrhy pro nečekaně krásný porcelán. U toho si navíc užíval pěkný výhled na údolí Labe. V době jeho působení vznikala v míšeňské porcelánové manufaktuře skutečná umělecká díla.
Kombinovaná vstupenka umožňuje mnohé: Navštivte ukázkovou dílnu a historickou manufakturu.
Při návštěvě se hodí propojit dvě významná místa. Spojte návštěvu zámku Albrechtsburg Míšeň s odbočkou do ukázkové dílny míšeňské porcelánky v „Haus Meissen“. Až do dnešní doby tam podle tradičních technik vzniká veškerý míšeňský porcelán, který je čistou ruční prací. Při prohlídce ukázkové dílny můžete nahlédnout do výroby a dotváření cenných předmětů ze slavného „bílého zlata“. Pro individuální návštěvy jsou možné prohlídky ukázkové dílny denně pomocí audio-guide. Skupiny mohou zažít „Haus Meissen“ v dnešním místě s průvodcem, a také v kombinaci se zastávkou na zámku Albrechtsburg.
Kombinovaná vstupenka zámek Albrechtsburg Míšeň & Míšeňská manufaktura
- Dospělí 19 euro, snížené vstupné 13 euro, rodinná vstupenka 38 euro
- Kombinované vstupenky jsou platné 3 dny.
Další zážitek: Středověké vnitřní centrum Míšně
Cesta z porcelánové manufaktury k zámku je snadno dostupná autobusem. Nebo můžete využít příležitost k příjemné procházce skrze míšeňské staré město a přes zámeckou terasu se dostat až ke katedrále a zámku Albrechtsburg Míšeň. Odměněni budete fantastickým výhledem na město Míšeň.
Více informací najdete na www.albrechtsburg-meissen.de