Míšeň – katedrála sv. Jana a sv. Donáta (Meissen - Meißner Dom)
Míšeňská katedrála je nejen hlavní dominantou tohoto krásného – téměř třicetitisícového – města ležícího na řece Labi v německém Sasku, ale také příkladem gotické architektury té nejvyšší „jakosti“. Plným názvem bývá nazývána Katedrální dóm sv. Jana Evangelisty a sv. Donáta z Arezza, většinou se však setkáváme s označením Míšeňský dóm. Stavba tohoto gotického skvostu probíhala v letech 1250 (nebo 1260) až 1410 a byly do něj zakomponovány i fragmenty starších sakrálních staveb. Celkově však byla podoba katedrály dokončena až v roce 1909, čímž připomíná svou pražskou kolegyni. Přes poměrně dlouho dobu výstavby se jedná o téměř čistě gotické dílo. Několik málo pozdějších úprav a doplnění mobiliáře nijak nenarušilo středověký vzhled dómu.
Ten je tvořen několika hlavními částmi, a to: chórem, dlouhým halovým trojlodím, západním dvojvěžovým průčelím, jihovýchodní „Hrbolatou“ věží, oktagonální kaplí sv. Jana, Knížecí kaplí, kaplí Všech svatých a klášterem. A je zajímavé, že přes tuto pestrost působí katedrála na první pohled velmi jednotně a harmonicky … zkrátka středověce. Při podrobnějším zkoumání se však těch osm století výstavby projeví.
V podzemí katedrály zůstaly dodnes částečně zachovány základy jejích předchůdců, včetně kostela z počátku 11. století, který byl první kamennou stavbou v dnešním Sasku. Tento kostelík vystřídala v roce 1130 románská bazilikální katedrála se čtyřmi věžemi. S budováním současné katedrály se pak začalo v polovině 13. století a od samého počátku se plánovalo, že půjde o stavbu gotickou. A protože se počítalo s tím, že období výstavby bude hodně dlouhé, nebylo možné starší románskou katedrálu zbourat okamžitě, ale v několika etapách.
Skutečná stavba míšeňského dómu sv. Jana Evangelisty a sv. Donáta tak začala vznikat až 15 let od jejího oficiálního zahájení. Následně byla postavena pozoruhodná trojlodní dvouchórová bazilika v gotickém stylu. Za její hlavní klenoty bývá nejčastěji považována – v raně gotickém chóru umístěná - hrobka rodu Wettinů a oltářní obraz Lucase Cranacha. Celkově je však Míšeňský dóm považován za jeden z nejbohatších a nejcennějších saských chrámů, minimálně co se interiérového vybavení týče.
Katedrála však nebyla vždy chrámem římskokatolickým a ani její románská předchůdkyně nebyla prvním svatostánkem na tomto místě. V roce 1581 se totiž stala luteránským kostelem a prvenství zde drží kostel dokončený již roku 968.
Stavba současné katedrály byla zahájena na vychodní straně, kde do roku 1268 vznikl jednolodní chór a transept. Následovala vitrážová okna a klášterní část. Do roku 1280 byla dokončena kaple Všech svatých, která dnes slouží jako lapidárium. Osmiúhelníková kaple sv. Jana Evangelisty vznikla mezi jižním transeptem a chrámovou lodí roku 1291, kapitulní síň pak v roce 1297. Kolem roku 1410 byla dokončena chrámová loď (je dlouhá 97 m a vysoká téměř 18 m) a tím i celá monumentální gotická stavba.
Tato katedrála měla pouze jedinou – jihovýchodní – věž umístěnou mezi transeptem a chórem, která byla renovována v roce 1909 a na konci minulého století. Základny západních věží byly postaveny „až“ na počátku 14. století, ale samotné věže dokončeny nebyly, resp. jejich horní části zničily bouře a blesky. Přes četné stavební práce v 15. i 16. století bylo budování západního průčelí zastaveno a jejich neogotické čtvrté patro, které „vyhnalo“ věže až do výšky 81 m, vzniklo podle návrhu architekta Karla Schäfera teprve v období let 1903 a 1909. Jejich podoba však středověkou katedrálu stylově ani v nejmenším nepoškodila.
Novodobé jsou i zvony a varhany. Například slavný, 820 kg, Svatojánský most, který zdobí reliéfy Zjevení, Krista – Soudce světa a Posledního soudu, pochází z roku 1929. Hlavní varhany vyrobila roku 1972 firma Hermann Aule a v roce 2008 byl orgán přestavěn. Malé přenosné varhany byly postaveny dokonce až v roce 2015. Cenný zvon věžních hodin byl ve Freibergu naopak ulit již v roce 1556.
Na závěr ještě pár dalších informací o jednotlivých částech katedrály a jejího inventáře:
Knížecí kaple byla postavena na počátku 15. století jako rodová hrobka významného šlechtického rodu Wettinů. Součástí této kaple je několik vzácných a vysoce ceněnných artefaktů a architektonických prvků. Jedná se zejména o zdobnou klenbu (r. 1446, Moyses von Altenburg), vysoká kružbová okna, bronzovou hrobku kurfiřta Fridricha I. s umělecky cennými bronzovými hrobovými panely ze známé norimberské slévárenské dílny Vischer a vzácný portál z roku 1370, který byl původně hlavní portálem katedrály. Portál se pyšní bohatou figurální výzdobou (Narození Krista, Klanění Tří králů, Korunovace Panny Marie, Poslední soud) i dochovanou středověkou polychromií.
Klášter byl obnoven v letech 1490 až 1491 a najdeme zde vzácné sklípkové klenby. S klášterem sousedí cenná, raně gotická, kaple Všech svatých s žebrovou klenbou, ve které se nacházejí původní základní kameny, konzole a vitráže z období výstavby chóru. Zajímavá je také sakristie z roku 1504 nebo pozdně gotická pohřební kaple sv. Jiří z roku 1530, ve které je umístěn mj. Cranachův oltářní triptych z roku 1534.
Za zmínku rozhodně stojí čtyři polychromované sochy, vytvořené zřejmě v letech 1260 až 1280. Zobrazují oba patrony katedrály a císaře Otu I. Velikého s manželkou Adelaidou Burgundskou. Cenné jsou i další středověké sochy v interiéru katedrály, např. Panny Marie nebo sv. Jana Křtitele. Opomenout nelze ani letner s kružbovou balustrádou, který vznikl někdy mezi lety 1260 a 1357, jehož součástí je i oltář. Hlavní oltář je pozdně gotický a jeho plátno pravděpodobně vytvořil neznámý nizozemský malíř kolem roku 1490. Chórová lavice pocházejí z roku 1529, pískovcová kazatelna vznikla v roce 1591. Oltářní Ukřižování pochází z dílny Lucase Cranacha st. a let 1526 až 1540. Najdeme zde i křtitelnici a pulpit, které ještě pamatují předchozí románskou baziliku. A protože jsme v Míšni, musíme zmínit také porcelánový kříž a svícny, které v roce 1760 vytvořil slavný návrhář Johann J. Kandler.
Přesto, že tento článek rozhodně nepatří k nejkratším, dalo by se o míšeňské katedrále napsat ještě mnohem více zajímavých a podstatných informací. Případným zájemcům o ně doporučuji nahlédnout přímo na stránky katedrály.