Šumperk – centrální kříž na Temenickém hřbitově
Dominantou většiny hřbitovů bývají tzv. centrální kříže a nejinak je tomu i v případě Temenického hřbitova, nacházející se na okraji severomoravského města Šumperk. Zdejší kříž pochází z roku 1886, kdy byl Temenický hřbitov dokončen, a symbolizuje vzkříšení Páně. Kříž z lipovského mramoru nechali na své náklady zhotovit manželé Franz a Magdalena Rotterovi z Dolní Temenice a následně jej věnovali obci, která je dnes již součástí Šumperka.
Dolní část kříže tvoří deskový trojstupňový podstavec, na který je umístěn hranolovitý sokl s německým nápisem „Es ist vollbracht!“, tedy „Dokonáno jest“. Na něj navazuje spodní postament, který je o něco méně široký než sokl s vrcholovou prolamovanou římsou. Na něm se pak nachází ještě užší horní postament, který zakončuje další prolamovaná římsa. Na něm je do mělkého výklenku umístěn reliéf Panny Marie Bolestné.
Vrchol pak tvoří samotný kříž, který je jednoduchý a v porovnání s ostatními částmi i poměrně malý. Na kříži je umístěna plastika Ukřižovaného. Autor tohoto díla je neznámý, ale podle až lehce rustikálního provedení Krista i reliéfní Panny Marie lze usuzovat, že se nejednalo o dílo „profesionálního“ sochaře, ale spíše zručného kameníka. Vzhledem k použitému materiálu se nejčastěji uvádí dílna Heinricha Grögera z Horní Lipové.
Kříž se nachází ve středu Temenického hřbitova, který vznikl v letech 1885 až 1886 pod vedením šumperského stavitele Antona Schwestky a koncem roku 2019 byl renovován.